Postoje pjevači i pjevačice koji nisu bili izuzetno popularni i poznati a koji su svojim glasom i pjesmama zauvijek obilježili muzičku scenu. Jedna od njih je i Ljljana Peterović Butler.

Ljiljana Petrović Butler, glasovita pjevačica koju često nazivaju “majkom romske duše”, tema je našeg današnjeg članka. Rođena u Beogradu 14. prosinca 1944. godine, kafanu je smatrala svojom najznačajnijom „školom. U dobi od 12 godina, prvi put se pojavila na pozornici, zamjenjujući svoju bolesnu majku.

  • Uz rane nastupe, Ljiljana je u mladosti preuzela i majčinsku odgovornost. U jednom je trenutku, u pokušaju preživljavanja, preuzela ulogu čistačice zahoda; često je napominjala da je njezino najdublje obrazovanje proizašlo iz njezinih iskustava u kavanama. Žalosna istina za glazbenike i kafanske pjevačice jest da se, unatoč prisutnosti i očeva i majki, djeca često nađu pod odgojem baka. I moj prvi suprug i ja potječemo iz loze glazbenika.

Dok sam nastupao cijelu noć, nisam mogao imati svoju djecu uz sebe. Za nas Rome doista je velika tragedija što sazrijevamo u tako ranoj dobi; Postala sam majka s nepunih četrnaest godina, dok je moj prvi suprug imao tek šesnaest godina. Sudjelovala bih u igrama skrivača s djecom u podrumima, samo da bih ujutro otkrila da imam trudove. Kako je ispričala u intervjuu, od napora trčanja pukao mi je vodenjak. Iako je neko vrijeme pohađala glazbenu školu, ističe da je najveće obrazovanje stekla u kafani.

Unatoč velikoj slavi i popularnosti, više se puta izravno susrela s rasizmom, temom o kojoj je otvoreno raspravljala. Pitali su me: “Kakvim se aktivnostima ova Romkinja svakodnevno bavi na televiziji?” Povijesno gledano, Romi su činili marginaliziranu zajednicu i bitno je priznati vlastitu ulogu u održavanju ove okolnosti; dopustili smo da se to dogodi. Kao narod koji nema definiranu domovinu ili naciju, pokazujemo sklonost lutanju. Budući da sam odrastao u urbanom okruženju, nisam upoznat s romskim jezikom.

Romi se često zabavljaju mojom nesposobnošću da u njemu komuniciram; iako mogu razumjeti jezik, nedostaje mi sposobnost da ga izrazim verbalno. Rođena sam u Beogradu, izjavila je proslavljena pjevačica. “Majka mi je iz Zagreba, što mi daje hrvatsku baštinu, a tamo i dalje imam rodbinu. Otac mi je također porijeklom iz Beograda.

Jako gajim ljubav prema Beogradu; to je moje rodno mjesto i mjesto gdje želim provesti svoje posljednje dane. Kako su se osamdesete bližile kraju, naslutila je nadolazeća previranja u bivšoj Jugoslaviji i s jednom torbom otišla u Njemačku u pratnji troje djece. Primijetila je da ju je to bio trenutak kada ju je intuicija počela upozoravati. Kako bi osigurala svoju djecu i zajamčila im dobrobit, počela je nastupati na romskim vjenčanjima, spremno preuzimajući i najzahtjevnije obveze.

Jedan takav zadatak uključivao je čišćenje hotelskih kupaonica, napor koji je snimljen u dokumentarcu koji je napravio BBC. Iskreno je ispričala svoja iskustva s Ljiljanom, spomenuvši svoje sudjelovanje u čišćenju WC-a. Ratni uvjeti za nju su bili strašni. Imala je jasan cilj: ili svladati vlastite želje i težnje vezane uz pjesmu ili se suočiti s kolektivnim neuspjehom. Bez trunke srama, posvetila se svom poslu s nepokolebljivim integritetom.

Nakon duljeg vremena nepoznanice, producent i menadžer Dragi Šestić prepoznao je njezin talent u Düsseldorfu i uspješno je uvjerio da snimi album za producentsku tvrtku koja se nalazi u Nizozemskoj.

Kasnije je Ljiljanina karijera doživjela značajan preporod, jer je nastupala u nekim od najboljih koncertnih dvorana diljem Europe, označavajući početak njezine druge karijere. Nakon kratke, ali izazovne borbe s bolešću, Ljiljana Petrović Butler preminula je u amsterdamskoj bolnici 26. travnja 2010. u 66. godini života.

Preporučujemo