Sigurno se i vama desilo da vam se komadić hrane ili kap tečnosti zaglavi u grlu i tada imate osjećaj kao da se gušite. Postoje slučajevi kada ljudi i preminu u ovakvim situacijama zato je vrlo važno znati šta učiniti.

Ključno je ponuditi smjernice o tome kako se pozabaviti scenarijem u kojem se pojedinac, bilo za sebe ili za drugoga, susreće s mučnim iskušenjem zadržavanja hrane u grlu, budući da to može biti iznimno neugodno iskustvo. Bitno je prepoznati izostanak brze pomoći tijekom kritičnih trenutaka.Pogledajte ovaj video koji pruža iscrpne smjernice o odgovarajućim radnjama koje treba poduzeti ako se vi ili osoba u blizini gušite zbog začepljenja hrane u grlu.

  • Svi smo se u jednom trenutku u životu susreli s neobičnim fenomenom: dok uživamo u obroku, hrana neočekivano otputuje u ‘krivu ulicu’. Što objašnjava ovu pojavu? Što uzrokuje da se to dogodi? Dr. Clark Rosen, profesor otorinolaringologije na Sveučilištu u Pittsburghu, daje objašnjenje. Proces konzumiranja hrane uključuje brojne mišiće, često bez svijesti pojedinca. Prema Rosenu, “tu postoji mentalna komponenta.

Morate znati da se pripremate da vas progutaju.” Samo gutanje složena je radnja koja uključuje više od 30 različitih mišića smještenih u i oko grla, a počinje za manje od jedne sekunde. U početku se hrana mora sažvakati do veličine koja se može progutati, nakon čega je jezik gura prema stražnjem dijelu grla, koji sadrži dva puta: jednjak i dušnik. Po završetku čina žvakanja, sljedeća faza uključuje ‘ulice’. Kada se gutanje pravilno izvodi, i kruta i tekuća hrana putuju niz jednjak i ulaze u želudac.

Dok jezik gura hranu u grlo, ‘glasovnica’ se podiže, zatvarajući tako dušnik. Istodobno se otvara jednjak, koji je obično zatvoren kako bi se zaštitio sadržaj želuca. U ovom trenutku, koordinirani napor mišića u grlu gura hranu prema dolje u jednjak. Ovaj proces, poznat kao postojanost, obično traje otprilike 10 do 15 sekundi. Uistinu, hrana može prijeći ‘pogrešnim putem’. Usta imaju dvostruku svrhu: olakšavaju disanje i gutanje hrane, što može dovesti do komplikacija. Kada netko doživi osjećaj da je hrana krenula ‘pogrešnim putem’, to obično znači da je ušla u dušnik.

Za osobe dobrog zdravlja prisutnost stranih tijela u respiratornom traktu izrazito je neugodna i izaziva refleks kašlja. Ako ovi refleksi ne uspiju izbaciti strani materijal, može se pojaviti osjećaj gušenja, kao što je primijetio Rosen. Čak i u odsutnosti stvarnog gušenja, ostaje rizik od razvoja ozbiljne upale pluća. Temeljni uzrok ovog problema često leži u kognitivnim čimbenicima; pojedinac koji guta možda nije u potpunosti svjestan čina, jer je njihova pažnja skrenuta s procesa gutanja.

Ovaj se fenomen također može pogoršati starenjem, budući da mišići s vremenom propadaju. U takvim okolnostima poduzimanje radnji može biti izazovno zbog sklonosti pojedinaca panici, što pogoršava situaciju i može rezultirati prestankom rada pojedinih organa. Ipak, preporučljivo je u tom kritičnom trenutku potisnuti refleks kašlja i uložiti napor u snažno izbacivanje hrane koja smeta.

Ovaj pristup će olakšati čišćenje grla, što će dovesti do trenutnog osjećaja olakšanja. Iako mala količina vode može pomoći, kašalj ostaje najučinkovitija metoda. Prema riječima gastroenterologa Lawrencea S. Kima, “unošenje stranih tijela u respiratorni trakt prilično je uznemirujuće i instinktivno izaziva refleks kašlja. Ako pojedinac ne uspije ukloniti začepljenje iz dušnika kašljanjem, postoji opasnost od gušenja.

Nadalje , čak i u odsutnosti gušenja, prisutnost hrane koja je ušla u pluća iz dušnika može rezultirati teškim infekcijama pluća. Ovaj fenomen posebno je raširen među starijim osobama, budući da proces starenja ima tendenciju da umanji sposobnost reagiranja naših mišića u usporedbi s njihovom izvedbom u mladosti.

Nemojte se ustručavati kašljati ako dođe do ove situacije. Kašalj služi kao prirodni obrambeni mehanizam koji pomaže u pročišćavanju grla. U mnogim slučajevima, ova radnja će se pozabaviti problemom tekućine ili hrane koja se nenamjerno zadržala bez vaše svijesti. Osim toga, gutljaj vode može dodatno pomoći.

Preporučujemo