Dom je mjesto u kojem provodimo najviše vremena i u kojem se osjećamo najkomotnije. Većina se trudi da on bude uredan ali ima osoba koje jednostavno ne mogu da se natjeraju da ga očiste.
Ako vam je kuhinja pretrpana neopranim suđem, a smeće niste iznijeli već nekoliko dana, očito vam pospremanje nije jača strana. Psiholozi idu korak dalje analizirajući poremećaj u vašem domu kako bi došli do uvida u vaš karakter. Kada se smeće i otpad sakrije, dajući kući na prvi pogled uredan izgled, vlasnik kuće često se nastoji prikazati drugima povoljno, ponekad čak i dotjerati fasadu. Za te je osobe ključno održavanje pozitivne slike, čak i ako to zahtijeva prihvaćanje zabluda i iluzija.
Indikacije neriješenih problema u domu sugeriraju da pojedinac nije u stanju riješiti vlastite izazove i umjesto toga se oslanja na druge za rješenja. Tipično, ove osobe život doživljavaju kroz leću optimizma, nemaju konkretne planove i biraju živjeti dan po dan, s nadom da će se okolnosti na kraju srediti. Neorganiziran radni stol često odražava osobine kao što su nezrelost, ekscentričnost i prenapuhano samopouzdanje.
No, neuredan radni prostor također može ukazivati na kreativnost i njegovanje inventivnih kvaliteta, pod uvjetom da pojedinac bez napora može pronaći ono što mu treba usred kaosa. Ako su i košara za rublje i kanta za smeće stalno pretrpani, to znači da osoba ima tendenciju odgađanja, što znači da radije odgađa zadatke za neko drugo vrijeme.
Osjećaj praznine na ulazu u kuću, karakteriziran nedostatkom namještaja, posuđa i stvari, može sugerirati da vlasnik kuće posjeduje infantilnu prirodu i da mu je potrebna pomoć u uspostavljanju atmosfere dobrodošlice. Često takvi pojedinci vjeruju da je sreća nedostižna kada su sami. 6. Neuredna kuhinja može ukazivati na loše raspoloženje. Obično čak i oni koji ne vole čišćenje trude se održavati kuhinju urednom, uglavnom zbog higijenskih razloga.
- Pojedinci koji doživljavaju smanjenu energiju i motivaciju često počnu zanemarivati svoj životni prostor, počevši od kuhinje – što dovodi do nakupljanja mrlja i prljavog posuđa u sudoperu. Zapuštena kupaonica može ukazivati na dugotrajni stres. Baš kao što se kuhinja održava u čistom stanju, prljava kupaonica sugerira da pojedinac možda doživljava stalnu napetost i da se često požuruje.
Ogromna količina stvari u domu može ukazivati na psihološko stanje poznato kao “pretjerano gomilanje nepotrebnih stvari”. Ovo se ponašanje može manifestirati kao vrsta opsesivno-kompulzivnog poremećaja, zbog čega je u takvim slučajevima neophodno potražiti savjet psihologa ili psihoterapeuta.
Suprotno tome, ekstremna averzija prema neredu i opsjednutost čistoćom mogu se promatrati kao oblik opsesivno-kompulzivnog poremećaja. Imajte na umu da čišćenjem svog životnog prostora od nereda, njegovim organiziranjem i održavanjem čistog i otvorenog okoliša, učinkovito pomažete sebi u uklanjanju negativnih misli. Terry Matlen, psihoterapeut i autor knjige “Kraljica distrakcije”, primijetio je da je dezorganizacija jedan od “simptoma prepoznatljivosti” poremećaja pažnje/hiperaktivnosti. To uključuje poteškoće u planiranju, započinjanju i završetku zadataka, kao i izazove s radnom memorijom.
Lako se može dogoditi da vas skrene s posla. Prema Matlenu, osobe s ADHD-om mogu biti preopterećene raznim koracima potrebnim za dovršavanje zadataka, što rezultira gašenjem koje čini izazovnim rješavanje nereda. Osobe s ADHD-om posebno su teške za započinjanje zadataka kojima nedostaje pravi rok ili interes, poput slaganja rublja.
Značajne životne promjene mogu izazvati stres i utjecati na sposobnost pojedinca da se nosi s neredom, čak i za one koji obično održavaju stvari organiziranima. Izazovne životne promjene uključuju početak fakulteta, suživot s partnerom, ulazak u brak, prolazak kroz razvod i doživljavanje hormonalnih promjena kao što su perimenopauza i menopauza.