Posljednjih ogdina institucija braka i porodice je ozbiljno uzdrmana i sve je veći broj razvoda. Jedan od glavnih uzroka je nevjera i prevara od strane jednog a ponekad i oba partnera.

Sinoć oko 2 ujutro probudila sam se i otkrila da moj muž nije u našem krevetu. Zabrinut za njegovu sigurnost, ustao sam da ga potražim, samo da bih ga čuo kako razgovara s nekim iz kupaonice. Učinilo mi se čudnim da on razgovara s bilo kim u takvo doba. Dok sam bio blizu vrata, čuo sam ga kako nekome javlja da će me uskoro napustiti kako bi mi naudio. Također je naznačio svoj plan da pronađe način da provede noć s ovom osobom.

Nakon što sam se vratila u krevet, čekala sam da uđe. Odlučila sam šutjeti i glumila san. Kad sam osjetila da je zalutao, uzela sam mu mobitel da pregledam poruke i tada sam doživjela pravi šok – od kojeg sam dva sata drhtala. Bio je u kontaktu s mojom sestrom od tete, djevojkom koja je prije mjesec dana tek napunila 18 godina. Teško mi je to shvatiti; um mi vrvi od misli… On ima 36 godina, a ona…

Svladavanje posljedica prijevare predstavlja izazov za oba partnera u vezi. Ova poteškoća nastaje prvenstveno zato što je jedan partner prekršio obvezu vjernosti, narušavajući temeljna očekivanja i uvjerenja koja obje osobe imaju o svom partnerstvu. Iako se može činiti da je prekid jedino održivo rješenje nakon takvog incidenta (a ponekad to uistinu i jest), postoje načini za nastavak zajedničkog putovanja kao par.

Kako bi popravili odnos, oba partnera moraju aktivno raditi na ostvarenju tog zajedničkog cilja. Ako je veza prethodno bila utemeljena na uzajamnoj ljubavi, tada slijedi ovaj put postaje izvedivo. Ovaj proces uključuje uspostavljanje nove ravnoteže i vraćanje povjerenja, što je bitno za poticanje emocionalne veze i zdrave privrženosti jednih s drugima. Posljedice nevjere su opsežne, utječu na emocionalne, socijalne, zdravstvene, pa čak i financijske aspekte života.

BONUS TEKST

Posebno zadivljujući fenomen koji se nalazi u prirodi je simbiotski odnos. Dok među organizmima postoje brojne vrste interakcija, simbioza je posebno značajna kao oblik suradnje koji koristi svim uključenim stranama. Ova dugotrajna interakcija događa se između dvije ili više vrsta, pri čemu barem jedan organizam dobiva prednost. Prisutni su različiti oblici simbiotskih odnosa, uključujući uzajamnost, komenzalizam i parazitizam.

  • Mutualizam, najpoznatiji oblik simbioze, primjer je odnosa u kojem oba entiteta dobivaju prednosti. Jasna ilustracija ove interakcije može se vidjeti između pčela i cvjetnica. Dok pčele skupljaju nektar s cvijeća kako bi stvorile med, one istovremeno olakšavaju prijenos peludi između cvjetanja, omogućujući reprodukciju biljaka putem oprašivanja. Ovo korisno partnerstvo bitno je za opstanak i pčela i biljaka, a značajno pridonosi i stabilnosti ekosustava. Suštinska ilustracija uzajamnosti može se pronaći u simbiotičkoj vezi koju dijele mahunarke i bakterije koje vežu dušik.

Biljke poput soje i graha usko su povezane s bakterijama koje žive u njihovim korijenima. Ove bakterije posjeduju sposobnost transformacije atmosferskog dušika u upotrebljive oblike za rast biljaka. U zamjenu, biljke nude bakterijama hranu i sklonište. Ova interakcija je ključna ne samo za uključene bakterije i biljke, već također značajno pridonosi ciklusu dušika u prirodi, koji je vitalan za rast cjelokupnog biljnog svijeta.

Nasuprot tome, komenzalizam je vrsta simbioze u kojoj jedna vrsta ima koristi, dok druga ne dobiva nikakvu očitu prednost niti doživljava štetu. Značajna ilustracija komenzalizma nalazi se kod morskih rakova (rakova iz reda Amphipoda) koji se drže kitova. Koristeći kitove za prijevoz, ovi rakovi štede energiju i pristupaju hrani na različitim mjestima, a da pritom ne utječu na kitove ni na koji način. Ovaj odnos pokazuje kako jedan organizam može imati koristi od drugog bez nanošenja štete domaćinu.

Preporučujemo