Skoro svaka žena voli cvijeće i veliki broj domaćica u svom domu uzgaja ukrasno bilje a u proljeće i ljeto šareni cvjetovi krase naše bašte i balkone. Prema narodnom vjerovanju ovo cvijeće treba obavezno imati.

Uobičajena mišljenja sugeriraju da begonija pomaže u oporavku od bolesti i potiče dobrobit starijih osoba. Štoviše, simbolizira želju da se produži život primatelja koji ga prima na dar. Postoje brojne vrste begonija, zajedno s nekoliko dodatnih sorti. Na temelju strukture korijena, begonije se mogu kategorizirati u tri vrste: rizomske, gomoljaste i vlaknaste. Rizomi su snažni, mesnati izdanci koji služe za prikupljanje hranjivih tvari i vode, koje biljka koristi u sušnim razdobljima. Ove su biljke poznate po svojim upečatljivim, obilnim cvjetovima i ukrasnim listovima.

  • Gomolji se sastoje od zadebljalih dijelova iz kojih se u različitim smjerovima pružaju vitki korijenovi ogranci. Dok stabljike ovih begonija odumiru u jesen, gomolji ostaju netaknuti, omogućujući novim izbojcima da izbiju u proljeće. Nasuprot tome, begonije s vlaknastim korijenjem nemaju ni gomolje ni rizome, već imaju mrežasto korijenje slično onima kod većine biljaka. Ove begonije su uglavnom zimzelene. Svaka vrsta pokazuje brzi rast, iako se njihove veličine kreću od 10 do 60 centimetara.

Iako pretežno cvjetaju tijekom ljetnih mjeseci, to nije stroga smjernica. Nove sorte stalno cvjetaju. Porijeklom iz tropskih područja Južne Amerike, Afrike i Azije, najpoznatije vrste su rex, elatior i semperflorens. Matična begonija uzgaja se zbog svog ukrasnog lišća, koje dolazi u raznim bojama, oblicima i veličinama. Ova biljka uspijeva u dobro osvijetljenim okruženjima, iako je treba zaštititi od izravne sunčeve svjetlosti. Osjetljiva je na mraz i voli umjerene temperature, idealno oko 18 stupnjeva Celzijusa, uz uravnoteženu vlažnost tla. Kraljica begonije teško podnosi suh, topao zrak, posebno u prostorijama s radijatorima.

Tijekom proljetnih i ljetnih mjeseci biljku je preporučljivo gnojiti svaka dva tjedna. Listovi su nježni; stoga je potrebno ukloniti sve one koji pokazuju znakove infekcije. Kako biste potaknuli ravnomjeran rast, povremeno okrenite posudu jer se biljka naginje prema izvoru svjetlosti. Nije neuobičajeno da biljka begonije zimi uđe u fazu mirovanja, tijekom koje rast može prestati, a neki listovi mogu otpasti. U takvim slučajevima značajno smanjite zalijevanje dok se ne pojave novi listovi.

Većina begonija ne zahtijeva obrezivanje, osim u slučajevima kada su se previše izdužile. Primarna prijetnja ovoj biljci dolazi od gljivica, koje se mogu kontrolirati fungicidima. Kako biste spriječili probleme s gljivicama, izbjegavajte prezasićenje tla i osigurajte odgovarajuću cirkulaciju zraka, jer prekomjerna vlaga može pogoršati stanje biljke. Višegodišnja vrsta koja se obično naziva “voštana begonija” razlikuje se po svojim sjajnim, mesnatim listovima koji pokazuju voštanu teksturu i dolaze u nijansama zelene, brončane i mahagoni crvene boje. Ova biljka proizvodi bijele, ružičaste ili crvene cvjetove tijekom cijele godine.

Najbolje uspijeva u polusjeni i umjerenim temperaturama. Voli blago vlažno tlo, ali ne smije biti natopljeno vodom. Gnojidba se preporučuje svaka dva tjedna tijekom cijele godine. Neophodno je redovito uklanjanje odumrlih listova i cvjetova, a potrebno je poduzeti mjere za zaštitu biljke od prekomjerne vode tijekom razdoblja obilnih padalina. Kao jednogodišnja biljka uspijeva na svijetlom i prozračenom prostoru u stanu, iako je pogodna i za vanjsku sadnju. Preferira stalnu temperaturu u rasponu od 15 do 21 stupanj Celzijusa tijekom cijele godine.

Zalijevanje treba biti štedljivo, dopuštajući da se tlo osuši do otprilike dva inča ispod površine prije sljedećeg zalijevanja. Preporuča se dopunjavanje svaka dva tjedna. Primarna prijetnja begonijama u zaštićenom okolišu je bjelokrilac ili ljuskarac; Stoga je potrebno redovito provjetravanje prostorije kako bi se spriječila njihova pojava. Preporučljivo je suzdržati se od prskanja cvijeća zbog mogućnosti nastanka tamnih mrlja. Transplantacija i uzgoj Tijekom zimske sezone premješta se u tlo koje je mješavina treseta, pijeska ili šljunka.

Preporučujemo