U ovom periodu godine se pojavljuju razni virusi i domovi zdravlja su puni pacijenata koji se uglavnom žale na iste simptome poput povišene temperature, kašlja i umora. Danas govorimo o simptomima upale pluća.
Nakon prvog promatranja, postoje suptilni simptomi koji zahtijevaju pozornost i ne mogu se zanemariti… Pneumonija je obično povezana sa svojim definirajućim simptomima, koji uključuju kašalj, poteškoće s disanjem, bol u prsima i groznicu. Međutim, ovo nije univerzalno primjenjivo. Pneumonija se može pojaviti u nedostatku ovih tipičnih simptoma, u kojem slučaju se naziva tiha ili asimptomatska upala pluća, obično poznata kao tiha ili hladna upala pluća.
Obrnuto, ovo se odnosi na identičnu zaraznu bolest dišnog sustava, koju karakterizira upala parenhima. Njegov potencijal opasnosti je povećan, jer se često može zanemariti kada ne pokazuje tipične simptome. Unatoč svom nazivu, tiha ili asimptomatska upala pluća nije potpuno lišena simptoma; međutim, simptomi su općenito blaži i manje specifični. Utvrđeno je da najkarakterističniji kašalj povezan s upalom pluća ne mora nužno biti uporan; može biti dovoljan blagi kašalj ili u nekim slučajevima kašalj može potpuno izostati dok se upala pluća još uvijek razvija.
Simptomi se lako mogu zamijeniti s simptomima obične prehlade i posljedično zanemariti. Na što biste trebali biti oprezni? Atipična upala pluća može se pojaviti bez vaše svijesti o bolesti. Može se manifestirati kao tiha upala pluća, nalik običnoj prehladi praćenoj kašljem. Tek nakon dijagnoze će se otkriti da je stanje upala pluća. Stoga se ovo stanje ne smije zanemariti, osobito kod male djece i starijih osoba, jer neliječena upala može dovesti do strašnih posljedica.
Manifestacije atipične upale pluća: glavobolja, umor, slabost, Može se pojaviti suhi, neproduktivni kašalj popraćen grloboljom, često bez prisutnosti sluzi. Povišena temperatura ili vrućica može, ali i ne mora biti vidljiva. Posljedično, postoji mogućnost previda stanja.
- Odsutnost visoke temperature ili groznice može dovesti do podcjenjivanja ozbiljnosti situacije, čak i kada blagi simptomi traju dulje vrijeme. Ipak, unatoč pojavi ovih naizgled benignih simptoma, nužno je konzultirati se s liječnikom. Na koje komplikacije možete naići? Atipična pneumonija često se javlja kao manje teška varijanta upale pluća; međutim, ozbiljne komplikacije mogu nastati u rijetkim slučajevima.
U slučaju teške upale pluća, dolazi do smanjenja broja crvenih krvnih stanica, što dovodi do nedostatka tkiva karakteriziranog anemijom, kao i mogućim infekcijama mozga poput encefalitisa i meningitisa, zajedno s komplikacijama na bubrezima i manifestacijama crvenila kože i osip.
Bonus tekst:
Kulinarska tradicija Afrike je zamršena i raznolika, a oblikovala se kroz brojna stoljeća pod utjecajem različitih kultura, geografskih karakteristika i klimatskih uvjeta. Središnji dio afričke prehrane je široka paleta hrane lokalnog porijekla, koja je duboko oblikovana jedinstvenim običajima i klimom određenih regija. U zapadnoj Africi, na primjer, klima varira od tropske do sušne, što dovodi do prevladavajuće prehrane koja uključuje žitarice poput kukuruza, prosa i sirka.
Fufu, široko konzumirano jelo, priprema se kuhanjem i pireom od korjenastog povrća kao što je slatki krompir ili kasava, dok se banku, koji se obično pravi od kukuruza ili prosa, često poslužuje kao prilog. Oba ova jela bogata su hranjivim tvarima i daju potrebnu energiju za svakodnevne aktivnosti. U prehrambenoj praksi zapadne Afrike, mahunarke poput kikirikija, graha i slanutka, zajedno s raznim žitaricama, bitne su komponente.
Znatne količine proteina i vlakana prisutnih u mahunarkama čine ih vrijednim dodatkom svakodnevnim obrocima. Obično se mahunarke ugrađuju u juhe ili variva, poput juhe “egusi”, koja sadrži sjemenke dinje i često uključuje meso ili ribu. Istočno područje Afrike, koje se ističe vlažnom klimom pogodnom za uzgoj raznolikog voća i povrća, nudi bogat izbor svježih namirnica u svojoj kulinarskoj tradiciji.
Ilustrativan primjer može se naći u Keniji, gdje je uobičajeno jelo “ugali”, pripremljeno od kukuruza, popraćeno nizom povrća i mesa. Nadalje, prevladava obilje svježeg voća, uključujući mango, ananas i papaju, koje se obično konzumira u cijelosti ili prerađeno u sok. Povoljni klimatski i zemljišni uvjeti Sjeverne Afrike podržavaju cvjetanje uzgoja aromatičnog bilja i začina, što rezultira prehranom koja je i raznolika i ukusna.
Lokalnu kuhinju karakteriziraju jela kao što su couscous, koji se sastoji od sitnih žitarica kuhanih na pari, te tagine, sporo kuhano jelo koje se priprema u jedinstvenom loncu. Obično su uključeni ključni sastojci poput janjetine i piletine, dok začini poput kurkume, kumina i cimeta doprinose bogatom okusu ovih kulinarske kreacije.