Da život piše najneobičnije priče koje ne mogu pasti na um ni najboljem holivudskom scenaristi, uvjerili smo se nebrojeno puta. Ova priča koju vam danas donosimo to samo dokazuje.
Portal “Chadbad” objavio je priču o ženi koja je poslana u Ameriku tijekom Drugog svjetskog rata, izgubila kontakt s obitelji, a mnogo godina kasnije doživjela ponovni susret u sirotištu koji joj je preokrenuo život. Objavljena pripovijest istražuje povijest židovske zajednice i služi kao osobni izvještaj rođaka urednika, što je dovelo do izmjene imena radi povjerljivosti u tekstu.
Prije pojave “oblaka rata” u istočnoj Europi tijekom prednacističke ere, bila je uobičajena praksa da Židovi u problematičnim nacijama – iscrpljeni progonom, siromaštvom i beznađem – šalju svoju djecu u Sjedinjene Države u traženje svjetlije budućnosti. U osvit 20. stoljeća roditelji su izdvajali novac za financiranje teških i dugih putovanja svojih sinova i kćeri, koji su putovali sami na nesigurnim brodovima koji su pružali teške uvjete i nepredvidivu budućnost.
Zbog previsoke cijene karata za svako putovanje, roditelji su se često odlučivali poslati svoju djecu u Ameriku pojedinačno, a ne svu odjednom. Nadali su se da će naposljetku sva djeca stići u američko utočište, gdje će se njihovi roditelji kasnije ponovno susresti s njima. U međuvremenu, djeca bi boravila kod rodbine koja bi im pružala skrb i pomoć, ponekad i na duži period od mjeseci ili čak godina. Nažalost, nije bilo neuobičajeno da se obiteljsko okupljanje nikada nije dogodilo. Obitelj Anju Gold iskrcala je na dugo putovanje.
Kao najstariju od osmero braće i sestara, njezini su je poljski roditelji 1930. obavijestili da je došao trenutak da krene na put. Uspjeli su skupiti dovoljno sredstava za jednu kartu te su odabrali Anju da prva među djecom otputuje. Palo je i uvjeravanje da će ostatak obitelji uskoro poći za njom. Anja je djetinjstvo provela u Baltimoreu živeći kod tete, iščekujući dolazak svoje obitelji, ali oni nikada nisu došli. Nakon godina štednje, obitelj je napokon uspjela prikupiti dovoljno sredstava za još jednu kartu, ali do tada su se našli uhvaćeni u Hitlerovu šaku.
- Tijekom godina u Baltimoreu, Anja bi povremeno dobivala pisma iz Poljske koja su sadržavala novosti o obiteljskim događajima i novostima. Svako joj je slovo donosilo radost i željno im se radovala. Onda su pisma odjednom prestala stizati. Anja je strepila od najgoreg, ali je tek nakon završetka rata otkrila sudbinu svoje obitelji. Šačica preživjelih iz njezinog poljskog rodnog grada, koji su joj pomogli u dolasku u Baltimore tijekom kasnih 1940-ih, donijeli su joj vijest koju je očekivala i koje se bojala: cijela joj je obitelj izgubljena. Svi su dočekali svoj kraj u logorima.
Anja je shvatila najučinkovitiju metodu za nastavak svoje obiteljske loze. Obećala je da će se udati i imati mnogo djece, od kojih će svako nositi ime jednog od svoje braće i sestara. Anja se iskreno udala za čovjeka po imenu Sol, a njihov život kao para bio je gotovo savršen. Njihova povezanost bila je duboka i doista su bili srodne duše. Iako su čeznuli za djecom, ostali su bez njih. Ta je odsutnost bila jedina mrlja u njihovu inače besprijekornom braku; bili su bez djece. Nakon godina truda i konzultacija s liječnicima diljem svijeta, Anja i Sol suočili su se s istinom svojih okolnosti.
