Srčani udar je jedan od najčešćih uzroka smrti u svijetu a ono što je posebno zabrinjavajuće je da sve više mladih ljudi bude pogođeno njime. Srčane boelsti uopšte ovise i od naših navika.
Kako bismo održali zdravo srce, bitno je suzdržati se od ovih osam aktivnosti… Vodeći uzrok smrtnosti u mnogim zemljama su kardiovaskularne bolesti. Od iznimne je važnosti pravodobno prepoznati pokazatelje kako bi se spriječile moguće komplikacije. Briga o sebi dajte prednost i cijenite svaki dragocjeni trenutak postojanja! Evo 8 važnih informacija koje utječu na zdravlje vašeg srca. Prije svega, ključno je dati prioritet higijeni zuba.
Zanemarivanje pravilne njege zuba može imati ozbiljne posljedice, uključujući povećanu vjerojatnost razvoja kardiovaskularnih bolesti. Prema WebMD-u, ova se veza može pripisati bakterijama koje potječu iz desni, a koje mogu ući u krvotok i uzrokovati upalu krvnih žila, što u konačnici dovodi do raznih problema sa srcem. Bilo kakve znakove bolesti desni, kao što je gingivitis, nužno je riješiti hitnim posjetom stomatologu. Ignoriranje ovih problema može značajno povećati rizik od srčanog udara.
Rizik od srčanog udara povećava se radom noću ili neredovitim radnim vremenom. Istraživanje koje je provelo Sveučilište Western u Kanadi otkrilo je da smjenski rad remeti prirodni biološki ritam tijela i ima štetne učinke na srce. Stoga, ako redovita tjelovježba nije izvediva, ključno je poduzeti alternativne mjere kako bi se smanjili izgledi za srčanu bolest, kao što je održavanje uravnotežene prehrane, bavljenje tjelesnom aktivnošću i traženje liječničke pomoći za bilo kakve zdravstvene probleme.
Spavanje kraće od 6 sati tijekom duljeg vremenskog razdoblja može imati štetne učinke i na cjelokupno funkcioniranje tijela i na zdravlje srca. Nedovoljno sna povezano je s povišenim razinama kolesterola i visokim krvnim tlakom, što može predstavljati rizik za zdravlje kardiovaskularnog sustava. Osim toga, neadekvatan san povezan je s povećanom osjetljivošću na pretilost i dijabetes, a oba mogu imati negativne implikacije na zdravlje srca. Međutim, važno je napomenuti da prekomjerno spavanje, koje prelazi 9 sati dnevno, također nije korisno i zapravo može povećati rizik od moždanog udara.
Rana menopauza, definirana kao menopauza prije 46. godine života, može potencijalno povećati vjerojatnost srčanog ili moždanog udara kod žena. Krivac za ovaj povećani rizik pripisuje se hormonalnim promjenama, točnije padu estrogena, hormona poznatog po pozitivnom utjecaju na zdravlje srca. Kako biste procijenili čimbenike rizika za srčane bolesti, uključujući visoki kolesterol, savjetuje se konzultirati se sa svojim liječnikom i podvrgnuti se odgovarajućim pretragama.
Ako vas partner obavijesti o vašem stalnom hrkanju ili slučajevima prekida disanja tijekom spavanja, nužno je da potražite liječničku pomoć. Takvi simptomi mogu biti indikativni za značajno stanje poznato kao apneja, koje zahtijeva specijalizirano liječenje. Ovaj respiratorni poremećaj povezan je s povišenim krvnim tlakom, nepravilnim srčanim ritmovima i mogućnošću moždanog udara ili zatajenja srca, što naglašava važnost savjetovanja sa zdravstvenim djelatnikom.
Prekomjerna tjelesna težina može predstavljati nepotreban pritisak na srce, ali posebno je opasna kada se nakuplja oko trbušne regije. Ova vrsta masti može dovesti do povišenog krvnog tlaka, kao i štetnog djelovanja na krvne žile i razinu kolesterola. Studije pokazuju da su bavljenje jogom i visoko intenzivni treninzi učinkovite metode za skidanje sala s trbuha. Sjedilački način života karakteriziran produljenim razdobljima sjedenja, bilo da se radi o poslu, druženju s prijateljima uz piće ili bavljenju slobodnim aktivnostima poput gledanja televizije ili korištenja računala, ima značajan utjecaj na razinu šećera i masnoće u krvi.
Iznenađujuće, čak ni sporadična tjelovježba ne uspijeva adekvatno neutralizirati štetne učinke prekomjernog sjedenja. Stoga je preporučljivo uključiti više stajanja ili hodanja u svoju dnevnu rutinu kad god je to moguće. Alternativna i intrigantna opcija mogla bi biti kombiniranje gledanja televizije s vježbanjem korištenjem sobnog bicikla. Pretjerana tjelesna aktivnost Iako je tjelovježba vrlo korisna za održavanje zdravlja kardiovaskularnog sustava, ključno je biti oprezan i izbjegavati ekstreme.
Ako niste u optimalnoj tjelesnoj kondiciji ili se bavite sporadičnim vježbanjem, preporuča se započeti s polaganim i postupnim pristupom, postupno pojačavajući zahtjeve tijekom vremena. Prekoračenje razumnih granica vježbanja potencijalno može rezultirati povećanom osjetljivošću na srčani udar i druge srčane probleme. Niste sigurni što za vas predstavlja siguran režim vježbanja? Počnite s jednostavnim oblikom kretanja kao što je hodanje. Ako imate povećani rizik od srčanih bolesti, pažljivo razmislite o vrsti tjelesne aktivnosti i klonite se vježbi visokog intenziteta.
Eliminirajte konzumaciju alkohola i duhana. Ne samo da cigarete imaju štetne učinke na pluća, već predstavljaju i značajan rizik za srce i krvne žile. Nedavna istraživanja pokazuju da pušači imaju 2 do 4 puta veću vjerojatnost da će doživjeti srčani ili moždani udar (da ne spominjemo 25-struko povećanje rizika od raka pluća) u usporedbi s nepušačima. Kemijski spojevi prisutni u cigaretama mijenjaju sastav krvi, čineći pušače osjetljivijima na razvoj krvnih ugrušaka. Nadalje, njihove krvne žile se sužavaju, što dovodi do povišenog krvnog tlaka i povećane vjerojatnosti drugih kardiovaskularnih stanja.
Budite uvjereni, nikada nije kasno da se odreknete ove nezdrave navike, jer će vam tijelo nesumnjivo izraziti svoju zahvalnost. Iako postoje studije koje upućuju na potencijalne dobrobiti konzumacije crnog vina za srce, ipak se preporučuje potpuno suzdržavanje od alkohola. Međutim, ako potpuna apstinencija nije izvediva, ključno je značajno ograničiti unos. Muškarci bi se trebali ograničiti na jednu do dvije čaše dnevno, a žene ne bi trebale konzumirati više od jedne čaše.