Iako su se prije prozori i vrata pravili isključivo od drveta danas je ovaj materijaql zamijenila plastika koja možda jeste ekonomičnija ali je i dosta teža za održavanje jer vremenom požuti.
Obavljanje kućanskih poslova može biti prilično naporno, a svaki domaćica dobro je svjestan koliko je vremena potrebno za čišćenje i poliranje prozora i vrata. S obzirom da se PVC stolarija često nalazi u modernim domovima, potrebno joj je posvetiti dodatnu pažnju jer materijal ima tendenciju razvijanja žućkaste nijanse i lako upija masnoću. Unatoč neučinkovitosti kemijskih sredstava za čišćenje PVC-a, domišljate domaćice potražile su alternativne metode čišćenja.
- Limunov sok pojavio se kao jedno takvo rješenje. Jednostavno iscijedite limun na obojena ili prljava područja vrata i ostavite ga da odstoji 3-5 minuta. Zatim krpom od mikrovlakana obrišite mrlje. Za uklanjanje ostataka soka od limuna može se koristiti pamučna krpa za pranje ili kuhinjski ubrus. Limun Kako biste povećali učinkovitost svojih pokušaja čišćenja, razmislite o kombinaciji soka od limuna i soli.
Ovaj dinamični dvojac učinkovito će ukloniti tvrdokorne mrlje koje su se nakupile na vašim PVC vratima. Ova tehnika se također može primijeniti na PVC prozore za jednako impresivne rezultate. Za sveobuhvatan pristup, možete razmotriti uključivanje nekoliko žlica bijelog octa u smjesu, zajedno s odgovarajućom količinom vode. Dodatno, bavljenje poslovima čišćenja služi kao najjednostavnija tjelesna aktivnost.
Pruža priliku da na trenutak pobjegnete od pritisaka svakodnevnog života i izazova upravljanja ograničenim proračunom, dok istovremeno pospremate stolariju i pronalazite predah. Jeste li razmišljali o modernizaciji PVC stolarije ili ste zadovoljni trenutnom instalacijom koja besprijekorno funkcionira? Ipak, ključno je uložiti napor da očuvate estetsku i funkcionalnu privlačnost svoje PVC stolarije, osiguravajući da zadrži svoju izvornu ljepotu.
Redovito čišćenje profila bitno je za održavanje njihovog prvobitnog sjaja. Ovo je posebno važno u prostorima u kojima se kuha ili puši, budući da ti uvjeti dovode do češćeg nakupljanja prljavštine u usporedbi s prostorijama u kojima nema takvih aktivnosti. Za održavanje čistoće profila preporučuje se korištenje nježne krpe i mlake vode. U slučajevima kada su profili pretjerano prljavi ili masni, sama mlaka voda možda neće biti dovoljna, te se savjetuje dodavanje blagog deterdženta.
Prilikom čišćenja važno je izbjegavati korištenje tekućih deterdženata i praškastih deterdženata, razrjeđivača, kiselina i drugih agresivnih tvari. Dodatno, savjetuje se suzdržavanje od kemijskog čišćenja i korištenja oštrih predmeta, oštrih spužvi, grubih tkanina ili sličnih predmeta. Kako bi se osigurala odgovarajuća zaštita od različitih vremenskih uvjeta, brtve igraju ključnu ulogu i stoga zahtijevaju redovito čišćenje i održavanje zbog nakupljanja prašine i drugih onečišćenja tijekom vremena.
Koristite nježnu krpu i mlaku vodu da očistite brtve. U slučaju da određena područja pokazuju veću razinu prljavštine, suzdržite se od korištenja oštrih predmeta za struganje, jer to potencijalno može dovesti do oštećenja brtve. Kako bi se povećala dugovječnost pečata, bilo bi vrlo korisno nanijeti premaz silikonskom olovkom ili glicerinom na njih dvaput godišnje.
Kako bi se osiguralo ispravno funkcioniranje, važno je podmazati pokretne dijelove armatura jednom godišnje ili dva puta godišnje finim strojnim uljem; ovaj jednostavan proces zahtijeva minimalno vrijeme i trud.