Mnogim domaćicama je uzgoj ukrasnih biljaka u domu ili dvorištu hobi i puno vremena  truda ulažu da bi njihovo cvijeće bilo bogato i raskošno izgledalo. Danas govorimo o uzgoju orhideja.

Ovaj članak će vam pružiti učinkovitu metodu za poticanje orhideja na cvjetanje. Ako lišće pokazuje usmjerenost prema dolje, pokazuje znakove venuća i gubi svoju živopisnu boju, to znači da je biljka lošeg zdravlja i da je izgled za cvjetanje u bliskoj budućnosti malo vjerojatan. U početku ćemo ukloniti sve oštećene stabljike iz biljke. U slučaju da biljka još nije procvjetala, bitno je da ima tri ili više pari listova uz snažno korijenje. Pospite rezove mljevenim cimetom kako biste spriječili rizik od infekcije.

  • Nakon toga ostavite 24 sata da se rez osuši. Nutritivna podrška za poticanje cvjetanja. Potrebna nam je polovica luka. Jedna litra vode na točki vrenja. Tri žlice riže. Procedure: Nastavite s rezanjem luka na jednolične rezove. Ploške luka posložite u staklenu teglu i potom ih prelijte kipućom vodom. Zatvorite poklopac i ostavite da odstoji jedan dan. Nakon toga rižu prebacite u odgovarajuću posudu, prelijte kipućom vodom i ostavite da odstoji jedan dan. Sljedećeg dana pažljivo procijedite obje tekućine pomoću sita i zatim ih pomiješajte. U početku upotrijebite ovu vodu i pamučni štapić za čišćenje lišća. Ovo rješenje učinkovito uklanja plijesan i bakterije.

Primijenite ovaj tretman na tjednoj bazi. Nakon toga ovu otopinu nanesite kao oblog za korijenje. To će pridonijeti promicanju razvoja korijena i nicanju novih stabljika. Nadalje, preporučljivo je provoditi ovaj proces gnojidbe na tjednoj bazi. Nakon toga, stavite dva pamučna štapića između dva lista, prenesite otopinu u bočicu s raspršivačem i tjedno prskajte lišće biljke, nadopunjujući prethodni tretman. Preporučljivo je primijeniti sprej u ranim jutarnjim satima, ostavljajući dovoljno vremena da se lišće osuši prije izlaganja sunčevoj svjetlosti. To će pridonijeti poticanju rasta novih stabljika.

Limun služi kao izvor spasenja. Ako vaša orhideja ima poteškoća, primijenite ovaj tretman kako biste olakšali njezin oporavak. U tu svrhu će biti potreban standardni limun, prepolovljen. Limun ima istinski obnavljajući i okrepljujući učinak na lišće. To se može pripisati njegovim svojstvima kao antioksidansa i dezinficijensa. Služi za zaštitu biljke od bolesti, a istovremeno odvraća štetne insekte. Nadalje, limun je izvor kalija i bogat je vitaminom C, a oba su neophodna za rast lišća. Ovaj vitamin igra ključnu ulogu u formiranju novog lišća. Dovoljno je samo nekoliko kapi limunova soka; nije potrebna dodatna količina. Koji je odgovarajući način primjene prehrane?

Jednostavno pomiješajte jednu mjericu vode, što odgovara jednoj šalici, s limunovim sokom. Stoga je potrebno izmjeriti 200 mililitara vode u kombinaciji s 10 kapi limunovog soka. Suzdržite se od nanošenja limunovog soka izravno na lišće, jer njegova visoka koncentracija može nenamjerno dovesti do njihovog isušivanja. Dobivenu tekućinu treba nanijeti na blazinicu za skidanje šminke i njome nježno očistiti površinu lista. Uronite tupfer u tekućinu i zatim pritisnite kako biste izvukli višak.

Nakon toga ga nanesite tako da potpuno prekrije listove po cijeloj dužini. Na taj način ne samo da hranite biljku nego je i štitite od bolesti i štetnika. Primijenite tretman vode s limunom na listove i nanesite ovu otopinu na tjednoj bazi. Neophodno je primijeniti ovaj tretman i na donjoj strani lišća jer na tom području mogu biti prisutni tragovi pepelnice i drugih bolesti. Uz primjenu ovog tretmana i odgovarajuće osvjetljenje, može se očekivati ​​početak nove sezone cvatnje u bliskoj budućnosti. Voda s limunom povećava vitalnost, čvrstoću i cjelokupno zdravlje lišća.

Recept 2 – za prevenciju bolesti i štetnika u lončanicama. Za ovaj recept dovoljno je dodati tri kapi limunovog soka na svakih 200 mililitara vode, što odgovara jednoj čaši. Ovaj recept se koristi za zalijevanje orhideja na mjesečnoj bazi. Pretjerano zalijevanje može dovesti do dehidracije biljke, što u konačnici rezultira njezinim sušenjem. Istodobno, važno je napomenuti da je ovaj recept učinkovit ne samo u borbi protiv bolesti, već iu olakšavanju njihovog liječenja i pospješuje oporavak orhideja. Osnovna smjernica: ne koristite više od pola šalice za svaku posudu.

Preporučljivo je ovu mješavinu prebaciti u posudu, a zatim biljku u saksiji staviti izravno na tekućinu. Svakako, moguće ga je uliti i direktno u lonac. Uspješna orhideja odmah će dati nove izdanke, nakon čega će uslijediti razvoj cvjetnih pupova. Proces cvatnje dogodit će se u relativno kratkom razdoblju.

Preporučujemo