Ljudi koji boluju od gihta jako dobro znaju koliko je ova bolest teška i kako se teško nose sa njom. Pored lijekova koji prepišu doktori postoje i oni koji potiču iz narodne medicine i koji mogu olakšati oo stanje.

Giht, stanje koje karakteriziraju nelagoda u zglobovima, može biti uzrokovano prekomjernom količinom mokraćne kiseline u tijelu. Ako tražite načine za ublažavanje ovog stanja, evo nekoliko preporuka za uklanjanje mokraćne kiseline iz vašeg sustava. Prisutnost upale ključna je karakteristika gihta, oblika artritisa koji se manifestira epizodama jake boli, oticanjem zglobova i crvenilom.

Pokretljivost može biti izuzetno neugodna jer se može pojaviti ukočenost i cjelokupno oticanje tijela. Primarni uzrok gihta je prekomjerno nakupljanje mokraćne kiseline u tijelu. Kada bubrezi ne rade na svom vrhuncu učinkovitosti i ne uspiju eliminirati svu mokraćnu kiselinu iz tijela, mokraćna kiselina će se skrutiti i skupiti u blizini zglobova. Posljedično, to inicira upalni proces.

Kako biste učinkovito uklonili mokraćnu kiselinu iz tijela, neophodne su promjene u prehrani. Odabir prehrane koja obiluje svježim proizvodima od iznimne je važnosti. Unos plodova mora, mesa, alkohola i prerađenih šećera može dovesti do povišene razine mokraćne kiseline u tijelu. Neophodno je osigurati pravilnu hidrataciju unosom velikih količina vode.

Štoviše, integracija prirodnih sokova i biljnih čajeva u vaš dnevni režim može se pokazati korisnim. Ova su pića vrlo učinkovita u potpomaganju eliminacije mokraćne kiseline iz tijela, što ih čini izvrsnim lijekovima za taj cilj. Soda bikarbona, vrlo svestrana tvar, nalazi svoju primjenu u širokom rasponu kulinarskih i kućanskih namjena.

Kako biste sodu bikarbonu uvrstili u svoju svakodnevnu rutinu, pomiješajte pola žličice ovog sastojka s čašom vode i popijte smjesu. Osobama koje pate od gihta preporuča se otopiti punu čajnu žličicu sode bikarbone u čaši svježe vode. Za zaštitu od niza zdravstvenih problema, uključujući giht, korisno je alkalizirati tijelo konzumiranjem limunade.

Započnite dan tako što ćete prije doručka na prazan želudac popiti 200 ml tople vode pomiješane sa sokom od pola limuna. Dobrobiti jabučnog octa mogu se usporediti s onima limunade, jer pomaže u stvaranju alkalne okoline u tijelu. Kako biste ga uvrstili u svoju dnevnu rutinu, jednostavno pomiješajte jednu žlicu octa s 200 ml vode i popijte ovu mješavinu dva puta dnevno – jednom prije ručka i jednom prije večere.

Za učinkovito smanjenje prekomjerne razine mokraćne kiseline, uključivanje kurkume, ananasa i sjemenki lana u vašu prehranu je ključno, budući da su ove tri namirnice od velike važnosti. Razvoj gihta može se pripisati različitim čimbenicima, uključujući pretjeranu konzumaciju mokraćne kiseline, smanjeno izlučivanje ili kombinaciju oba.

Međutim, primarni uzrok je obično visok unos hrane bogate purinima. Purini su spojevi koji se u tijelu metaboliziraju u mokraćnu kiselinu, što rezultira viškom mokraćne kiseline koji premašuje sposobnost tijela da je eliminira. Iznutrice, kao što su jetra, bubrezi i timus, zajedno s plavom ribom i suhomesnatim proizvodima, primjeri su hrane bogate uratima.

Zbog toga se giht povijesno nazivao “bolešću bogatih”, budući da su bolovi u zglobovima bili češći među imućnijim obiteljima koje su često uživale u mesu i mesnim proizvodima. U mnogim slučajevima, veći unos mokraćne kiseline nije primarno posljedica nasljednih poremećaja koji utječu na razgradnju mokraćne kiseline, već je prije rezultat različitih stanja kao što su liječenje citostaticima, povećana razgradnja hematopoetskih stanica (hemoliza, leukemijska kriza) i mišićni slom.

Nasuprot tome, smanjeno izlučivanje mokraćne kiseline može se pripisati različitim stupnjevima oštećenja bubrega, što se može potvrditi posebnim pretragama kao što je procjena klirensa urata i omjera klirensa inulina. Osim toga, postoje i druge okolnosti koje mogu biti povezane sa smanjenim izlučivanjem mokraćne kiseline, uključujući slučajeve pothranjenosti, intoksikacije etanolom ili salicilatima i prisutnost dijabetičke ketoacidoze.

  • Pretjerano uživanje u alkoholu ima dvostruki učinak poticanja proizvodnje mokraćne kiseline dok otežava njezino uklanjanje iz tijela. Određeni nasljedni poremećaji koji uključuju nedostatke specifičnih enzima mogu dovesti do kombinacije povećanog unosa mokraćne kiseline i smanjenog izlučivanja. Na primjer, nedostatak glukoze-6-fosfataze rezultira povišenim razinama urata tijekom djetinjstva, dok je nedostatak fruktoza-1-fosfatoaldolaze čest krivac za obiteljski nasljedni giht.

Konzumacija alkohola također je faktor u napredovanju gihta. Naime, prekomjerno uzimanje alkohola dovodi do povećanog stvaranja mokraćne kiseline i smanjenja njezine eliminacije. Kao rezultat toga, osobama s gihtom (koje slijede promjene u prehrani) treba savjetovati da se suzdrže od konzumiranja alkohola.

Preporučujemo