Na Balkanu u skoro svakom domu imamo ukrasne bijke koje doprinose ugodnoj atmosferi. Jedna od najljepših po mišljenju mnogih je orhideja ali mnoge domaćice imaju problem sa njenim održavanjem.

Kada orhideje dobiju esencijalne hranjive tvari, one mogu cvjetati znatno ubrzano. Srž ove dijete vrti se oko konzumacije ljuske jaja. Dvije ljuske jajeta Temeljito operite ljuske jaja kako biste uklonili sve preostale tragove jaja. Nakon toga nastavite sušiti školjke izlažući ih sunčevoj svjetlosti ili u pećnici. Nakon toga, sljedeći korak uključuje njihovo mljevenje u fini prah. Kao rezultat toga, tlo ima koristi od poboljšane apsorpcije hranjivih tvari iz ljuski, što dovodi do brže apsorpcije od strane orhideje.

Biljke zahtijevaju značajnu količinu kalcija, hranjive tvari koja se nalazi u školjkama. Nakon dodavanja kipuće vode u školjke, ostavite ih da odstoje i ohlade se prije nastavka. Ako otopinu ostavite preko noći, oslobodit će se veća količina kalcija. Kako biste uklonili sitne čestice i pjenu, otopinu procijedite kroz gusto sito. Dva su moguća načina na koje možete iskoristiti gnojivo.

Postoje dvije mogućnosti nanošenja gnojiva: raspršivanjem na lišće pomoću boce s raspršivačem ili izlijevanjem izravno blizu korijena biljke. Kako bi se održalo zdravlje lišća, može se prskati svaki tjedan ili nježno obrisati vatom. Za prihranjivanje korijena unosi se količina od 5 žlica gnojiva u razmacima od 20 dana. Novo korijenje, stabljike i pupoljci počinju se razvijati dok biljka prolazi kroz proces rasta.

Dvije banane se gule. Prisutne su dvije ljuske jajeta. Volumen vode, točno jedna litra, zagrijana do točke vrenja. Obavite zadatke pranja, sušenja i guljenja banana. Nakon uklanjanja žilavih dijelova kore, preostali dio narežite na manje segmente. Za proizvodnju ovog gnojiva prikupljamo potrebne sirovine i sjedinjujemo ih s izrezanim korama u posudi. Ono što imamo ovdje su fragmenti ljuski jajeta. Kako biste pripremili ovo jelo, počnite tako što ćete uzeti dvije ljuske jajeta i temeljito ih oprati prije nego što ih stavite u tavu zajedno s korom od banane.

  • Nastavite tako da u lonac ulijete kipuću vodu, stavite je na štednjak i ostavite da lagano kuha 10 minuta. Nakon što prođe određeno vrijeme, lonac skinite sa štednjaka i ostavite da se ohladi. Uzmite gnojivo i propasirajte ga kroz gusto sito kako biste odvojili sve nečistoće. Da bismo dobili litru otopine gnojiva, počinjemo s otprilike 600 ml gnojiva i razrijedimo ga čistom vodom. Ovaj poseban oblik prirodne prehrane može se izravno primijeniti na korijenje orhideja u svrhu hranjenja.

Za hranjenje korijena preporuča se mjesečno dodavanje oko 5 žličica ovog gnojiva. Primjenom ove količine ujutro, orhideja će doživjeti značajan rast tijekom dana, osiguravajući da korijenje bude u potpunosti nahranjeno, a da pritom lonac ne bude preplavljen vodom. Iz njega će niknuti brojni pupoljci i korijenje. Ovo gnojivo je pogodno za sve vrste cvijeća koje se nalaze u kućanstvu. Da bi orhideja cvjetala i proizvodila cvijeće, potrebna su joj četiri bitna elementa.

Kako bi se osigurao optimalan rast, važno je osigurati odgovarajuće uvjete kao što su plodno tlo, pravilno navodnjavanje, uravnotežena razina vlažnosti, dovoljno osvjetljenja i odgovarajuća prehrana. Preferencija ovog cvijeta leži u uravnoteženoj razini vlage, jer ne uspijeva u pretjeranoj vlazi niti u dugotrajnim sušnim razdobljima. Tijekom ljeta dovoljno ju je jednom tjedno ohladiti i uroniti u kadu s vodom, čime se osigurava optimalno održavanje.

Najdragocjeniji putokaz mogu se pronaći u listovima orhideje i odsutnosti bilo kakve vlage na stjenkama posude, što je pojava vidljiva samo u prozirnoj posudi. Prvi pokazatelj da je biljci potrebna voda daje lišće. Kako bi održala svoje zdravlje tijekom vrućeg vremena, biljku treba zalijevati otprilike svakih 7-10 dana. Kako bi se osigurao optimalan rast, preporuča se dosljedno dodavanje male količine gnojiva za orhideje u smjesu za saksije.

Stavite orhideju u lonac unutar kade i ostavite je tamo otprilike 15 do 20 minuta. Tijekom čekanja moguće je ukloniti suho lišće, osušene grančice ili korijenje. Nakon isteka vremena izvadite lonac i pobrinite se da je sav višak vode temeljito ocijeđen. Kada korijenje počne pozelenjeti, to znači da je dobilo dovoljnu količinu vode. Kako biste spriječili razvoj plijesni, temeljito operite i osušite gornju posudu. Uklonite sve tragove zelenog premaza. Cvijet uspijeva u dobro osvijetljenim okruženjima s blagim, raspršenim svjetlom.

Za optimalne rezultate preporuča se postaviti ga na prozorsku dasku okrenutu prema jugu, pazeći da ne bude predaleko od prozora i na mjestu s minimalnim osvjetljenjem. Nedovoljno osvjetljenje može rezultirati potamnjenjem listova biljke i gubitkom cvata pupova, što uzrokuje njihovo opadanje. Dva čimbenika koja igraju ključnu ulogu u atmosferi su vlažnost zraka i temperatura. Orhideje uspijevaju u svom prirodnom staništu, tropima, gdje se vlažnost zraka kreće od 50% do 80%. Kako bi se isti uvjeti ponovili u stanu, potrebno je koristiti ovlaživač zraka.

Tijekom ljetne sezone preporuča se koristiti raspršivače koji ispuštaju blagi mlaz vode, izbjegavajući izravan kontakt s biljkom i umjesto toga usmjeravajući sprej u okolno područje. Alternativna opcija je staviti vlažan ručnik na radijator ispod prozorske daske na kojoj se nalazi biljka. Orhideja apsorbira vlagu kroz svoje zračno korijenje. Umjesto da rastu u tradicionalnom tlu i supstratu, ove biljke uspijevaju u borovoj kori.

Cvjećarnice obično nude ovaj artikal na prodaju, često upakiran uz druge bitne komponente kao što su mahovina, ugljen, treset i kokosove strugotine. Nakon što biljka završi ciklus cvatnje, preporučuje se zamjena supstrata svakih šest mjeseci. Nakon presađivanja, orhideja obično doživljava ubrzano cvjetanje zbog unošenja svježih hranjiva u novi supstrat. Ako se pridržavate ovih jasnih smjernica, moći ćete uzgojiti prekrasne orhideje.

Preporučujemo