Postoji veliki broj biljaka koje se uzgajaju u kući ili stanu i domaćice im posvećuju veliku pažnju. Treba znati da neke od njih zahtijevaju posebne uslove a danas govorimo o zamiokulkasu.

Zamiokulkas, koji se obično naziva Zamioculcas zamiifolia, vrlo je omiljena sobna biljka zbog minimalne potrebe za njegom. Ova biljka je prepoznatljiva po svojim jedinstvenim karakteristikama, kao što su sočan oblik i sjajni tamnozeleni, kožasti listovi koji mogu narasti i do 10 cm. Kao tropska trajnica, zamiokulkas može doseći visinu do jednog metra. Iako se smatra lakim za održavanje, postoje posebne upute kojih se treba pridržavati za njegov pravilan rast i sprječavanje tipičnih grešaka.

  •  Biljka Zamioculcas postala je popularna posljednjih godina, osobito početkom 21. stoljeća, kada se pojavila kao preferirana opcija za uređenje doma. Poznata po svojoj otpornosti, ova biljka može tolerirati manje pogreške u njezi; usprkos tome, pridržavanje nekih temeljnih smjernica ključno je za očuvanje zdravlja i vizualne privlačnosti. Na primjer, potrebno mu je vrlo malo zalijevanja. Zamiokulkas može zadržati vodu u svojim čvrstim listovima, što mu omogućuje da bez vode ostane i do 2-3 mjeseca.

Važno je spriječiti prekomjernu vlagu u tlu pod bilo kojim okolnostima. Osiguravanje dovoljne količine vode ključno je za uspješan rast Zamiocalcusa. Kako bi se izbjeglo zadržavanje vode, preporučuje se postavljanje ekspandirane gline ili sličnog materijala na površinu jer će to omogućiti pravilnu drenažu. Osim toga, ova je biljka osjetljiva na propuh i nagle temperaturne promjene, pa ju je preporučljivo kupovati u toplijim mjesecima kako bi se zaštitila od zimskih mrazeva koji mogu oštetiti biljku i dovesti do opadanja lišća. Što se tiče rasvjete, zamiokulkas uspijeva u svijetlim uvjetima, ali treba biti zaštićen od izravne sunčeve svjetlosti.

Najbolji smještaj je u području koje pruža djelomičnu sjenu ili jarko osvijetljen prostor s ograničenom izloženošću izravnom suncu. To ga čini prikladnim za mjesta koja nisu previše osvijetljena, poput hodnika, kupaonica ili kuhinja. Dovoljna količina prirodnog svjetla ključna je za zdrav rast, stoga njegova stalna opskrba potiče razvoj. Štoviše, lišće treba ravnomjerno rasporediti po posudi. Ovisno o zrelosti tinkture, preporučljivo je presaditi jednu biljku godišnje.

Mlade biljke imaju značajnu korist od premještanja u nešto veće posude svake godine. Prilikom presađivanja odlučite se za lonac za rasadnik koji dobro drenira i koji je napunjen hranjivom, dobro drenirajućom mješavinom za posude prikladnom za tlo za palme. Ključno je izbjegavati prevelike ili duboke posude, jer previše zemlje može uzrokovati prekomjerno zadržavanje vode, što može rezultirati problemima s truljenjem korijena. Stoga je preporučljivo suzdržati se od postavljanja Zamiokulkase na balkon ili terasu, jer ova biljka najbolje uspijeva u zatvorenom prostoru. Nije tolerantan na niske temperature i skloniji je propadanju kada je izložen hladnim uvjetima.

Idealan temperaturni raspon za Zamiokulkas je između 18 i 25ºC. Pad temperature ispod 5°C predstavlja znatnu opasnost od oštećenja biljke. Nadalje, Zamiokulkas preferira tlo koje nije pretjerano vlažno, jer prekomjerna vlažnost može dovesti do brzog propadanja. Iako biljka može podnijeti sušu bez ozbiljne štete, brzo će se oporaviti nakon zalijevanja. Što bi moglo uzrokovati da zamiokulkas zaustavi rast novog lišća? Nedostatak proizvodnje lišća sugerira da se biljka ne brine pravilno. Nekoliko problema može pridonijeti ovoj situaciji, uključujući neadekvatno zalijevanje, nedovoljno svjetla, preveliku posudu ili netočan pH tla.

Među njima, truljenje korijena je najznačajnija briga, jer se ne može poništiti. Ako primijetite naborano lišće, to obično ukazuje na pretjerano zalijevanje, dok suho lišće ukazuje na nedovoljno vlage. Da biste riješili ovaj problem, bilo bi korisno zamijeniti stari, zasićeni supstrat svježim, dobro drenirajućim tlom i smanjiti učestalost zalijevanja. Osim toga, gnojiva mogu značajno poboljšati rast. Kako bi se poboljšalo zdravlje biljaka i pospješio brži rast, leću, koja je prirodni izvor hranjivih tvari, treba primijeniti hranjivim gnojivima.

Leća, mahunarka bogata bjelančevinama, ne samo da je bitan izvor hrane za ljude, već djeluje i kao prirodno gnojivo za Zamioculcas. Za najbolje rezultate, prokuhajte tri žlice leće u 1 litri vode, ostavite smjesu da odstoji 4 sata prije nego što procijedite tekućinu. Ova se otopina može koristiti na biljci jednom mjesečno kako bi se potaknuo brzi rast, podržalo njezino zdravlje i zadržala njezina bogata tamnozelena boja netaknutom.

Iako je zamiokulkas općenito jednostavan za održavanje, očito je da je odgovarajuća njega neophodna za kontinuirano cvjetanje biljke. Pridržavajući se nekoliko osnovnih savjeta, možete ga pretvoriti u ljupko poboljšanje za svoj okoliš, dodajući prirodnu ljepotu i spokoj vašeg doma.

Preporučujemo