Često se pitamo koja je dijeta dobra za nas i kako može popravfiti našu liniju i režim ishrane. Dobro je nekad pogledati kako slavne ličnosti ove stvari rješavaju u svom životu. Danas otkrivamo dijetu jednog od najpoznatijih svjetskih sportaša.
- Danas se na internetskim platformama i društvenim mrežama naveliko raspravlja o terminu autofagija. Za prosječnog pojedinca, ideja da ostane bez hrane tako dugo razdoblje čini se prilično neizvodljivom.
Autofagija, prehrambena metoda koju je prvi zabilježio japanski istraživač Yoshinori Ohsumi, kasnije mu je donijela Nobelovu nagradu za njegov doprinos. Ova strategija ne samo da pomaže u mršavljenju, već i poboljšava cjelokupno zdravlje. Čini se da joj je privlačnost svake godine sve veća, a tijekom gostovanja na RTS Ordinaciji prije nekoliko godina dr. Dragan Ivanov iznio je detaljne informacije o autofagiji.
Važno je pojasniti da se autofagija ne smije brkati s gladovanjem; umjesto toga, predstavlja izvanredan proces. Valjanost ove tvrdnje podupire činjenica da je Yoshinori Ohsumi 2016. godine dobio Nobelovu nagradu ne za otkrivanje autofagije, već za dokumentiranje njezinih procesa i objašnjenje njezinih mehanizama i okidača.
Autofagija je pojam koji opisuje proces sastavljen od dva različita dijela. Prvi dio je prepoznavanje, nakon čega slijedi recikliranje kao drugi dio. Tijekom autofagije tijelo detektira komponente koje su ili stare ili ne funkcioniraju ispravno, poput mutiranih stanica, kancerogenih stanica i štetnih mikroorganizama koji mogu dovesti do raznih bolesti.
Nadalje, identificira otpadne materijale unutar naših stanica, uključujući toksine. Tada počinje proces razgradnje ili recikliranja. Organizam prepoznaje taj materijal, rastavlja ga i reciklira, te na kraju od reciklirane tvari stvara nove, funkcionalne stanice. Alternativno, ovaj materijal može poslužiti kao novi izvor goriva, povećavajući razinu energije organizma,” opisao je liječnik koncept autofagije.
- Ovaj proces je prisutan u svim organizmima, ali ga je potrebno aktivirati. Postoje različiti načini da se pokrene ova aktivacija, s primarna metoda je pridržavanje osnovnog, ali često zanemarenog načela prehrane.
Aktivacija se događa kada izbjegavamo unos hrane u razdoblju od 12 do 16 sati. Bitno je napomenuti da to nije isto što i gladovanje; to jednostavno znači suzdržavanje od jela za to vrijeme. Nakon što se prijeđe 12-satni prag, autofagija počinje pokretati značajne, izvanredne i vrlo korisne procese.
Koje bi druge metode mogle utjecati na autofagiju? Jedan način je kroz izbor prehrane, dok je drugi pristup poticanju autofagije kroz fizičku vježbu koja dovodi do umora, pojačanog znojenja, ubrzanog otkucaja srca, nedostatka zraka i potpunog natopljenja znojem.
Jedan alternativni pristup sastoji se od upotrebe niza tople, vruće i zatim nakratko hladne vode, nakon čega slijedi još jedna runda tople i hladne vode, pazeći da intervali između hladne vode budu kraći od onih s toplom vodom. Preporučljivo je suzdržati se od nanošenja hladne vode na kosu; nego ga treba usmjeriti prema licu, jer to može povećati zategnutost kože i pridonijeti mladolikom izgledu.
Za muškarce, korištenje ove metode na područjima poput prsa, ramena i bedara može se učinkovito boriti protiv celulita. Budući da su ženske grudi izrazito osjetljive, na ovom području treba biti posebno oprezan. Štoviše, predlažem izbjegavanje neposrednog prijelaza iz tople vode u hladnu vodu.
