Moždani kao i srčani udar je jedan od vodećih uzroka smrtnosti u svijetu a iako mislimo da oni dolaze iznenada postoje upozoravajući simptomi koje mi neshvatamo ozbiljno i tumačimo pogrešno.

Sa samo 17 godina doživjela je moždani udar, vjerujući da će početni simptom nestati nakon što se odmori. U dobi od 17 godina Georgie Holland doživjela je moždani udar. Prvi se znak dogodio dok je bila na putu na tečaj plesa. Slijedeći svoju uobičajenu rutinu, odjednom je osjetila kako joj vid blijedi. Vjerujući da se radi o migreni, jer je u tom razdoblju često imala glavobolje, odbacila je znakove upozorenja. Vratila se kući, nadajući se da će joj kraći odmor pomoći da se osjeća bolje.

  • Unatoč povlačenju početnih simptoma, Georgie je nekoliko dana kasnije imala nove probleme, uključujući nejasan govor i poteškoće s prisjećanjem određenih riječi. Njezin otac i brat primijetili su te promjene, pa su je odveli u bolnicu. Tamo je saznala da je pretrpjela moždani udar, a sada želi upozoriti sve na važnost ne odbacivanja takvih simptoma, jer bi im to potencijalno moglo spasiti život. “Nakon moždanog udara, svakom danu pristupam kao da bi mogao biti moj posljednji, kakav bi doista mogao biti.

‘Prije moždanog udara nisam imala zdravstvenih problema’, izjavila je Georgie, dok medicinski stručnjaci pojašnjavaju da gubitak vida često može služe kao rani pokazatelj prijetećeg moždanog udara. U Srbiji je moždani udar primarni uzrok smrti, zbog čega je prepoznavanje njegovih simptoma ključno za konačan rezultat. Godišnje između 20.000 i 25.000 ljudi u Srbiji doživi moždani udar, koji se dešava otprilike svakih 20 minuta.

“Moždani udar nastaje kada je poremećen protok krvi u mozgu, obično uzrokovan začepljenjem krvne žile, što je u većini slučajeva, ili puknućem krvne žile koja omogućuje curenje krvi u moždano tkivo. Prvi se opaža u 85 posto slučajeva, dok se drugi javlja u 15 posto. Bez obzira na uzrok, ishod ostaje isti: tkivo mozga lišeno je bitnih tvari kao što su kisika, glukoze i vitalnih masnih kiselina, što dovodi do odumiranja živčanih stanica u roku od samo nekoliko minuta, svaka sekunda, svaka minuta je kritično važna“, izjavila je prof.dr. Aleksandra Pavlović.

Bonus tekst:

Kačamak se savjetuje maloj djeci i dojenčadi zbog njegove sposobnosti da pospješuje probavu i jača imunitet potpomažući i čisteći crijevnu floru. Osobe s celijakijom ili upalnom bolešću crijeva moraju znati da kukuruz ne sadrži gluten. Zbog toga kačamak može biti koristan dodatak prehrani oboljelih od Crohnove bolesti, upalnih bolesti crijeva i dijabetesa. Antioksidansi prisutni u kukuruzu igraju ulogu u zaštiti crijeva i tijela od oksidativnog stresa. Dobrobiti kačamaka za mršavljenje su evidentne.

Zbog višestruke blagotvornosti kukuruza i kačamaka za probavu, često se preporučuju u programima mršavljenja s ciljem skidanja kilograma. Kačamak pomaže u čišćenju crijeva i pospješuje probavu, što je neophodno za održavanje nutritivne prehrane. Nadalje, nudi znatnu energiju dok ima malo kalorija, što energiju dobivenu iz njega čini vrijednom u prehrani s ograničenim unosom kalorija. Mnoštvo recepata za višednevnu kačamak dijetu dostupno je na internetu, a za sve se tvrdi da dovode do brzog mršavljenja.

Međutim, nutricionisti upozoravaju da pretjerano restriktivne dijete, osobito one koje uklanjaju cijele skupine namirnica, mogu predstavljati rizike za naše zdravlje. Najbolji pristup za postizanje zdravog i održivog mršavljenja uključuje uravnoteženu prehranu, redovitu tjelovježbu i prilagodbu načina života. Započinjanje dana kačamakom izvrstan je način da započnete uravnoteženi plan obroka.

Preporučujemo