Danas su ljudi uglavnom zabrinuti i namrgođeni i smijeh je svima prijeko potreban. Za to postoje vicevi koji mogu biti urnebesni toliko da vam izazovu i suze od smieha a mi vam donosimo jedan.
Bonus tekst:
Cilj šale je izazvati smijeh kod pojedinca na kojeg se cilja, što se postiže prezentacijom duhovite i zanimljive priče. Unutar carstva bosanskog humora, jezik obiluje šalama koje ističu ikonične ličnosti kao što su Mujo, Suljo, Fata, Huso i Haso. Trajne priče u čijem su središtu “Muja i Sulja” stekle su legendarnu slavu, čineći bitnu komponentu bosanske komediografske tradicije.
- Ove šale su postigle značajnu popularnost, odjeknuvši ne samo u cijeloj Bosni i Hercegovini nego i na širem području Balkana. Osmišljeni da izazovu smijeh iznošenjem neočekivanih ili nekonvencionalnih zaključaka, šale, aforizmi i citati jezgrovite su pripovijesti. Riječ “VIC” izvedena je iz indogermanskog izraza “WITZ”, koji označava humor i sve što je zabavno. Platon je naširoko priznat kao inauguracijski teoretičar humora, konceptualizirajući ga kao spoj užitka i boli.
Iako su se brojni vicevi i aforizmi prenosili kroz stoljeća, svakodnevno se stvaraju novi o raznim temama. Na Balkanu su se neke virtualne figure ukorijenile u humoru i izrekama, uključujući Muju i Hasu, Ivicu, Pericu, kao i stereotipe o plavušama i raznim nacionalnostima. Ovi prikazi ne odražavaju nužno stvarnost, već su se razvili tijekom vremena. Značajnu popularnost likovi Mujo i Haso stekli su televizijskim skečevima u kojima su glumili Milan Pavlović i Enes Bešlagić.
Bonus 2:
Kačamak, koji se prije smatrao hranom za siromašne, doživljava preporod kao egzotično jelo koje karakterizira njegova “čistoća”. Ovo jelo priprema se od kukuruznog brašna, dostupnog u bijeloj i žutoj varijanti, a nadaleko je poznato kao kukuruzna krupica ili palenta. Zbog svoje prirode bez glutena, kačamak ne samo da predstavlja izvrstan doručak, već se ističe i kao jedan od najzdravijih izbora koje možemo napraviti.
Bogata esencijalnim nutrijentima, kukuruzna krupica opskrbljuje naše tijelo vitalnim komponentama, uključujući vitamine A, E, razne vitamine B skupine i raznolik niz minerala. Kačamak se ističe značajnim sadržajem fosfora, cinka, kalija, magnezija, mangana i selena. Točnije, sadrži oko 380 kalorija na 100 grama, a sastoji se od 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masti koje nalazimo u kukuruznom brašnu pozitivno utječu na naše zdravlje, posebice na rad crijeva.
Znatna količina vlakana u kombinaciji sa složenim ugljikohidratima pojačava osjećaj sitosti. Te se hranjive tvari postupno apsorbiraju, potičući normalne probavne procese u crijevima. Primarni razlog za blagotvornu konzumaciju kačamaka leži u njegovoj korisnosti, bez obzira na prisutnost probavnih tegoba. Nadalje, kukuruz obiluje karotenoidima koji u kombinaciji s hranjivim biljnim masnoćama značajno doprinose stimulaciji učinkovite crijevne peristaltike.
Ovaj proces pomaže u prevenciji zatvora i reguliranju probave. Zbog sastava zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i biljnih vlakana, kukuruz se savjetuje kao korisna namirnica osobama s povišenom razinom kolesterola. Štoviše, značajno doprinosi prevenciji kardiovaskularnih bolesti i jačanju zdravlja srca.
Kačamak se savjetuje za dojenčad i djecu jer pročišćava i jača crijevnu floru i potiče bolju probavu i jača imunitet. Osobe s celijakijom ili upalnom bolešću crijeva moraju znati da kukuruz ne sadrži gluten. Stoga bi kačamak trebali uvrstiti u svoju svakodnevnu ishranu osobe koje boluju od Crohnove bolesti, upalnih bolesti crijeva i dijabetesa.