Došlo nam je proljeće i priroda je oživjela i na sve strane možemo vidjeti zelenilo i šarenilo raznih biljaka i cvijeća. Mnoge od njih su ljekovite što je poznato još od davnina a jedna od njih je i maslačak kojeg možemo naći na svakom koraku.

Učinkovitost prirodnog liječenja nadmašuje učinkovitost kemoterapije i drugih farmaceutskih intervencija. Važno je razumjeti da iako kemoterapija cilja na stanice raka, ona također uništava zdrave stanice. Prirodni lijekovi pokazali su se učinkovitima u liječenju pojedinaca koje su medicinski stručnjaci prethodno smatrali neizlječivima.

Ovi pojedinci su pronašli iscjeljenje korištenjem specifičnih botanika i sastojaka, uključujući ali ne ograničavajući se na cimet, med i kokosovo ulje. Maslačak, biljka poznata po svojim iznimnim zdravstvenim prednostima, često ostane neprepoznata zbog svojih ljekovitih svojstava. Nažalost, značajan broj ljudi i dalje nije svjestan njegovih pozitivnih učinaka na želudac, žuč, te njegove učinkovitosti u liječenju leukemije.

Pacijenti koji boluju od leukemije često prijavljuju pozitivne rezultate nakon konzumiranja čaja od korijena maslačka, što ga čini preporučenom opcijom za liječenje. Izvanredna svojstva maslačka uključuju njegovu sposobnost uklanjanja stanica raka i pomlađivanja tijela. Za razliku od kemoterapije, alternativni tretmani kao što je ovaj specifično ciljaju i uništavaju maligne stanice, a zdrave ostavljaju neozlijeđenima.

Po sadržaju vitamina listovi maslačka nadmašuju čak i špinat i rajčicu. Ovaj proizvod je prepun esencijalnih vitamina uključujući A, B2, C, D i G, kao i važnih minerala kao što su kalij, natrij, kalcij, fosfor i željezo. Sa svojim snažnim diuretičkim svojstvima, ova tvar nudi značajne prednosti za bubrege i mokraćne organe.

  • Ne samo da posjeduje diuretička svojstva, već djeluje i kao stimulans za proizvodnju žuči, pomaže u detoksikaciji jetre, pruža olakšanje od alergija i pomaže u snižavanju razine kolesterola. Trudnicama i ženama u postmenopauzi često se savjetuje da lišće maslačka uvrste u svoju prehranu kao dodatak prehrani, zbog bogatog sadržaja hranjivih tvari. Poznato je da maslačak pruža razne dobrobiti za zdravlje žena, posebno u prevenciji i liječenju bolesti dojke, cista, raka, oteklina i problema s dojenjem.

Korijen biljke maslačka poznat je po svojim snažnim ljekovitim svojstvima kada je u pitanju poboljšanje zdravlja jetre i želuca. Prema popularnom vjerovanju, konzumiranje šest šalica čaja od korijena maslačka dnevno ima potencijal izliječiti hepatitis u roku od dva tjedna. Ovaj čaj, koji se koristi u fitoterapiji, djelotvoran je u liječenju raznih zdravstvenih problema. Osobito je koristan za osobe s probavnim smetnjama, nedovoljnim lučenjem žuči, hipertenzijom i gubitkom apetita.

Utvrđeno je da konzumacija stabljike maslačka pomaže u razgradnji žuči, regulira metaboličke procese te čisti krv i želudac. Prema tradicionalnim lijekovima, mlijeko od maslačka predlaže se kao lijek za dijabetes i uklanjanje bradavica. Nježno masirajte bradavice mlijekom dobivenim iz stabljika maslačka dok se bradavice prirodno ne odvoje. Sirup dobiven od cvjetova ove biljke povremeno se naziva medom zbog njegove nevjerojatne sličnosti u strukturi.

Sirup ne samo da pomaže u čišćenju i jačanju krvi i probave, već također pomaže kod kašlja. Diuretička svojstva lišća maslačka dobro su poznata, no važno je napomenuti da i korijen posjeduje blaga diuretička svojstva. Međutim, utjecaj korijena na žučni mjehur mnogo je jači. Štoviše, ima sposobnost poticanja proizvodnje žuči u jetri, pojačavanja apetita i ublažavanja želučanih problema.

Zbog toga se maslačak, uz koprivu, smatra biljkom za pročišćavanje krvi. Samonikla, višegodišnja biljka poznata kao maslačak može se naći na livadama, poljima i uz puteve. Sa svojim tankim korijenom, perastim listovima i živim žutim cvjetovima, daje dašak ljepote svojoj okolini. Ova biljka ima veliki značaj u svijetu kulinarstva, jer se njezino gorko i aromatično lišće često uspoređuje s divljim radičem. Odličan su dodatak salatama, ako se saberu prije cvatnje.

  • Ljekovita svojstva korijena maslačka, koji je otporan i duboko ukorijenjen, najjača su prije nego što procvjeta. Za to vrijeme korijen sadrži koncentriranu količinu ljekovitih spojeva. U proljeće je korijen bogat kalijem, dok u jesen sadrži veći postotak inulina (oko 40%). Za izradu suhog ljekovitog proizvoda izvađeni korijen se pažljivo opere, sitno nasjecka i zatim osuši. Dobivena droga sastoji se od tamnosmeđih do gotovo crnih fragmenata korijena.

I svježi korijen i osušeni oblik ove ljekovite biljke imaju izrazito gorak okus, što se može pripisati skupini bioaktivnih spojeva koji se nazivaju “taraxacin”. Ovi spojevi obuhvaćaju seskviterpenske laktone kao i triterpene. Ljekovitost lišća maslačka je vrijedna pažnje. Ovo lišće prvenstveno djeluje kao diuretik, potičući povećanu proizvodnju urina. S druge strane, korijen, osim blagog diuretičkog svojstva, snažnije djeluje na pražnjenje žučnog mjehura.

Nadalje, potiče jetru na proizvodnju više žuči, pojačava apetit i ublažava želučane probleme. Stoga je maslačak, uz koprivu, prepoznat kao biljka za pročišćavanje krvi. Ako imate žučne kamence, upalu ili rak žučnog mjehura ili rak gušterače, kontraindicirano je uzimanje pripravaka od maslačka.

Također, osobe s akutnom upalom želučane sluznice, aktivnim duodenalnim ulkusom ili osjetljivošću na maslačak trebaju se suzdržati od upotrebe ove biljke. Također se savjetuje izbjegavanje pripravaka od maslačka tijekom terapije litijem.

Preporučujemo