Skoro svaki dom u našoj regiji je ukrašen kućnim cvijećem jer domaćice vole toplinu i intimnost koje one pružaju atmosferi u kući. Međutim oni koji uzgajaju biljke ali i voće i povrće u vrtu se često sreću sa problemom  lisnih uši.

  • Ako volite biljke i volite uklopiti raskoš  u svoj životni prostor, možda ste se susreli sa situacijom poput ove koju ćemo opisati. Zamislite ovo: niotkuda, lisne uši se infiltriraju u vašu udobnu dnevnu sobu, uništavajući vaše drago cvijeće u saksiji. Ali ne bojte se, jer imamo odličan lijek za uklanjanje ovih dosadnih lisnih uši.

Dopustite nam da vam prenesemo našu stručnost! Istražite kompilaciju prirodnih lijekova koji se učinkovito bore protiv lisnih uši u vašem vrtu. Kombinacijom joda i mlijeka možemo jednostavno stvoriti visoko učinkovitu prirodnu obranu protiv lisnih uši, nudeći nam cjelovito rješenje.

Sastojci:

Kombinirajte sastojke kako biste dobili željenu otopinu. Za pripremu otopine pomiješajte 5 ml joda sa 100 ml mlijeka u bočici s raspršivačem od 2 litre, a zatim primijenite štrcaljkom. Pripremiti: Kako biste započeli postupak, počnite isprazniti 1 litru vode u za to predviđenu bocu. Nastavite tako da štrcaljkom izvadite točno polovicu joda iz bočice, a zatim ga pomiješajte sa 100 ml mlijeka.

Uvođenje joda pokrenut će izvanrednu transformaciju u mlijeku, uzrokujući da ono poprimi živu i upečatljivu žutu nijansu. S najvećom pažnjom ulijte jodirano mlijeko u bocu u koju ste prethodno dodali litru vode. Prije nanošenja smjesu treba dobro promućkati. Ovaj pripravak se može koristiti kao sprej za razne biljke, uključujući i ruže koje se uzgajaju u našem vrtu. Njegova je učinkovitost doista impresivna, jer nudi značajnu zaštitu i od lisnih uši i od gljivičnih infekcija.

 

Problem lisnih uši u stakleniku obično se javlja kada se temperatura povisi kako bi se pospješio rast tek zasađenog materijala. Ovi štetnici ciljaju na najmlađe dijelove biljke, prvenstveno se skupljajući na vrhu grana i lišća. Kako biljka nastavlja rasti i razvijati se, lisne se uši vuku za sobom, napadajući svaki novi dio sve do stadija cvijeta i ploda.

  • Proces zaraze počinje u rano proljeće, kada mužjaci izlaze iz svojih zimskih skloništa i bježe na seobu. To se može dogoditi prilično rano u sezoni. Međutim, postoje slučajevi u kojima ljudska intervencija igra ulogu, primjerice kada se lisne uši nenamjerno unesu u područje uzgoja preko kupljenih biljaka, gotovo kao nepoželjni putnici.

Ne zaboravite uvijek temeljito pregledati svaki novi biljni materijal, bilo da se unosi u zatvorenom prostoru ili na otvorenom, kako biste bili sigurni da nema postojećih infekcija. Koncept eksponencijalnog rasta odnosi se na brzo i značajno povećanje količine ili veličine. Lisne uši posjeduju izrazitu prednost u svom reproduktivnom procesu, osobito kada se nalaze u zatvorenim prostorima kao što su staklenici ili kutije za uzgoj.

Za razliku od drugih kukaca, odrasli krilati ne polažu jaja, već rađaju žive potomke bez krila. Ova jedinstvena karakteristika lisnim ušima omogućuje uštedu vremena i brzo razmnožavanje. Njihovoj sposobnosti brzog množenja pridonosi činjenica da se njihove nimfalne i nezrele faze sastoje isključivo od ženki koje se razmnožavaju partenogenezom, čime se eliminira potreba za parenjem.

Nadalje, tijekom stadija nimfe, ove ženke lisnih uši već nose nove mlade u sebi, što je fenomen poznat kao pedogeneza. Ova kombinacija čimbenika omogućuje lisnim ušima eksponencijalni rast, uzrokujući značajne glavobolje uzgajivačima ako se problem odmah ne riješi.

Neuspjeh da se odmah i učinkovito riješi problem lisnih uši može rezultirati značajnom štetom za inače unosnu biljku. Lisne uši izvlače hranjive tvari prodirući u unutarnje stanice biljke svojim rilcem i nakon toga izvlačeći sok. Ovakvo ponašanje pri hranjenju dovodi do izobličenja lišća i stabljika, kao i do širenja bakterijskih i virusnih infekcija, čime se ugrožava estetska privlačnost i ekonomska vrijednost biljke.

Preporučujemo