U subotu će kršćanski svijet i katolički vjernici ispratiti na vječni počinak papu Franju koji je preminuo na drugi dan Uskrsa. Postoji jedno proročanstvo koje je vezano za period nakon smrti 112-og  pape.

Njegova smrt, koja se dogodila na drugi dan Uskrsa zbog zdravstvenih problema povezanih s plućima, izazvala je duboke osjećaje među vjernicima diljem svijeta. U Rimu i Vatikanu okupljaju se velika okupljanja vjernika koji će sudjelovati na misi i sprovodu koji bi se trebao održati najkasnije do 28. travnja. Ova neočekivana objava ne samo da je izazvala osjećaj tuge, već je otvorila i brojna pitanja o budućnosti Katoličke Crkve i njezinoj ulozi u suvremenom društvu. Upravo je u tijeku izbor novog poglavara Katoličke crkve.

  • Ukupno 120 kardinala iz cijelog svijeta okupilo se kako bi sudjelovali u glasovanju koje će odrediti identitet novog pape. Kultni pokazatelj ovih izbora – bijeli dim koji se diže iz dimnjaka Sikstinske kapele – poslužit će svijetu kao najava izbora novog pape. Ipak, zbog različitih tumačenja i prevladavajućih neizvjesnosti, među nekima postoji zabrinutost da se ovaj značajan signal možda neće ostvariti. Ovaj događaj komplicira drevna legenda pod nazivom “Proročanstvo vrhovnih papa”, koja se pripisuje irskom biskupu Svetom Malahiju.

Izvorno objavljen 1595. godine, ovaj dokument sadrži zbirku od 112 papa, a svaki je popraćen navodno simboličnim opisima. Naime, papa Franjo zauzima mjesto 112. pape u ovom nizu, što je potaknulo razne rasprave i teorije. Proročanstvo ukazuje da će se Rim nakon smrti posljednjeg pape suočiti s uništenjem, što će dovesti do početka Posljednjeg suda, a 2027. godina označena je kao kraj svijeta. Proročanstvo kaže: “Petar Rimljanin, koji će pasti stado usred mnogih nevolja; nakon toga će se grad sa sedam brežuljaka suočiti s uništenjem, a strašni Sudac će suditi svom narodu. Kraj.”

Iako te riječi nekim vjernicima ulijevaju strah u kosti, one također potiču opsežan dijalog među teolozima, povjesničarima i laicima. Unatoč tome, nisu svi članovi javnosti skloni uzeti ove izjave zdravo za gotovo. Dok neki pojedinci već raspravljaju o Apokalipsi i globalnom razaranju, drugi tvrde da izraz “kraj” samo označava kraj jedne ere. Ova perspektiva sugerira da svijet ulazi u novu fazu koju karakteriziraju tehnološki napredak, razvoj društvenih vrijednosti i preispitivanje duhovnosti kao središnje komponente.

Posljedično, ovaj “kraj svijeta” može predstavljati više kulturnu i duhovnu metamorfozu nego stvarnu katastrofu. Katolička crkva ima razborit pristup u pogledu ovog proročanstva. Službeno, dokument nije priznat kao legitimna sastavnica crkvene tradicije, a neki povjesničari i teolozi tvrde da bi mogao biti krivotvorina iz 16. stoljeća, s namjerom da utječe na papinske izbore tog doba.

Unatoč tomu, tijekom stoljeća pojavile su se intrigantne podudarnosti između opisa u tekstu i stvarnih osobnosti papa, koje nastavljaju raspirivati ​​znatiželju i fascinaciju. Papa Franjo je u posljednjim danima svog života ponovno potvrdio svoju predanost miru i ljudskim vrijednostima. Ima 20 godina. 11. travnja, samo nekoliko dana prije smrti, obratio se okupljenima u Vatikanu, istaknuvši kako primarni cilj čovječanstva treba biti eliminacija nasilja u svim njegovim pojavnim oblicima. Time je prenio simboličnu poruku mira i tolerancije koju su mnogi doživjeli kao oblik duhovne oporuke.

Dok svijet tuguje, Crkva se suočava s preprekama koje su pred njom. Položaj pape nadilazi puku duhovnost; Obuhvaća značajne političke, moralne i kulturne odgovornosti koje imaju globalni odjek. Pojedinac izabran za sljedećeg papu imat će značajnu težinu tijekom razdoblja koje zahtijeva transformaciju, dijalog i duhovnu snagu. U međuvremenu, dok milijuni vjernih pojedinaca tiho pale svijeće, svijet čeka signal iz Vatikana — bijeli dim, obnovljenu nadu i potencijalno svitanje nove ere.

Preporučujemo