U raznim emisijama koje su posvećene zdravlju gostuju stručnjaci koji uviejk otkriju nešto što nismo znali i koji dijele savjete vezane za očuvanje našeg zdravlja. Dokotrica Ivana Petrović je govorila o niskom pritisku.

Mnogi pojedinci pate od niskog krvnog tlaka, ali se često ne smatra istom razinom ozbiljnosti kao visoki krvni tlak. O utjecaju temperaturnih kolebanja na zdravlje govorila je dr. Ivana Petrović, kardiologinja. Također je pružila uvid u upravljanje visokim i niskim krvnim tlakom, stanjima koja pogađaju mnoge pojedince, iako se s njima povezani problemi često ne smatraju dovoljno ozbiljnima. Dr Petrović je na Pinku izjavio da se, kako je primijetio jedan američki klimatolog, atmosfera može usporediti s oceanom zraka, u čijem najnižem dijelu boravi čovjek.

Posljedično, faktori kao što su atmosferski tlak, vlažnost, temperatura i sunčeva svjetlost utječu na naše osjećaje. Na primjer, kad se ujutro probudite nerado ustanete i loše ste raspoloženi, također možete biti svjesni da vam je krvni tlak nizak. Čini se da okolina sugerira da to nije važno i da biste mogli živjeti stoljeće, ali to nije sasvim točno. “Nizak krvni tlak doista može predstavljati značajne probleme.

Postoje četiri kategorije, a prva je primarna, koja se događa kod pojedinaca koji su inače zdravi, a njegov uzrok ostaje nejasan. Možete osjećati simptome jedan do dva dana, ali oni će na kraju popustiti, omogućujući vam da nastavite kao i obično”, rekla je. “Međutim, postoji i sekundarni niski tlak, koji predstavlja slične simptome, ali je rezultat stanja poput dijabetesa, poremećaja štitnjače, anemije, određenih infekcija, dehidracije ili krvarenja. Naglasila je da se značajan organski problem mora isključiti prije početka bilo kakvog liječenja.

  • Treći tip je posturalna hipotenzija, objasnio je dr. Petrović, koja se javlja kada brzo ustanete i osjetite vrtoglavicu, nesvjesticu i slabost. Četvrti tip je postprandijalna hipotenzija, što znači pad krvnog tlaka nakon obilnog obroka. “Neki na nizak krvni tlak gledaju kao na bolest, dok drugi ne dijele to stajalište. Glavni problem često se može riješiti prilagodbom prehrambenih navika, povećanjem unosa tekućine s opcijama poput mineralne vode koja sadrži natrij, osiguravanjem odgovarajućeg sna, tjelesnim vježbanjem aktivnost i, što je još važnije, dobar doručak. Međutim, sekundarni nizak krvni tlak zahtijeva liječenje”, rekla je.

Bonus tekst:

U središnjoj Africi, obilne tropske šume pružaju raznoliku ponudu hrane koja je sastavni dio lokalne kuhinje. Ovaj izbor sadrži korijenje poput kasave i slatkog krumpira, zajedno s lišćem koje se obično koristi u juhama i varivima. Jedno popularno jelo poznato kao “gulaš” kombinira različito povrće i meso, često pojačano autohtonim biljem i začinima, što dovodi do snažnih okusa i značajnih nutritivnih prednosti.

Osim ovih jedinstvenih regionalnih obilježja, fokus Afrike na prehranu naglašava očuvanje prirodnih resursa i uključivanje lokalnih sastojaka. Diljem kontinenta mnoge zajednice sudjeluju u praksama uzgoja i pripreme hrane koje su usredotočene na održivost, smanjenje otpada i povećanje nutritivne vrijednosti. Tradicionalne metode poput fermentacije, sušenja i dimljenja često se koriste za očuvanje hrane i produljenje njezinog roka trajanja.

Afrička prehrana nudi značajne zdravstvene prednosti, budući da konzumiranje širokog izbora cjelovitih žitarica, mahunarki, voća i povrća potiče životni stil bogat vitaminima, mineralima i vlaknima. Fokusiranje na prirodnu i neprerađenu hranu u ovom pristupu prehrane može pomoći u prevenciji kroničnih bolesti poput bolesti srca i dijabetesa.

Nadalje, afrička kuhinja promiče snažnu povezanost s kulturnim naslijeđem i tradicijom naroda ovog kontinenta. Svaki obrok pripovijeda priču o povijesti, vjerovanjima i zajedničkim vrijednostima, čineći vrijeme obroka vitalnom komponentom kulturnog identiteta i društvenog angažmana.

Iako globalizacija uvodi nove utjecaje u kuhinju Afrike, temeljna načela i metode pripreme hrane čvrsto su ukorijenjene u prastaroj tradiciji koja se prenosi generacijama. U biti, afrička prehrana obuhvaća više od puke prehrane; označava živopisno kulturno nasljeđe, ekološki sklad i zdrave prehrambene prakse koje promiču dobrobit zajednice.

Preporučujemo