Kada čovjrka nešto boli to nije nimalo prijatan osjećaj. Međut6im mnogi se slažu da u najgore bolove spadaju oni u ušima i zubobolja, a u slučaju da se radi o upali možete pokušati i neke prirodne lijekove.
Tijekom djetinjstva i adolescencije od oca sam dobio mnoštvo praktičnih savjeta koji su daleko nadilazili moje razumijevanje farmacije. Među ovim smjernicama bio je i savjet o ublažavanju zubobolje korištenjem kućnih lijekova. Klinčići su aromatični začini koji daju okus hrani i često se koriste kao ključni sastojak. U trenucima kada sam osjetio bolnu zubobolju, otac bi mi dao vatu natopljenu eteričnim uljem klinčića.
Eugenol koji se nalazi u klinčićima djeluje i kao anestetik i kao antibakterijska tvar. Iako žvakanje sirovog klinčića možda i nije osobito ugodno, počelo je ublažavati bol u roku od nekoliko minuta i služi kao snažno protuupalno sredstvo. Cimet: Slično klinčićima, ova biljka posjeduje blagotvorna svojstva koja je čine pogodnom za kuhanje. Đumbir: Mala količina đumbira nanesena na bolni zub može ublažiti nelagodu, a preporučuje se ponavljanje ovog postupka. Hladni oblozi i luk:
Primjena sirovog češnjaka i crvenog luka na zahvaćena i natečena područja također može pomoći u ublažavanju zubobolje. Topla slana voda. DODATNI TEKST: Iako brojne smjernice naglašavaju potrebu praćenja unosa tekućine tijekom leta, pridržavanje ovih preporuka može biti izazovno u vrućim uvjetima. U takvim situacijama osoba se može pojačano znojiti i doživjeti blagu dehidraciju, što se može manifestirati kroz simptome kao što su pojačana žeđ, suha usta, vrtoglavica, slabost, tamna mokraća (često praćena smanjenim mokrenjem) i česti zatvor.
Ako imate manje od tri pražnjenja crijeva ili imate problema s potpunim pražnjenjem crijeva, to obično znači da se vjerojatno suočavate sa zatvorom. Ovo je relativno čest zdravstveni problem koji može proizaći iz različitih čimbenika, uključujući nedovoljnu konzumaciju vlakana i tekućine, sjedilački način života, određene lijekove i druga medicinska stanja poput sindroma iritabilnog crijeva, dijabetesa ili Parkinsonove bolesti.
- Kronična ili dugotrajna konstipacija svakako je valjan razlog za traženje hitne liječničke pomoći. Na primjer, smokve i šljive prepoznate su kao učinkoviti prirodni laksativi, dok je lubenica posebno korisna u toplim danima, nudeći i vlakna i obnavljajuću tekućinu i minerale. Izvori magnezija uključuju blitvu, razno zelje, melasu, avokado te orašaste plodove i sjemenke poput brazilskih oraha, pinjola i badema. Cjelovite žitarice poput smeđe riže, kvinoje i ječma također su bogate magnezijem, zajedno s chia sjemenkama i masnom ribom poput tune, pastrva, lososa, skuše i sardina.
Na primjer, voće poput smokava i šljiva općenito je poznato po svojim prirodnim laksativnim svojstvima, dok lubenica ima dvostruku svrhu u toplim danima nudeći vlakna i nadoknađujući izgubljenu tekućinu i minerale. Osim toga, tamno lisnato povrće, avokado, orašasti plodovi, chia sjemenke i masna riba poput tune, pastrva, lososa i sardina, zajedno s cjelovitim žitaricama obogaćenim magnezijem, također su korisni. Hrana bogata probioticima uključuje nekoliko ranije spomenutih namirnica, kao što su chia sjemenke i smokve, zajedno s kefirom, jogurtom, sirom, brokulom i suhim šljivama.
Ova hrana također pruža vrijedne dobrobiti. Važno je osigurati dovoljan unos vode ne samo tijekom ljetnih mjeseci, već tijekom cijele godine. Hrana bogata probioticima sastoji se od nekoliko prethodno spomenutih namirnica, kao što su smokve i chia sjemenke, zajedno s kefirom, jogurtom, sirom, brokulom i suhim šljivama. Ove namirnice također igraju korisnu ulogu. Osim toga, važno je ostati dovoljno hidriran ne samo tijekom ljetnih mjeseci, već tijekom cijele godine.