Kada je toplo vrijeme pojavljuju se insekti koji nam mogu zagorčati život a među najdosadnije spadaju komarci koji svojim ubodima mogu kod nekih ljudi izazvati i alergijsku reakciju.
Umjesto da se oslanjate na razna kemijska rješenja, razmislite o korištenju ovog tradicionalnog recepta za borbu protiv najezde mrava. Ono što vam treba je odležani, osušeni talog kave koji je također učinkovit u borbi protiv komaraca. Započnite skupljanjem taloga kave i raspoređivanjem na aluminijsku foliju postavljenu na tanjur.
- Nakon toga, pohranite ovaj sklop na hladnom, suhom mjestu i ostavite ga dok se talog kave potpuno ne osuši. 2. Postavite foliju sa suhim talogom kave na ravnu vanjsku površinu, poput stola. Osigurajte da prostor bude nedostupan životinjama i djeci. 3. Zapalite ostatak pomoću šibice dok ne počne ispuštati dim. Talog će se postupno sagorjeti, stvarajući dim koji će učinkovito otjerati sve komarce.
Alternativna metoda uključuje oblikovanje ostatka po dužini, slično kao kod baruta. Zapaljivanjem jednog kraja talog će gorjeti polako i postojano. Ova jednostavna tehnika pokazala se vrlo učinkovitom. Osim učinkovitosti protiv komaraca, talog kave može poslužiti i kao sredstvo odvraćanja mrava. Problem se može učinkovito riješiti posipanjem taloga kave na mjestima gdje se pojavljuju najezde mrava.
Bonus tekst:
U središnjoj Africi obilje tropskih šuma pruža raznolik niz izvora hrane koji su sastavni dio regionalne kulinarske prakse. Ova sorta obuhvaća korijenje poput kasave i slatkog krumpira, zajedno s lišćem koje se stavlja u juhe i variva. Popularno jelo poznato kao “gulaš” napravljeno je od kombinacije povrća i mesa, često pojačanog autohtonim biljem i začinima, dajući snažne okuse i značajne nutritivne prednosti.
Nadalje, uz ove jedinstvene regionalne značajke, fokus na ishranu unutar Afrike daje prioritet očuvanju prirodnih resursa i korištenju lokalnih sastojaka. Diljem kontinenta mnoge zajednice sudjeluju u održivim praksama koje se odnose na uzgoj i pripremu hrane kojima je cilj smanjiti otpad uz istovremeno povećanje nutritivne vrijednosti. Obično se koriste tradicionalne metode za čuvanje hrane i produljenje roka trajanja, kao što su fermentacija, sušenje i dimljenje.
Tipična afrička prehrana nudi značajne zdravstvene prednosti, budući da konzumiranje raznolikog asortimana cjelovitih žitarica, mahunarki, voća i povrća potiče životni stil bogat vitaminima, mineralima i vlaknima. Ovakav način prehrane, s naglaskom na prirodnu i neprerađenu hranu, ima potencijal spriječiti kronične bolesti poput dijabetesa i bolesti srca. Nadalje, afrička kuhinja njeguje duboku povezanost s kulturnim naslijeđem i tradicijom stanovnika kontinenta.
Svako jelo prenosi priču bogatu poviješću, vjerovanjima i društvenim vrijednostima, čime se vrijeme obroka postavlja kao ključna komponenta kulturnog identiteta i društvenog angažmana. Iako globalizacija uvodi nove utjecaje u kulinarski krajolik Afrike, temeljna načela i metode pripreme hrane čvrsto su ukorijenjene u drevnim tradicijama koje su se prenosile generacijama. U biti, afrička prehrana nadilazi puko preživljavanje; utjelovljuje duboko kulturno naslijeđe, ekološki sklad i zdrave prehrambene prakse koje doprinose dobrobiti zajednice.
Istočno područje Afrike, koje se odlikuje vlažnijom klimom pogodnom za uzgoj raznolikog voća i povrća, nudi bogat izbor svježih namirnica u svojoj kulinarskoj tradiciji. Značajan primjer nalazimo u Keniji, gdje je uobičajeno jelo “ugali”, pripremljeno od kukuruza, popraćeno izborom povrća i mesa. Štoviše, prevladava svježe voće, uključujući mango, ananas i papaju, koje se često konzumira u cijelosti ili prerađeno u sok.
Povoljni klimatski i zemljišni uvjeti sjeverne Afrike potiču cvjetanje uzgoja aromatičnog bilja i začina, pridonoseći prehrani koju karakteriziraju raznolikost i pikantnost. Lokalna kuhinja je primjer jela kao što je couscous, koji se sastoji od sitnih žitarica kuhanih na pari, i tagine, sporo kuhanog obroka koji se priprema u prepoznatljivom loncu. Ova jela obično uključuju ključne sastojke poput janjetine i piletine, dok začini poput kurkume, kumina i cimeta daju bogate okuse.