U skoro savakom domu na Balkanu domaćice uzgajaju ukrasno bilje koje daje osjećaj prijatnosti u prostoriji ali i prečišćava vazduh. Danas je naša tema cvijet Adam koji ima svoje neobične specifičnosti.
U svom izvornom okruženju, biljka Adam doseže impresivne visine, nudeći dovoljno hlada za pojedince koji traže predah. Međutim, ovdje se uzgaja kao kompaktnija sobna sorta. Među najzastupljenijim ukrasnim biljkama na našim prostorima je adam (Alocasia), koji pripada obitelji Araceae i postao je vrlo popularan, posebno u zajednici Adama i Eve. Biljka poznata kao slonovo uho dobila je ime zbog značajne sličnosti s pozamašnim ušima slona.
- Zanimljivo je da su cvjetovi adamantijuma u Europu doneseni iz daleke Indije. Unutar roda Alocasia postoji oko 70 različitih vrsta. Višegodišnja biljka, Adamov cvijet ističe se svojim podzemnim stabljikama koje podsjećaju na gomolj ili rizom. Ova sobna biljka, Adam, uzgaja se zbog svojih širokih listova koji obično imaju oblik srca. Naime, ova biljka daje zelene cvjetove koji cvjetaju samo jednom godišnje.
Dok gornje lišće s vremenom sazrijeva, donje Adamovo lišće počinje blijedjeti. U svom izvornom okruženju, biljka Adam može narasti do nevjerojatnih visina, nudeći dovoljno hlada za pojedince ispod kojih se mogu opustiti. Kao što je već spomenuto, u ovoj regiji se uzgaja kao sobna biljka. Značajna karakteristika biljke Adam je njen brzi rast. Održavanje neutralnog ili kiselog pH u tlu gdje se Adam uzgaja je ključno.
Iznenađujuće, Adam je kategoriziran kao otrovna biljka. Iako su gomolji ove biljke jestivi, bitno je znati da sadrže znatne količine kristala oksalne kiseline. Konzumacija ovih gomolja može rezultirati nekoliko negativnih reakcija, uključujući oticanje grla i jezika, poteškoće s disanjem, pa čak i halucinacije. Što je dovelo do suza Adamove biljke? Tipična pojava je ispuštanje vode s rubova lišća biljke, što se naziva drenaža. Ovaj mehanizam olakšava glatko kretanje vode unutar biljke kada se transpiracija suoči s poteškoćama.
Ako vaš dom ima povećanu vlažnost zbog pretjeranog zalijevanja, mogli biste vidjeti kako vaša Adamova biljka “plače”. Nadalje, dodavanjem biljke Alocasia u okoliš potencijalno možete smanjiti gore spomenuti proces odvodnje. Kao što je prethodno navedeno, najbolja metoda je uzgajati Adamov cvijet u blizini Evinog. Postavljanje blizu Evinog cvijeta ključno je za izbjegavanje osjećaja tuge. Adamovi cvjetovi su znatno veći i imaju poseban izgled, dok su Evini cvjetovi manji i imaju zamršenije razgranato lišće.
Drugim riječima, Adam je patio od trovanja. Snažna tekućina u njemu može izazvati alergijske reakcije. Zbog toga se ne preporučuje uzgoj adamantiuma na mjestima koja posjećuju djeca, jer alergijske reakcije na sok biljke mogu biti kobne i dovesti do gušenja. Pažljivo održavanje i pažnja prema Adamovom zdravlju su bitni. Kako biste osigurali odgovarajuću njegu za Adama, molimo slijedite ove smjernice:
Svjetlo Preporučljivo je spriječiti izlaganje biljke izravnoj sunčevoj svjetlosti kao i vrlo mračnim prostorima. Preporučljivo je tražiti ravnotežu između ove dvije krajnosti. Za postizanje idealnih uvjeta kompostiranja važno je održavati kompost stalno vlažnim. Održavanje vlage u tlu je ključno, osiguravajući da nije ni previše suho ni previše zasićeno. Adamantium biljke uspijevaju kada su im korijeni na sušoj strani jer previše vode može uzrokovati truljenje korijena. Najbolji pristup je redovito, ali rijetko zalijevanje biljaka.
Preporučljivo je koristiti mlaku kišnicu za navodnjavanje vaših Adams biljaka kad god je to moguće. U kućnom okruženju, ove biljke teško uspijevaju na pretjerano suhom zraku, jer su tropske i trebaju normalnu do visoku razinu vlažnosti da bi napredovale. Za pravilnu ishranu ovoj biljci dovoljna je mjesečna prihrana. Međutim, tijekom zimskih mjeseci, ako biljka ne pokazuje nikakve znakove rasta, poput nicanja novog lišća, možete preskočiti gnojidbu. Kada biljka prijeđe u fazu mirovanja, gnojidba je nepotrebna.
Odaberite vodotopivo gnojivo. Za promicanje najboljeg rasta adamantijskih cvjetova, ključno je održavati konstantno toplo okruženje, osiguravajući minimalnu temperaturu od 15°C tijekom cijele godine. Prema Steelovim istraživanjima, povremene promjene temperature mogu se podnijeti, ali produžena hladnoća može predstavljati poteškoće i dovesti do mirovanja cvijeća. Iako to obično nije potrebno, preporučuje se presaditi biljku u proljeće ako je “natekla” ili prerasla postojeću posudu.