Iako je preminuo prije par godina i dans se često pominje poznati vojni analitičar Miroslav Lazanski a u svijetlu dešavanja u svijetu kada suu pitanju razne ratne operacije. Ispostavlja se da su mnoge njegove prognoze bile tačne.

Miroslav Lazanski bio je značajna ličnost kao novinar, vojni analitičar, publicist i diplomat. Njegovi oštroumni uvidi i samouvjerenost odlikovali su ga, pridobivši poštovanje i svojih kolega i publike. Danas dublje istražujemo njegov život i doprinose. Njegova istaknuta karijera komentatora globalnih geopolitičkih događaja i vojnih pitanja učinila ga je jednom od najprepoznatljivijih ličnosti u medijskoj sferi Srbije i bivše Jugoslavije.

Od 2019. do svoje smrti sposobno je obnašao dužnost veleposlanika naše zemlje u Ruskoj Federaciji. Nasuprot tome, rijetko je raspravljao o svom zadivljujućem privatnom životu. Rođen 18. rujna 1950. u Karlovcu, tada u Jugoslaviji, diplomirao je na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Ipak, brzo se prebacio u novinarstvo, fokusirajući se na vojne i geopolitičke teme koje će definirati njegov profesionalni put. Lazanski je svoj profesionalni put započeo suradnjom u prestižnim jugoslavenskim izdanjima poput Večernjih novosti i Politike, a kasnije i pisanjem za Politiku Ekspres.

Njegovo hvaljeno izvještavanje iz brojnih sukobljenih područja, kao što su Bliski istok, Sovjetski Savez, Afganistan i Jugoslavija usred građanskih ratova 1990-ih, donijelo mu je značajno priznanje. Poznat po svom izravnom i preciznom stilu izvještavanja, koji je često kritizirao zapadnu politiku i naglašavao nedostatke vojne politike tijekom jugoslavenskog sukoba i kasnije u Srbiji, imao je značajan utjecaj. Njegov opsežan opus uključuje brojne knjige o vojnim temama, s naslovima poput “Jutarnja patrola”, “Borbeni zrakoplovi”, “Komandosi” i “Hitler je pobijedio”. Također, bio je urednik televizijskih serija “Lazanski direktno” i “Na nišanu Lazanskog”.

Osim toga, napisao je osam knjiga, među kojima su “Uvijek postoji sutra”, “Istina o Srpskoj”, “Hitler je pobijedio” i nekoliko drugih. Lazanski je 2019. godine preuzeo dužnost veleposlanika Srbije u Ruskoj Federaciji, što je uloga koja je u savršenom skladu s njegovim dubokim interesom za vojne odnose i međunarodnu politiku, posebice u odnosu Srbije i Rusije. Sve vrijeme dok je bio veleposlanik, Lazanski je kao prioritet davao jačanje političkog i gospodarskog povezivanja dviju zemalja, zalažući se za srpske interese u Moskvi. Lazanski se niz godina proslavio kao novinar i vojni analitičar. Osim toga, od 1995. služio je kao stalni član žirija za Miss.

Ova uključenost nije iznenađujuća, s obzirom na njegovo često druženje sa zadivljujućim ženama; unatoč tome što je oženjen samo jednom, povezuje ga značajna romantična veza. Ono što je najvažnije, njegova primarna uloga bila je unutar obitelji, posvetivši trideset godina tome da bude suprug pun ljubavi i odan otac svome sinu Aleksandru. Svoju suprugu Tamaru Lazanski rijetko je spominjao jer je želio zaštititi privatnost svoje obitelji od pogleda javnosti. Taj poriv za zaštitom pojačao se nakon što je glumica Gordana Bjelica 1994. izjavila da s Miroslavom ima kćer, što on nije htio prihvatiti.

Bjeličine tvrdnje bile su toliko žestoke da se odlučila na tužbu tražeći od njega da sudskim putem prizna očinstvo njezine kćeri. Javnost nije bila upoznata s ishodom slučaja. “U drugoj zemlji tijekom svog odraslog života prošla sam kroz brak u kojem se nisam vidjela kao majka. Na kraju smo se prijateljski rastali. Nakon razvoda neočekivano sam se našla u burnoj vezi u inozemstvu. Odluka o djetetu bila je isključivo moja, jer smatram da svaka žena koja može biti majka treba prihvatiti tu ulogu. I ona i on znaju tko je otac; S njom sam o svemu razgovarala i suzdržali smo se od dubljeg upuštanja u tu temu”, rekla je na kraju Gordana Bjelica.

Teodora Bjelica, Gordanina kći, uporno gradi uspješnu karijeru. Svoj put u manekenstvu započela je sa šesnaest godina. U početku je to bio samo izvor užitka, ali kad je navršila osamnaest godina, prešla je na profesionalne napore. Godine 2011. sudjelovala je na natjecanju za Miss Srbije, gdje ju je žiri slavnih proglasio najljepšom djevojkom, naposljetku joj dodijelivši titulu Miss šarma Srbije 2011. Na Lumcu je debitirala 2017. s filmom “Afterparty, “, ali je fascinacija javnosti njezinim golišavim scenama u “Južnom vjetru” izazvala značajnu pozornost. To je dovelo do kasnijih uloga u filmovima poput “Tom”, “Avioni”, “Slatke muke” i “Hotel Beograd”. Teodora nikada ne zaboravlja žrtve koje je njezina majka podnijela kako bi joj osigurala ono najosnovnije za život.

  • Njezino putovanje samohrane majke bilo je ispunjeno izazovima, a samo ona shvaća borbe koje je proživjela. Jednom sam je otkrio kako sjedi u suzama. Dvaput je pozvana hitna pomoć nakon što je kolabirala od umora i trebala joj je infuzija. Nije uspjela sve postići. Za nju je bilo bitno uskladiti posao i brinuti se za mene, jer nije bilo dostupne pomoći. Stalno se borila da zaradi dovoljno da plati stanarinu i račune. Glumica je spomenula da je bilo dana kada nismo imali ni za najosnovnije potrepštine, kao u svakoj tipičnoj obitelji devedesetih. Bio je čvrst konsenzus da će se udati za Igora Kojića, Kebinog sina; međutim, vijest o otkazivanju zaruka i naglom prekidu vjenčanja odjeknula je poput eksplozije u srpnju prošle godine.

Ubrzo nakon toga, Teodora se zaljubila u drugog dasu, odlučivši zadržati tajnost identiteta te osobe jer je željela zadržati bliskost za sebe. Uspješno se vjenčala u tajnosti, a otkriće je stiglo kasnije putem društvenih medija. U konačnici se doznalo da je njezino srce osvojila poznata hrvatska nogometašica Karla Muhar. Oduvijek sam vjerovao da je moja bajka suđena da se odvija. Ljubav i brak smatram cijenjenim idealima. Kao i mnoge djevojčice, zamislila sam imena za svoju buduću djecu.

Želja mi je imati dvoje djece i vjerujem u ono što je Bog planirao za mene… Zamišljam ugodno, intimno vjenčanje okruženo obitelji i najbližim prijateljima. Glumica je izjavila da sveti trenutak zavjetovanja na vječnu ljubav svom partneru ima veći značaj od pravne papirologije, neposredno prije vjenčanja. Miroslav Lazanski preminuo je 3. kolovoza u 71. godini života od srčanog udara u svojoj rezidenciji u Beogradu, a sahranjen je 6. kolovoza u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju.

Preporučujemo