Soda bikarbona je jeftina namirnica koju ima svaka kuća i koja ima veliki broj primjena. Koristimo je u pripremanju jela, u čišćenju a pokazala se i kao dobar saveznik u bašti.
Svoje ste sadnice njegovali i adekvatno pripremili za presađivanje. Biljke su dosegle idealnu visinu za presađivanje u cvjetne gredice; međutim, nakon sadnje, primijeti se da se događa neobična pojava. Flora koju smo uzgojili je podlegla zemlji. YouTube kanal Proizvod za velké (Proizvodnja voća i povrća) otkrio je potrebne korake kako bi osigurali zdrav rast vaših sadnica u ovom kontekstu. Sljedeći su glavni razlozi koji doprinose neuspjehu biljaka nakon njihove transplantacije. Početni uzrok može biti invazija bolesti ili štetnika; stoga se savjetuje temeljit pregled biljaka.
- U takvim slučajevima nužno je hitno reagirati. Može se ustvrditi da je primjena tretmana na biljkama tijekom procesa sadnje ključna. Primarni uzrok spuštanja stabljike na tlo pripisuje se gljivičnoj infekciji. To se događa na dnu stabljike. Ovo područje služi kao optimalno okruženje za rast gljivica. U ovoj fazi stabljika će postati savitljiva i posljedično će se početi savijati. Nažalost, pokazatelje ove bolesti teško je identificirati. Neophodno je poduzeti preventivne mjere protiv ove bolesti prije njenog izbijanja. Kako biste riješili ovaj uvjet, pripremite sljedeće rješenje.
Potrebno je upotrijebiti jednu žlicu sode bikarbone. Deset litara vode. Dodajte sodu bikarbonu u 10 litara vode i dobro promiješajte kako biste osigurali pravilno miješanje. Ova voda se koristi za hranjenje korijena biljke. U početku nanosimo finu maglicu na cijelu stabljiku pomoću boce s raspršivačem. Daljnje objašnjenje čestih oštećenja stabljika biljaka je pojava najezdi štetnika. Štetočine mogu naseljavati područja i iznad i ispod površine zemlje. Neophodno je brzo reagirati kako bi se spriječila daljnja šteta. Puževi vrtom uglavnom prolaze u ranim jutarnjim i večernjim satima kada su temperature niže.
Kako bi se učinkovito pomoglo biljkama, bitno je prvo identificirati specifičnu vrstu štetnika. Ošteti li puž glavnu stabljiku, vjerojatno se biljka neće uspjeti oporaviti i prestati s daljnjim rastom. Preporučljivo je takve biljke zamijeniti alternativnim sortama. Puževi puževi i gusjenice mogu se ukloniti ili ručno ili uz pomoć domaćih lijekova. Za učinkovito uklanjanje sluzave plijesni iz vrta dovoljna su dva specifična pripravka. Oni posjeduju sposobnost potpuno opustošiti vaš vrt. Puževi puževi predstavljaju jednu od najstrašnijih prijetnji zdravlju vrta. Imaju značajan apetit i konzumiraju gotovo sve sastojke biljaka.
Stoga je pametno razmotriti metode za njihovo uklanjanje u rano proljeće. Obično se njihova boja kreće od smeđe do crne. Mogu se nalaziti diljem Slovačke iu nekoliko regija Europe. Njihovo uklanjanje nije tako jednostavno kao što se u početku može činiti. Puževi bez ljuske predstavljaju značajan izazov. Najčešće se opažaju u jutarnjim ili večernjim satima. Pojavljuju se čak i nakon razdoblja kiše. Imamo mogućnost protjerati ih na jedan od dva načina. Korištenje piva kao sredstva odvraćanja od sluzave plijesni predstavlja jednostavnu metodu za uklanjanje puževa i puževa iz vašeg vrta.
Neukrašeno pivo u tom smislu ima praktičnu svrhu. Ne moramo odabrati određenu vrstu. Ono što je potrebno je jednostavno najekonomičnija opcija dostupna u trgovini. Miris piva je izrazito jak, što služi za privlačenje puževa. U početku iskopavamo male jame unutar vrta i u te udubine postavljamo plastične posude. Pobrinite se da budu prekriveni na takav način da malo izlaze iznad površine tla. U ovom trenutku ćemo nastaviti s punjenjem posuda pivom, a do sljedećeg dana bit će ispunjene sluzavom plijesni. Nadalje, preporučljivo je postaviti barijeru koja će spriječiti puževe da se infiltriraju i oštete vaš usjev, uz korištenje ovih zamki.
Izgradit ćemo jednu od najboljih barijera od drvenog pepela. Jednostavno ga nanesite na tlo oko biljaka i spriječit ćete da im plijesan naudi. Pepeo će znatno ometati kretanje puževa i tako ih ograničiti na periferiju korita. Važno je zapamtiti da drveni pepeo služi za neutralizaciju pH razine tla. Može se primijeniti na acidofilne biljke; međutim, takvu primjenu treba provoditi uzdržano. Prevelike količine mogu negativno utjecati na rast i zdravlje cvijeća i sadnica.
U nedostatku pepela, alternativno se mogu koristiti ljuske jaja, koje služe kao učinkovita zamjena. Šiljasti rubovi predstavljaju opasnost za sluzavce, a njihovim rasporedom oko biljaka postavlja se prirodna barijera. Za pripremu snažnog insekticida učinkovitog protiv lisnih uši, sluzavih plijesni i gusjenica potrebno je koprivu uroniti u vodu i ostaviti smjesu da stoji 24 sata. Bitno je procijeniti tlo prije nastavka sadnje bilo koje vegetacije. Ako primijetite ličinke ili štetočine prisutne u tlu, savjetuje se da ih uklonite.