U većini domova domaćice uzgajaju ukrasno bilje koje uljepšava prostor u kojem živimo a uz to i prečišćava vazduh. Postoji mnogo trikova kako da pojedino cvijeće raste bujno a mi vam danas donosimo jedan od njih.
Zamioculcas zamiifolia, poznatiji kao Zamioculcas, vrlo je omiljena sobna biljka zbog niske potrebe za održavanjem. Ova se biljka može prepoznati po svojim prepoznatljivim karakteristikama, uključujući njezinu sočnu prirodu i sjajno tamnozeleno, kožasto lišće koje može doseći duljinu do 10 cm. Zamiokulkas, tropska trajnica, može doseći visinu i do jednog metra. Iako se smatra biljkom koja zahtijeva malo održavanja, postoje posebne smjernice kojih se treba pridržavati kako biste je ispravno uzgajali i izbjegavali česte pogreške.
- Pogreške u uzgoju i jednostavni savjeti za održavanje Biljka Zamioculcas postala je popularna posljednjih godina, osobito u osvit 21. stoljeća, kada se smatrala idealnim izborom za unutarnje uređenje. Poznata po svojoj izdržljivosti, ova biljka može izdržati manje pogreške u njezi; međutim, pridržavanje nekih temeljnih smjernica ključno je kako bi vaša biljka ostala zdrava i privlačna. Na primjer, zahtijeva minimalno zalijevanje. Zamiokulkas ima sposobnost skladištenja vode u svojim debelim listovima, što mu omogućuje da ostane bez vode čak 2-3 mjeseca.
Ipak, ključno je pod svaku cijenu izbjeći prekomjernu vlagu u tlu. Za uspješan uzgoj zamiokalkusa ključno je osigurati odgovarajuću opskrbu vodom. Kako bi se spriječilo zadržavanje vode u tlu, preporučljivo je na površinu staviti ekspandiranu glinu ili sličan materijal koji će omogućiti pravilnu drenažu. Ova biljka je osjetljiva na propuh i nagle promjene temperature, pa ju je najbolje kupovati tijekom toplijih mjeseci kako biste izbjegli izlaganje zimskim mrazevima koji mogu oštetiti biljku i dovesti do opadanja lišća.
Što se tiče osvjetljenja, zamiokulkas preferira svijetla područja, ali treba ga držati podalje od izravnog sunčevog svjetla. Idealno mjesto je ono koje nudi djelomičnu sjenu ili dobro osvijetljeno okruženje s minimalnom izravnom izloženošću suncu. Zbog toga se dobro uklapa u prostore koji nisu pretjerano osvijetljeni, kao što su hodnici, kupaonice ili kuhinje. Odgovarajuća prirodna svjetlost podupire zdrav rast, pa je njezina stalna opskrba korisna za razvoj.
Osim toga, listovi bi trebali biti ravnomjerno raspoređeni oko posude. S obzirom na zrelost tinkture, preporučljivo je pojedinu biljku presađivati jednom godišnje. Mlade biljke imaju najviše prednosti ako se svake godine presade u nešto veće posude. Prilikom presađivanja odaberite lonac za rasadnik koji dobro drenira i koji je napunjen mješavinom za posude bogatom hranjivim tvarima koja dobro drenira, a koja je prikladna za tlo za palme. Važno je kloniti se pretjerano velikih ili dubokih posuda, jer obilje zemlje može dovesti do prekomjernog zadržavanja vode, što može dovesti do problema s truljenjem korijena.
Kao rezultat toga, najbolje je izbjegavati postavljanje Zamioculkasa na otvorenom na balkonu ili terasi, jer je ova biljka prikladna samo za zatvorene prostore. Ne može izdržati niske temperature i brže će se pokvariti kada je izložen hladnoći. Optimalni temperaturni raspon za Zamiokulkas je između 18 i 25ºC. Ako temperatura padne ispod 5°C, postoji značajan rizik od oštećenja biljke. Osim toga, zamiokulkas preferira da tlo nije previše vlažno, jer to može dovesti do brzog truljenja. Iako suhoća neće ozbiljno naštetiti biljci, ona će se brzo oporaviti nakon zalijevanja.
Zašto zamiokulkas može prestati stvarati novo lišće? Zastoj u proizvodnji lišća ukazuje na to da biljka ne dobiva odgovarajuću njegu. Nekoliko problema moglo bi biti u igri, kao što je nepravilno zalijevanje, nedovoljno svjetla, bujanje u prevelikoj posudi ili neprikladan pH tla. Među njima, trulež korijena ističe se kao najkritičniji problem jer je nepovratna. Kada vidite naborano lišće na biljci, to obično znači da je biljka primila previše vode. Nasuprot tome, suho lišće ukazuje na nedostatak dovoljno vlage. Kako bi se riješio ovaj problem, zamjena starog, natopljenog supstrata svježim, dobro drenirajućim tlom bila bi korisna za biljku, uz smanjenje učestalosti zalijevanja.
Nadalje, korištenje gnojiva može jasno poboljšati rast. Primjena hranjivih gnojiva leće, koja su prirodni izvori hranjivih tvari, trebala bi se provoditi kako bi se poboljšalo zdravlje biljaka i potaknuo brži rast. Leća je mahunarka bogata proteinima, koja služi kao važan izvor hrane za ljude, a djeluje i kao prirodno gnojivo za Zamioculcas. Da biste postigli optimalne rezultate, prokuhajte tri žlice leće u 1 litri vode, zatim ostavite smjesu da odstoji 4 sata prije nego što procijedite tekućinu.
Ovaj napitak se može nanositi na biljku svakih 30 dana kako bi se pospješio brzi rast, održalo njezino zdravlje i osiguralo da njezina živopisna tamnozelena nijansa ostane. Iako je zamiokulkas relativno jednostavan za njegu, jasno je da je pravilno održavanje neophodno za kontinuirano cvjetanje biljke. Pridržavanje nekoliko jednostavnih smjernica omogućit će vam da ga učinite prekrasnim uljepšavanjem svoje okoline, obogaćujući prirodnu ljepotu i mir vašeg doma.