Obavljanje kućnih poslova je zahtijevno i uzma puno vremena truda i rada. Na svu sreću postoje razni kućni uređaji koji nam te poslove olakšavaju a među najvažnije spada mašina za veš.

Jeste li nenamjerno ostavili ugašenu perilicu rublja?može upiti svježe oprano rublje. Čak i kada se pravilno koristi, perilica treba našu pomoć i povremenu revitalizaciju. Standardna tekućina za ispiranje usta sasvim je prikladna za ovu svrhu. Nevjerojatno je koliko učinkovito djeluje! Skloni smo koristiti perilicu rublja gotovo svaki dan, ali rijetko razmišljamo o njezinu čišćenju.

  • Postoji uobičajena pogrešna predodžba da, budući da uređaj čisti našu odjeću, on također brine o svojoj čistoći. Nažalost, nije tako. Prisutnost vlage, prljavštine i sedimenta stvara idealno tlo za razmnožavanje bakterija, plijesni ili gljivica, što može dovesti do neugodnih mirisa. Osim toga, ostaci deterdženta korištenog tijekom pranja nakupljaju se u perilici. Ovo naglašava važnost redovitog čišćenja perilice rublja. Na taj način možete spriječiti razne probleme i osigurati da vaše rublje bude istinski čisto i higijensko.

Čak i uz održavanje perilice može se dogoditi da jednostavno zatvaranje vrata nakon pranja dovede do izrazito neugodnog mirisa iz bubnja nakon nekoliko sati. To se događa kada perilici rublja nedostaje svježeg zraka, sprječavajući preostalu vlagu da ispari i ostavi unutrašnjost vlažnom. Što trebamo poduzeti kada primijetimo sumnjiv miris? Bitno je osigurati da vaš uređaj bude čist.

Uz gotove otopine i praškove za čišćenje koje možete pronaći u trgovinama, postoje razne inovativne metode za pomlađivanje vaše perilice rublja. Jedan od najčešćih pristupa uključuje korištenje sode bikarbone i octa ili pokretanje ciklusa pranja na visokoj temperaturi na 90 stupnjeva Celzijusa. Međutim, ako vam miris octa nije po volji, postoji još lakše rješenje: jednostavno koristite vodu za ispiranje.

Njegova prirodna svojstva mogu osvježiti vašu perilicu rublja, a istovremeno iskorijeniti bakterije. Dodajte pola šalice vodice za ispiranje usta u odjeljak za deterdžent u perilici. Zatim pokrenite stroj pomoću brzog ili ekspresnog ciklusa, koji bi trebao trajati između 15 i 30 minuta. Antibakterijska svojstva vodice za usta eliminirati će mikrobe koji se razmnožavaju u skrivenim dijelovima perilice rublja.

Osim toga, pomoći će u uklanjanju drugih ostataka, poput sedimenata, koji mogu biti prisutni u bubnju i cijevima. Sve što je potrebno je ne zaboraviti držati vrata malo otvorena nakon pranja kako bi se perilica mogla osušiti.

Godine 1858. Hamilton Smith, američki izumitelj, napravio je prvu perilicu rublja u Pittsburghu. Centralni dio ovog stroja je bubanj s ravnom osovinom opremljenom lopaticama, koja se okreće okretanjem ručke pričvršćene na nju. Iste godine, Smith je osigurao patent za svoj izum. Unatoč svom značaju kao početak strojnog pranja, ova se perilica pokazala kao radno intenzivna i štetna za odjeću, što je rezultiralo ograničenom upotrebom.

Sljedeće godine, Njemačka je predstavila perilicu rublja koja je koristila ušicu miješalice; dok su se okovi pomicali okomito, opružni klinovi neprekidno su djelovali na odjeću. Do kraja 19. stoljeća dizajn se razvio u osmerokutni cilindar za pranje, kojim se upravlja pomoću ručke. Za pranje rublja u cilindar se dodavala topla sapunasta voda, a nakon čišćenja odjeća se ocijeđivala pomoću valjaka. Godine 1910. Alphon Fisher je napravio prvu električnu perilicu rublja u Chicagu.

Unatoč uvođenju na tržište, prodaja električne perilice rublja bila je razočaravajuća. Nakon Prvog svjetskog rata, perilica rublja je stekla značajan uspjeh u javnosti. Godine 1922. Howard Snyder stvorio je električnu perilicu rublja koja se kasnije masovno proizvodila u Iowi. Njegove poboljšane performanse pridonijele su popularnosti perilice rublja na tržištu. Sljedeće godine proizvođači u Njemačkoj razvili su perilicu rublja koja je za grijanje koristila peć na ugljen. Ovaj uređaj ima spremnik s malim otvorom. Nakon što se odjeća stavi unutra, motor se uključuje kako bi spojio osovinu s bubnjem, omogućujući bubnju da se neprekidno okreće unazad.

Preporučujemo