Odnos između svekrve i snahe zna da bude komplikovan jer su obje važe figure u životu jednog muškarca. Ukoliko one ne nađu način kako da zajedno funkcionišu uz poštovanje dolazi do velikih problema u porodici.

Kroz povijest su se ispredale priče o zamršenoj dinamici između svekrva i snaha. Ovaj odnos, često prepun složenosti, česta je tema u mnogim obiteljima. Svekrve, koje posjeduju obilje životne mudrosti, žude ponuditi svoje savjete i podršku dok njihova djeca kreću na vlastito putovanje stvaranja nove obitelji.

Svekrva, žena s velikim iskustvom, je ta koja će se neminovno osjećati prisiljenom ponuditi savjete i dati razne smjernice kada njezino dijete osnuje vlastitu obitelj. U određenim okolnostima, postupci i prijedlozi svekrve mogu prijeći granicu pristojnosti, što dovodi do nelagode za snahu.

Među njima je uvriježeno mišljenje da posjeduju vrhunsko znanje o tome što je najbolje za vlastitu obitelj. Istraživanja pokazuju da se svekrve često optužuju za miješanje u bračne odnose, zadiranje u odnos muža i žene i uplitanje u odgoj djece. Kritiziranje svekrvinog izgleda i davanje neopravdanih negativnih primjedbi, osobito o financijskim pitanjima, također je prevladavajuće. Nije neuobičajeno da svekrva prekorači granice pristojnosti, zbog čega se snaha uznemiri njezinim neželjenim savjetima i prijedlozima.

Uostalom, svekrva vjeruje da zna što je najbolje za obitelj. Studije su potvrdile da snahe smatraju svoje svekrve odgovornima za miješanje u njihov brak, ometanje razgovora s njihovim muževima, uplitanje u odgoj djece, komentiranje njihovog fizičkog izgleda (osobito njihove težine), pojavljivanje nenajavljeno , i nuđenje nepoželjnih mišljenja o financijskim pitanjima.

Prisutnost svih ovih čimbenika često dovodi do izazovne dinamike u odnosima, a zajedničko rješenje je upustiti se u međusobno izbjegavanje kao sredstvo za očuvanje obiteljskog sklada. Važno je napomenuti da krivnja za nestabilne temelje u odnosu svekrva i snaha nije samo na plećima svekrva.

 

U određenim slučajevima, snahe su te koje zauzmu nepovoljan stav, ometajući razvoj onoga što bi moglo biti pozitivna i skladna veza. U nastavku ćete pronaći popis uobičajenih pritužbi koje su svekrve izrazile u vezi sa svojim snahama i ponašanja koja doprinose tim pritužbama.

  • Nedostatak slobode svekrve da izrazi svoju ljubav prema svojoj snahi često proizlazi iz pogrešne percepcije koja je formirana. Kada snaha zauzme stav nadmoći nakon ulaska u obitelj, svekrva će to neizbježno uočiti i razviti ogorčenost, što će rezultirati otežanim napredovanjem njihovog odnosa.

Moglo bi potencijalno dovesti do značajnih problema ako snaha kontaktira svoju svekrvu samo kada joj je potrebna pomoć oko brige o djetetu. Postoje različiti slučajevi u kojima snaha može pokazivati ​​sebično ponašanje. Na primjer, zanemarivanje pridruživanja obroku, neuspjeh slanja SMS-a kada je svekrva bolesna i zaboravljanje važnih datuma… sve te radnje mogu zategnuti njihov odnos.

Važno je priznati ulogu svekrve, koja je i muževa majka i baka djetetu. Unatoč povremenim slučajevima kada ljubav prelazi granice, ključno je pokazati poštovanje prema njima. Ako snaha povisi glas, upire prstom ili se prema svekrvi odnosi kao prema bliskoj prijateljici, ti će postupci nesumnjivo ostaviti trajan dojam i potaknuti ogorčenost.

Uspostavljenu dinamiku odnosa koju je postavila snaha, svekrva će priznati i prihvatiti. Ipak, ako snaha počne utjecati na sina protiv vlastite majke, to će ostaviti neizbrisiv trag. Nije neobično da se dvije žene koje vole istog muškarca ne slažu dok traže ono što je najbolje za njega.

Međutim, kada te nesuglasice prerastu u nadmetanja, a sin se suzdrži od kontakta s majkom zbog ženinih savjeta, snaha će nedvojbeno učvrstiti svoju vezu sa svekrvom. Pazite da djeca nisu u neposrednoj blizini. Stvaranje udaljenosti između svekrve i njezinih unuka najveća je izdaja od strane snahe. Kada djeca daju prednost svojoj baki po majci u odnosu na baku po ocu, to svekrvi izaziva ogromnu tugu, ostavljajući trajan utjecaj na snahu.

Preporučujemo