Bavljenje poljoprivredom je težak i mukotrpan posao a po mišljenju mnogih nije ni isplativ ukoliko svoje proizvode prodajete na veliko. Svako ko ima baštu ili vrt uzgaja za svoju porodicu povrće i voće jer je to puno zdravije.
Prodaja oraha općenito je bez problema zbog stalne potražnje kupaca, međutim, uspješan uzgoj zahtijeva odgovarajuću pripremu i promišljanje kako bi se osigurao profitabilan ishod. Jeste li ikada razmišljali o putu oraha od plantaže do vašeg stola, pogotovo kada je riječ o brojnim kolačima bez kojih se jednostavno ne mogu zamisliti? Bez sumnje, put do uspjeha može se usporediti s maratonom, jer zahtijeva kultiviranje strpljenja kroz dosljednu praksu.
Dok stablo počinje rađati u trećoj godini, potrebno je dosta vremena da se ostvare komercijalni prinosi, obično u rasponu od sedme do desete godine, a puni urod se bere između dvanaeste i četrnaeste godine. Prihod koji ostvaruje plantaža oraha premašuje godišnja ulaganja za vrtoglavih 84 posto, procjenjuju stručnjaci. Osim toga, plantaža oraha ima prednost jer zahtijeva minimalan rad i posjeduje namjensko tržište unutar Srbije. Podizanje plantaže oraha ne zahtijeva značajniji financijski angažman.
Nadalje, održavanje i rad potrebni u narednim godinama znatno su manji nego kod nekih drugih usjeva. Optimalno razdoblje za početak sadnje oraha je tijekom mjeseca studenog ili prosinca. Uzimajući u obzir cijenu, godišnje se potencijalno može zaraditi oko 10.000 eura po hektaru; međutim, važno je uzeti u obzir troškove povezane s održavanjem i berbom. Željko iznosi svoje osobne susrete i razbija uobičajene zablude o uzgoju oraha.
Veljko Adamović, inženjer strojarstva i profesor matematike, jedan je od onih koji su se otisnuli u svijet uzgoja oraha podigavši savremenu plantažu u Valjevskoj Kamenici. Orahe nije teško prodati jer ima zainteresiranih kupaca, iako cijena može predstavljati izazov. Međutim, kada se pojedinci upuštaju u uzgoj oraha, često se oslanjaju na primjere iz udžbenika koji su primjenjivi samo u idealnim okolnostima.
U stvarnosti, postizanje takvog savršenstva je prilično teško. U početku sam pedantno bilježio sve troškove na papir, ali ubrzo sam shvatio da je to uzaludno. Nisam siguran tko posjeduje stručnost da točno izračuna povrat ulaganja za ovaj pothvat. Svoj rad na plantaži oraha doživljavam kao oblik uštede, investiciju koja će se u budućnosti više isplatiti, rekao je Željko u intervjuu.
Adamović je prije 15-ak godina donio odluku da na zemljištu od 1,35 hektara uzgaja stablo oraha. Odlučivši se za lokalno uzgojenu i autentičnu sortu, odabrao je onu koja je dobila ime po selu u kojem je započeo proces uzgoja. Bez njegova znanja, njegov neočekivani susret s orahom doveo je do stvaranja priče, rođene iz slučajne pogreške.
Nakon što sam naslijedio zemlju od svoje majke, namjerno sam odlučio da je ne prodam i umjesto toga krenuo sam u pošumljavanje. S obzirom na moju sklonost sadnji, odlučio sam proširiti svoje napore kupnjom dodatnog zemljišta, koje je u to vrijeme bilo prilično pristupačno. Potaknut od strane prijatelja, odlučio sam uzgajati stabla oraha, zamišljajući budućnost u kojoj ću imati i uspješnu “šumu” i obilje plodova.
- Dok se šumski aspekt nije materijalizirao zbog redovite rezidbe, plodonosni ishod pokazao se plodnim. Bili su to skromni počeci koje opisuje Adamović na svom voćarskom putu. Ne samo da je imao zabludu da posjeduje šumu oraha, nego je imao i druga lažna uvjerenja. Jednostavno posijajte sjeme i imajte strpljenja dok očekujete konačnu žetvu. U početku sam vjerovao da se s orasima ne može puno učiniti, ali sam brzo shvatio da ta pretpostavka vrijedi samo u ranim fazama kada su sadnice male.
Iznenađujuće, zapravo je uključena značajna količina posla i svatko tko misli drugačije trebao bi ponovno razmisliti o njihovoj sadnji. Trenutno se sam proces prskanja može produžiti u rasponu od dva dana. Kao rezultat toga, na kraju sam potrošio najmanje 50 posto više novca nego što sam u početku planirao, kako je objasnio. Uočivši neprikladnost svog tla za uzgoj oraha, Adamović je uvidio potrebu poboljšanja kvalitete šeste ili sedme klase tla unošenjem kalija i fosfora, a zatim dodatkom vapna za ublažavanje kiselosti.
Trenutno postoji minimalno 115 mladica uz potpuno funkcionalan sustav navodnjavanja koji uključuje i ribnjak. Željko upozorava kupce na oprez pri kupnji sadnica, jer je po preporuci prijatelja agronoma otkrio da su potpuno pouzdane. No, ovo je tek početni korak u tom procesu, jer Željko naglašava da svakih sto sadnica dolazi s cijenom od 1,700 eura. Nakon više od deset godina od svog osnivanja, ostaje još mnogo zadataka koje treba obaviti.
Plantaža zahtijeva redovitu gnojidbu, obično tri do četiri puta tijekom godine. Osim toga, nužno je pristupiti zimskom prskanju, kao i pridržavati se sustavnog rasporeda prskanja u svibnju i lipnju. Adamović ističe da stablo oraha svojim rodom može pokriti troškove već od šeste ili sedme godine. U konačnici, ističe Željko Adamović, pojedinci se ovom profesijom ili razbibrigom bave iz istinske strasti, a ne iz novčane dobiti.
Dok gledam voćnjak, kultura ili bogatstvo pojedinca koji stoji iza njega postaju nevažni; umjesto toga, cijenim čisti trud i predanost koji su uloženi u stvaranje njegove ljepote koja oduzima dah, jer sam itekako svjestan neizmjernog rada koji je uključen, zaključio je.