U obavljanju kućnih poslova dana imamo veliku pomoć u raznim uređajima a jedan od njih je i mašina za pranje suđa koju sada ima skoro svaka kuća. Međutim ona ima neke funkcije za koje možda niste znali.
Perilice posuđa evoluirale su u bitne uređaje u modernim kuhinjama, pojednostavljujući svakodnevne poslove, posebice u području održavanja čistoće uz minimalan napor. Iako je praktičnost koju pružaju perilice posuđa široko priznata, brojni korisnici ostaju nesvjesni skrivenih funkcija koje mnogi od ovih strojeva posjeduju. Ove značajke predstavljaju različite načine korištenja uređaja, a određene preporuke mogu poboljšati učinkovitost čišćenja posuđa.
- Često zanemarena, ali vrlo praktična značajka je vremenski projektor smješten na podu. Određene perilice posuđa prikazuju preostalo vrijeme ciklusa izravno na podu ispod uređaja, omogućujući korisnicima da utvrde preostalo trajanje ciklusa pranja bez potrebe za otvaranjem vrata. Ova se funkcija pokazuje kao prednost kada nemate vremena ili želite zakazati završetak procesa pranja. Jednako je važno razumjeti što se ne smije stavljati u stroj. Treba izbjegavati predmete kao što su drveno posuđe, posuđe od lijevanog željeza, visokokvalitetni noževi i neprijanjajuće tave.
Dodatno, stroj je sposoban konzervirati; staklenke bez naljepnica mogu se staviti na visoke temperature u svrhu pasterizacije. Značajka koja se rijetko koristi je opcija podešavanja ili uklanjanja srednje košare unutar stroja. Uklanjanjem ove košare, može se stvoriti dodatni prostor za veće lonce, pladnjeve ili posude. Nadalje, brojni modeli nude podesive visine košara, što olakšava slaganje posuđa različitih dimenzija. Još jedna prednost perilice posuđa sastoji se od gumenih kuka namijenjenih za pričvršćivanje staklenog posuđa.
Pričvršćivanjem čaša na ove kuke minimizira se kretanje tijekom ciklusa pranja, čime se smanjuje vjerojatnost loma ili oštećenja. Osim temeljnih funkcija, postoji nekoliko tehnika koje mogu poboljšati učinkovitost čišćenja. Na primjer, korištenje aluminijske folije može poboljšati sjaj i staklenog i metalnog posuđa. Ova jednostavna metoda povećava vizualnu privlačnost vaših kulinarskih prezentacija i pomaže u sprječavanju mrlja.
Dodatno, dodavanjem nekoliko kapi limunovog soka vašem posuđu daje ugodan miris, dok ocat djeluje kao alternativa tradicionalnom laku. U slučaju da se nađete bez deterdženta za perilicu rublja, privremeno rješenje možete bez napora stvoriti kombinacijom sode bikarbone s nekoliko kapi tekućine za pranje posuđa. Nadalje, savjetuje se da prazan stroj operirate sodom bikarbonom jednom mjesečno, jer to pomaže u očuvanju čistoće uređaja i uklanjanju nepoželjnih mirisa.
Za povećanje svježine unutar uređaja, može biti korisno staviti pola limuna u gornji odjeljak. Dok perilice posuđa nude različite funkcije, postoje određeni predmeti koje uvijek treba izbjegavati. Drveno posuđe može se iskriviti ili oštetiti, dok posuđe od lijevanog željeza može izgubiti svoje osnovne karakteristike. Osim toga, kombinacija neprianjajućih tava s visokokvalitetnim noževima može nanijeti nepopravljivu štetu. Naime, manje poznata, ali praktična značajka perilice posuđa je njezina sposobnost pasterizacije staklenki.
Da biste to postigli, jednostavno stavite napunjene i zatvorene staklenke unutar stroja, odaberite program postavljen na 70°C i pokrenite ciklus bez upotrebe deterdženta. Nakon što ciklus završi, dopustite da se staklenke postupno ohlade unutar uređaja prije nego što ih prebacite na tamno mjesto za pohranu. Ukratko, perilica posuđa pruža znatno više opcija nego što se na prvi pogled može činiti. Korištenje ovih dodatnih značajki može poboljšati vaše iskustvo pranja, dati iznimne rezultate i pridonijeti uštedi vremena i troškova.