- Za one koji nisu upoznati s ovom metodom, najbolje je započeti s toplom vodom, zatim prijeći na toplu, nakon čega slijedi mlaka, pa opet natrag na toplu, postupno smanjujući temperaturu na manje mlaku dok se izbjegava nagli prelazak na hladnu.
Nakon nekoliko mjeseci, kako se koža i živčani sustav prilagode, pojedinci se mogu lakše i brže prilagoditi nižim temperaturama. Dr. Ivanov je razradio koje specifične skupine pojedinaca bi trebale izbjegavati pokretanje autofagije. Djeca koja su još mala ne bi trebala prakticirati samonametnuto gladovanje dok ne uđu u pubertet.
Nadalje, trudnice i dojilje, kao i one koje su izrazito mršave ili pothranjene, trebale bi se kloniti autofagije. Osobe kojima je dijagnosticiran dijabetes tipa 1 moraju se pridržavati dijete koja je usklađena s njihovom primjenom inzulina, a slično tome, oni s inzulinskom rezistencijom trebaju se posavjetovati sa zdravstvenim djelatnikom. Ne bih preporučio autofagiju osobama koje imaju manjak kilograma ili su u uznapredovalom stadiju raka.
Bitno je prepoznati potrebu prilagođavanja pristupa osobama koje primaju radioterapiju ili kemoterapiju, s obzirom na njihovo cjelokupno zdravstveno stanje. Naš glavni fokus je razumjeti plan prehrane koji bi pojedinci trebali usvojiti kako bi učinkovito promicali autofagiju.
Dan počinje doručkom, nakon čega slijedi jedan obrok nakon kojeg se pet do šest sati ne unosi nikakva hrana. Zatim se konzumira još jedan obrok, a dodatni unos se ne događa do sljedećeg jutra. Gušterača, žlijezda koja se aktivira u zoru, radi cijeli dan i zahtijeva odmor tijekom noći.
Naše tijelo, uključujući gušteraču, slijedi ove cirkadijalne ritmove; naime, gušterača se radije odmara tijekom noći i otpušta tvari u mozak od ponoći do tri sata iza ponoći, sve dok nikakva umjetna svjetlost – poput one s televizora, mobitela, računala ili žarulja – ne dopire do naših očiju. Za poticanje proizvodnje melatonina ključno je da oči ostanu zatvorene od ponoći do tri sata, čak i ako osoba zapravo ne spava.
Zamjena dana za noć može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema budući da melatonin djeluje kao regulator koji štiti proces stanične sinteze od oštećenja slobodnih radikala. Stoga je imati i hormon rasta i melatonin od vitalnog značaja kada se aktivira autofagija, što se može postići odricanjem od večere i pridržavanjem pravilnog vremena spavanja.
- Neki ljudi su zabrinuti oko usvajanja ove dijete, zabrinuti da bi nejedenje 12 sati moglo dovesti do zdravstvenih problema. “Prema liječniku, 12-satno suzdržavanje od hrane neće uzrokovati značajnu štetu, a zapravo može ponuditi pozitivne koristi.
Savjetuje se započeti dan s pićem. “Kada je najbolje vrijeme za unos proteina? Hormon rasta se oslobađa navečer; ima snažan afinitet prema svom dvojniku, a to je aminokiselina. Ovaj hormon pomaže u apsorpciji aminokiselina u stanicama. Kada se proteini konzumiraju tijekom ručka, oni će se početi razgrađivati u aminokiseline otprilike dva do tri sata kasnije.
Do večeri, oko sedam do osam sati nakon konzumacije, ove aminokiseline će ući u krvotok iz crijeva, gdje će stupiti u interakciju s hormonom rasta kako bi pomogle u njihovoj ugradnji u stanice. Za ručak je važno uključiti proteine, a najučinkovitiji izvor su mahunarke zbog izvrsne iskoristivosti i niske kiselosti. Namirnice kao što su grašak, riba, leća, cijela riža i razno povrće osiguravaju proteine koji će se transformirati u aminokiseline unutar pet sati. Meso također može biti dio obroka.