Jednog dana, Anja Sola je upitala: “Biste li razmislili o posvojenju? Njezina želja nije bila njegovati tuđu djecu; žudjela je ljuljati vlastito novorođenče. Pomisao da će osjećati istu ljubav prema usvojenom djetetu bila je izvan njezine mašte. Ipak, pokazalo se da nema alternative. Prema riječima liječnika, nije im bilo u planu imati vlastitu djecu. Njezin suprug izrazio je veće povjerenje. “Apsolutno, posvojimo”, potaknuo je. Kontaktirana je židovska agencija u New Yorku i par je saznao da je nedavno dostupno dijete majke tinejdžerice za posvajanje.
Nakon što su poslani u New York, njihova su se očekivanja srušila po dolasku. Službenik ih je obavijestio da ju je djetetova baka odlučila posvojiti, no također je prenijeto da je djevojčica Miriam žudjela da je netko posvoji. Mirjam je bila voljena djevojka, a imala je samo osam godina. Iako su Anja i Sol oklijevajući pristali upoznati dijete, našli su se očarani njezinim šarmom; međutim, borili su se da to pomire s njezinom dobi. – Iskreno sam željela da bude dijete i da me prepozna kao svoju jedinu majku – ispričala je Anja.
„Želim da novorođenče počiva u mom zagrljaju. “Razumijem”, rekao je predstavnik agencije. „Međutim, Miriam je pretrpjela mnogo toga u svom kratkom životu i doista zaslužuje dom za njegu. Anja je sa žaljenjem odgovorila: „Ispričavam se, ali to nije moguće. Godinu dana kasnije, Anja je kontaktirala brojne agencije diljem Sjedinjenih Država, no lociranje djeteta postajalo je sve teže. Tijekom tog vremena njezina je duboka želja za djetetom nadvladala njezino postojanje. “Anja je rekla da smo možda prenaglo odbacili ideju o usvajanju Miriam.
Ona je uistinu bila izvanredno dijete i bilo je nešto u vezi s njom što je odjeknulo sa mnom. Službenik je potvrdio da djevojčica još uvijek nije usvojena. “Međutim, pojavila se komplikacija. Njezin mlađi brat je otkriven u Europi i došao je živjeti s njom u naš dom za ratnu siročad. Braća i sestre dijele neraskidivu vezu, a mi smo ih uvjeravali da će biti posvojeni kao par. Hoćete li biti otvoreni na usvajanje dvoje? Nakon povratka u New York, Anja i Sol ponovno su se sreli sa svojom braćom i sestrama.
Njezin ljupki šestogodišnji brat Mojše bio je jednako šarmantan. Anja i Sol pristali su posvojiti brata i sestru, brata i sestru. Po dolasku u Anjin i Solov dom u Baltimoreu, djevojka je zastala pred klavirom, blijeda lica. Zatim je pokazala na fotografiju i upitala: “Zašto je slika moje bubbe (bake) na klaviru? “Što?” upitala je Anja, izraz lica zbunjenosti. “Zašto je slika moje bubbe na tvom klaviru? Moje bube. Anja je gledala sliku svoje pokojne majke. Mirjam je odjurila do kovčega koji je nosila sa sobom iz sirotišta.
Iz svoje pohabane torbe izvukla je izlizanu fotografiju i pokazala je Anji. “Gledaj”, uzviknula je, pokazujući. “I ja imam istu sliku. Anja je tiho promrmljala: „Majko moja. “Želite li vidjeti fotografiju moje mame?” – upitala je Mirjam dok je jurila do prtljage da uzme još jednu sliku. “Želiš li vidjeti kako je izgledala?” Pružila je Anji sliku nekog njoj poznatog. “Sarah!” – povikala je Anja kad se srušila na koljena. “Kako ste saznali ime moje majke?” upita dijete, zbunjeno. Nesvjesna toga, Anja je udomila dvoje djece bez roditelja svoje pokojne sestre Sare.