Miomi a maternici su posljednjih godina prilično učestala pojava i veliki broj žena koji ode na ginekološki pregled ih ima. Mnoge se uplaše kada čuju ovu dijagnozu pa je potrebno znati o čemu se radi.
Benigne izrasline poznate kao fibroidi maternice nastaju u blizini ili na maternici. Sastoje se od mješavine mišićnog tkiva i vlakana, ove izrasline mogu varirati u veličini i obično se manifestiraju kod žena mlađih od 50 godina. Ključno je razlikovati fibrome od cista jajnika, budući da se prvi sastoje od čvrstog tkiva, dok su potonji tekućina. ispunjene vrećice. Važno je napomenuti da se fibroidi maternice, iako nisu kancerogeni, ne smiju zamijeniti s malignim tumorima.
- Iako nisu kancerogeni, to ne znači da ne mogu dovesti do komplikacija. Jedna od takvih komplikacija je ruptura mioma. Zbog obilja krvnih žila i živaca unutar mioma, njihovo pucanje može rezultirati značajnim bolovima u trbuhu i krvarenjem. Utjecaj mioma na reproduktivno zdravlje žene može varirati ovisno o vrsti. Na primjer, ako se fibroidi nalaze u gornjem dijelu maternice, mogu vršiti pritisak na jajovode ili ih začepiti, što može dovesti do neplodnosti.
Osim toga, postoje miomi koji nastaju iz mišićnog tkiva, ali rastu prema šupljini maternice. Ovi posebni miomi mogu izazvati kontrakcije koje podsjećaju na one koje se javljaju tijekom poroda, što dovodi do stanja koje se naziva “miom koji se trudno razvija”. Hormonski ovisni fibroidi maternice obično rastu tijekom početne faze menstrualnog ciklusa, poklapajući se s izlučivanjem estrogena.
Prevalencija mioma maternice među ženama široko je opažena pojava. Studije pokazuju da otprilike 20 do 50% žena u reproduktivnoj dobi ima prisutnost mioma. Ovaj postotak ima tendenciju porasta kako žene stare, dostižući svoju najveću točku tijekom razdoblja koje vodi do menopauze. Intrigantna je činjenica da miomi često mogu proći nezapaženo, budući da ne moraju uvijek imati simptome.
Nije neuobičajeno da žene nisu svjesne svojih mioma sve dok se ne pojave komplikacije ili tijekom rutinskog liječničkog pregleda. Puknuće mioma, iako neuobičajeno, potencijalno je teška komplikacija povezana s miomima. Puknuće ovih izraslina može rezultirati intenzivnom boli u donjem dijelu trbuha, što zahtijeva hitnu medicinsku pomoć. Ne smije se zanemariti korelacija između veličine mioma i rizika od rupture.
Kako fibroid raste u veličini, tako raste i vjerojatnost njegovog pucanja. Na rizik od rupture mogu utjecati čimbenici izvan veličine fibroma. Položaj fibroma unutar maternice također igra ulogu u određivanju vjerojatnosti rupture. Submukozni fibroidi, koji se nalaze ispod sluznice maternice, imaju veću sklonost pucanju u usporedbi s intramuralnim miomima, koji se nalaze unutar mišićne stijenke maternice. Iako je pojava rupture fibroida neuobičajena, ključno je biti svjestan te mogućnosti, osobito ako imate velike fibroide.
Redoviti ginekološki pregledi i ultrazvučni pregledi mogu pomoći u brzom prepoznavanju i liječenju fibroida, čime se smanjuje vjerojatnost pucanja. Na razvoj mioma uvelike utječe genetika, pri čemu nasljedni čimbenici imaju presudnu ulogu i značajno povećavaju rizik od njihove pojave. Istraživanja su pokazala da postoji veća vjerojatnost da će žene razviti miome ako imaju članove uže obitelji koji također imaju miome.
To sugerira da genetski čimbenici značajno pridonose nastanku ovog stanja. Na odgovor tijela na estrogen, hormon za koji se zna da potiče rast mioma, mogu utjecati nasljedni čimbenici. Kod osoba s genetskom predispozicijom za miome, proizvodnja estrogena može biti pojačana ili njihova tijela mogu pokazati povećanu osjetljivost na ovaj hormon.
Na rizik od pucanja mioma, rijetke ali opasne komplikacije, može utjecati genetska predispozicija. Međutim, važno je napomenuti da su genetski čimbenici samo jedan dio slagalice. Dob, tjelesna težina i prehrana također su značajni čimbenici rizika koje treba uzeti u obzir.