Svako ko ima i komadić zemlje uzgaja svoje povrće i voće jer je to puno zdravije ali i jeftinije. Ipak u bašti se često pojave štetočine koje napadaju biljke i kojih se potrebno riješiti da bismo imali dobar urod.

Mali kukci poznati kao lisne uši često napadaju biljke, hraneći se sokom lišća i stabljika. Unatoč svojoj maloj veličini, ovi štetnici mogu nanijeti značajnu štetu biljkama, ometajući njihov rast i dovodeći do razvoja raznih bolesti. Srećom, postoji mnoštvo prirodnih i “uradi sam” lijekova za iskorjenjivanje ove smetnje i pomlađivanje vitalnosti biljaka.

U sljedećim paragrafima opisat ćemo brojne uspješne pristupe. Lisne uši mogu se učinkovito kontrolirati pomoću spreja za češnjak, budući da češnjak posjeduje prirodna insekticidna svojstva uz protugljivična i antibakterijska svojstva.

Sastojci: Pomiješajte 10 češnja češnjaka s 1 litrom vode. priprema: Započnite tako što ćete sitno nasjeckati češnjak i dodati ga u vodu. Ostavite smjesu da stoji nesmetano cijeli dan, dopuštajući češnjaku da ulije svoje blagotvorne spojeve u vodu. Nakon što prođu 24 sata, zakuhajte tekućinu. Nakon kuhanja ostavite da se ohladi prije nego što pažljivo procijedite kroz finu gazu ili cjedilo.

Prebacite tekućinu u bočicu s raspršivačem i nastavite s prskanjem zaraženih biljaka svakodnevno tijekom razdoblja od 5 uzastopnih dana. Preporuča se provesti ovu aktivnost nakon zalaska sunca, kao mjeru predostrožnosti protiv potencijalne štete uzrokovane sunčevom svjetlošću.

  • Zbog snažnog mirisa i kiselih svojstava, sprej Octa pokazao se vrlo učinkovitim rješenjem za tjeranje lisnih uši. Sastojci: Za pripremu razrijeđene otopine pomiješajte 100 ml vinskog octa s 1 litrom vode. priprema: Napravite smjesu kombiniranjem vode i vinskog octa u omjeru 1:10. Nanesite ovu otopinu na biljke svaku večer nakon što sunce zađe. Pridržavajući se ovog režima, učinkovito ćete otjerati lisne uši i zaštititi svoje biljke.

Kopriva je stekla priznanje zbog svojih inherentnih insekticidnih svojstava, što je čini održivim i učinkovitim rješenjem u borbi protiv lisnih uši. Sastojci: Da biste napravili infuziju od koprive, pomiješajte 100 grama svježe koprive s jednom litrom vode. priprema: Pustite koprivu da stoji u vodi cijeli dan, dopuštajući aktivnim komponentama da prodru u tekućinu.

Filtrirajte tekućinu kroz finu gazu ili sito. Tekućinu pretočite u bocu s raspršivačem i nanesite na napadnute biljke. Dosljedna primjena ove tehnike daje iznimne rezultate. Nikotin koji se nalazi u duhanskom spreju vrlo je toksičan za razne insekte, uključujući lisne uši, što ga čini učinkovitom metodom kontrole štetočina.

Sastojci: Da biste napravili otopinu, pomiješajte 50 grama duhana s jednom litrom vode. priprema: Da biste uklonili lisne uši i spriječili njihovu ponovnu pojavu, duhan uronite u vodu i ostavite da se namače preko noći. Nakon toga tekućinu procijedite kroz finu gazu ili cjedilo. Nanesite dobivenu otopinu na biljke svake večeri tijekom 15 dana. Kako biste spriječili oštećenja od sunčeve svjetlosti, važno je prskati biljke nakon zalaska sunca.

Mokre biljke su osjetljive na opekline lišća kada su izložene sunčevoj svjetlosti. Kako biste održali zdravlje svojih biljaka, bitno je redovito ih pregledavati na lisne uši i odmah primijeniti tretmane nakon otkrivanja početnih znakova zaraze. Optimalni rezultati i održiva zaštita postrojenja često se mogu postići primjenom kombinacije više pristupa.

Koristeći ove organske i DIY tehnike, možete učinkovito upravljati lisnim ušima u svom vrtu bez pribjegavanja štetnim kemikalijama. Ne samo da su ovi pristupi ekološki prihvatljivi, već osiguravaju i sigurnost vaših najmilijih i krznenih prijatelja.

Preporučujemo