Iako je  preminuo prije više od 4 decenije o Josipu Brozu Titu doživotnom predsjedniku Jugoslavije i danas se raspredaju priče pa čak i razne teorije zavjere. Nakon njegove smrti njegova udovica Jovanka je prošla kroz pravu torturu.

Jovanka Broz, udovica Josipa Broza Tita i bivša prva dama Jugoslavije, uz ovu je pjesmu izrazila svoju posljednju želju da bude sahranjena. Dok su Jovanku Broz ispraćali na počinak, melodični zvuci nadaleko omiljene pjesme “Bela, ćao” ispunjavali su zrak. Dok su neki nagađali da je njezin odabir baš ove melodije bio motiviran ljevičarskim prizvukom, ta pretpostavka nije sasvim točna.

Odabir Titove udovice za pjesmu “Beli čao”, pjesmu koja se povezuje s talijanskim partizanima tijekom Drugog svjetskog rata, ne treba čuditi, s obzirom na njenu reputaciju jedne od hrabrih borkinja u partizanskim jedinicama. Osvrćući se na njen izbor, svoje mišljenje iznio je Žarko Jokanović, autor knjige “Moj život, moja istina”, knjige o Jovanki.

Dok su je nježno spuštali u grob, prebacujući je iz carstva postojanja u carstvo zaboravljenih sjećanja, u pozadini su odjekivali melodični zvuci talijanske partizanske himne. Ova pjesma, koja je postala moćan amblem prkosa, nastala je šezdesetih godina prošlog stoljeća kada je i sama Jovanka bila u najboljim godinama, no njezin tvorac do danas je ostao obavijen velom anonimnosti.

Duboko je odjeknula u srcima anarhističkih, komunističkih i socijalističkih boraca, kao i cjelokupnog lijevog antifašističkog pokreta otpora u Italiji, o čemu je rječito pričao Jokanović. Iako je prvotno označena kao “himna” partizana, “Bela čao” je vrlo brzo stekla svjetsku slavu kao moćan amblem borbe protiv nepravde, često nazivan melodičnim izrazom čežnje za univerzalnom slobodom i oslobođenjem ljudskog duha.

  • Nakon Titove smrti, Jovanka je doživjela potpunu transformaciju u svom životu. Vlada je preuzela vlasništvo nad svim njezinim posjedima, a ona je bila zatvorena u svojoj rezidenciji pod strogim nadzorom. Ostala je da živi u trošnoj i napuštenoj “vili” na Dedinju, gde joj krov prokišnjava i nema grejanja.

No, ni to nije imalo utjecaja na nju. Tijekom cijelog trajanja zadržala je svoju dostojanstvenu i buntovnu prirodu, utjelovljujući esenciju prave dame. Upravo na današnji dan 1924. godine rođena je Jovanka Broz, legendarna prva dama Jugoslavije. Tijekom svog braka s Josipom Brozom Titom, glasovitim vođom Jugoslavije, Jovanka je neprestano bila pod lupom javnosti. Godine 1952. stupila je u brak s legendarnim Titom i ostala mu odana sve do njegove smrti 1980.

Sada, gotovo desetljeće nakon Jovankine vlastite smrti, odlučili smo obilježiti njezin život i nevjerojatnu priču o njihovoj ljubavi. Rođena u srpsko-hrvatskoj obitelji u blizini Udbine sredinom 1920-ih, Jovanka je proživjela teškoće ustaškog progona. Godine 1941. njezina je obitelj bila prisiljena pobjeći u Srbiju, ostavivši iza sebe spaljenu rodnu kuću. Taj traumatični događaj duboko ju je pogodio i približio partizanskom pokretu.

U dobi od 17 godina pridružila se partizanima i brzo napredovala u činovima, da bi na kraju postala Titova pomoćnica 1945. Brinući se o njegovim kućanskim poslovima, kao što je održavanje njegove uniforme čistom i kuhanje za njega, Jovanka je igrala važnu ulogu u podršci Maršal. Nakon što je umrla Titova voljena Davorjanka Paunović, Jovanka je preuzela mjesto njegove osobne tajnice i naposljetku zarobila njegovo srce.

Povjesničari izvještavaju da su rane faze Titove i Jovankine veze bile prepune izazova. Jovanka se, kao značajno mlađa, borila s ogromnim pritiskom druženja s čovjekom Titovog lika, dok je on, još progonjen bivšom ljubavi, imao daleko više životnog iskustva.

Ubrzo je postalo jasno da bi Jovanka, da bi ostala s Titom, morala ostaviti po strani svoje emocije i osobna razmišljanja. Nakon što su postali službeni par, Jovanka je uvijek viđana u javnosti uz Tita i bila mu je na raspolaganju. Često bi se zatekla kako čeka u hodniku ispred soba za sastanke, spremna pomoći u trenutku.

Preporučujemo