Košenje trave jedna je od najčešćih aktivnosti oko kuće tokom ljeta, a sigurno se pitate da li je to bolje da se radi ujutro ili uveče. Ovo je potrebno raditi u doređeno vrijeme, a mi ćemo da Vam otkrijemo koje je to.
Bilo da je za neke ljude ugodna ljetna večernja zabava, a za druge posao koji treba obaviti, najvažnija stvar kod košnje je da se košnja obavlja često kako bi se očuvao zeleni, čisti travnjak. Koje je najbolje vrijeme za košenje travnjaka? Očito nisu sva vremena jednaka, a odabir pogrešnog vremena može akumulirati negativne rezultate za vaš travnjak. Temperatura, vlaga u zraku i sunčeva svjetlost promjene su koje se mijenjaju tijekom dana i glavni su čimbenik u procesu ozdravljenja vaše trave nakon košnje.
Imamo upute liječnika o tome kada ne treba kositi, plus najbolji dan za košenje vašeg travnjaka. Najgore doba dana za košenje trave. 1. Rano jutro Iako se može činiti kao dobra ideja “obaviti posao što prije”, stručnjaci upozoravaju da je košnja rano ujutro često najmanje preporučljivo vrijeme za šišanje vašeg travnjaka, pogotovo kada je trava još vlažna od rose.
“Mokra trava jedan je od najtežih izazova za košenje jer može zaglaviti kosilicu i otupiti noževe, a vlaga također dovodi do bolesti”, rekao je krajobrazni arhitekt Coleman Cosby iz Yardzena. Isto vrijedi i za košnju nakon kiše; trebali biste ostaviti dovoljno vremena da se trava potpuno osuši. Podne – drugo najgore vrijeme za košnju je podne ili rano poslijepodne, osobito tijekom ljetnih vrućina.
Baš mi se sviđa — svježe pokošena trava je tako osjetljiva na oštećenja, a što dulje intenzivna sunčeva svjetlost ostaje na njoj, to će gore propadati ili se jednostavno osušiti. Činjenje toga u jeku dana ne samo da predstavlja prijetnju zdravlju vaše trave, već može uzrokovati i toplinski udar, zbog čega se uistinu ne preporučuje da se to radi u to vrijeme. Većina stručnjaka rekla bi da je najbolje vrijeme za košnju kasno poslijepodne, nakon što rosa ispari i sunce nije visoko na nebu. Vlažna trava plus intenzivna sunčeva svjetlost ili vlaga u kasnim jutarnjim satima stvaraju probleme vašoj travi.
Kao što Cosby savjetuje: “Kosite kasno poslijepodne kako bi se trava oporavila prije nego što se navečer spusti vlaga, ali nemojte predugo odgađati.” Ako kosite prekasno, vlaga se može zadržati u tek pokošenoj travi što dovodi do gljivičnih bolesti. Promijenite program košnje prema godišnjim dobima. Rast trave nije ujednačen tijekom različitih godišnjih doba. Relativno je brži tijekom proljetnih i ranih ljetnih mjeseci i ponovno postaje sporiji s padom temperature i vlage.
Stoga možda neće zahtijevati vašu čestu pozornost na košnju tijekom toplijih mjeseci kao što je to slučaj u svibnju ili lipnju. Ne kosite tek zasađenu travu prerano. Ako je trava tek posijana ili je postavljen novi travnjak, nemojte je kositi dok ne postigne visinu sličnu onoj postojećeg travnjaka. Promatrajte svoj sustav prskalica. Ako imate automatski sustav za prskanje, potrebno je izmijeniti obrazac košnje i oko prskalica. Jer, prema Cosbyju, ako je strujanje blokirano travom, može doći do nepravilnog zalijevanja što dovodi do smeđih suhih područja.
Savršeno planiranje košnje je nemoguće; međutim, preporučuje se nastavak. Nepravilna košnja dovodi do nakupljanja slame što uzrokuje neravnomjernost travnjaka i komplicira daljnju košnju jer trava postaje preduga i gusta. Neka pravovremena njega učinit će travu ne samo ljepotom, već i prilično otpornom na bolesti, sušu i vremenske promjene. Baš kao što je MSN rekao: “Košenje travnjaka jednom tjedno isprva se možda neće činiti kao zen iskustvo… a ipak, može postati prilično umirujući ritual”, kada se pravilno izvede.