Biljka aloe vera je posljednjih nekoliko godina postala učestala i u našem podneblju nakon što se saznalo koliko je ljekovita i kave sve prednosti ima. Ono što je dobro je da za njen uzgoj nisu potrebni nikakvi posebni uslovi i možete je posaditi i u saksiju.

Kroz povijest, mudrost koja okružuje Aloe veru trajala je, od starog Egipta do današnjeg doba. Najraniji dokumentirani dokazi o ovoj izvanrednoj biljci mogu se pratiti do Mezopotamije. S nevjerojatnim nizom od preko 400 različitih vrsta, biljke aloe pokazuju raznolik raspon fizičkih karakteristika i veličina dok cvjetaju.

Često hvaljena kao oličenje iscjeliteljske sposobnosti ili čak smatrana čudesnim entitetom, ova je biljka stekla široko priznanje zbog svojih izvanrednih ljekovitih svojstava, učvršćujući svoj status jednog od najprocjenjivijih botaničkih blaga koje postoje. U svojim izvornim regijama Afrike i Madagaskara, biljke aloje nevjerojatno cvjetaju.

Ovi organizmi pokazuju raznolik raspon sposobnosti rasta, s određenim primjercima duljine od samo deset centimetara, dok drugi posjeduju sposobnost dosezanja mnogo većih veličina. Visoke i do deset metara, te se biljke često pogrešno identificiraju kao agave. Aloe vera, član obitelji ljiljana, obilno cvjeta u svom prirodnom okruženju. Kada se uzgaja u posudi, rast biljke ograničen je na maksimalnu visinu od 50-60 cm, dok u svom prirodnom staništu može narasti do nekoliko metara.

Kako biljka sazrijeva, prirodno poprima voluminozniji i gušći izgled. Listovi imaju nazubljene i urezane rubove, što ovu jedinstvenu biljku razlikuje od ostalih u svojoj obitelji. Rastući uspravno, grozd aloe vere pokazuje živopisnu crveno-narančastu nijansu. Iako se obično nalazi u sušnim i vrućim pustinjama, aloe vera pokazuje svoju svestranost tako što uspijeva u obalnim regijama, planinskim terenima, pa čak i u ograničenim prostorima kao što su kontejneri i staklenici.

Postoji nešto inherentno zadivljujuće u aloe veri za zatvorene prostore što izaziva divljenje ljudi. Mnogi ga uzgajaju zbog njegovih vizualno ugodnih kvaliteta, dok ga oni s probirljivim nepcem uzgajaju samo s ciljem ekstrakcije njegovog gela. Postoje brojni načini da ga uključite u svoju rutinu, jer ga mnogi ljudi uzgajaju zbog njegovih dugoročnih zdravstvenih dobrobiti, a drugi ga koriste kao lijek prve pomoći za opekline, posjekotine, pa čak i kao masku za lice za smanjenje bora.

U relativno kratkom vremenskom roku, proces detoksikacije pokazao se vrlo učinkovit u pročišćavanju organizma i daje zamjetne rezultate. Primjećeni su pozitivni rezultati kod primjene ove terapije u borbi protiv kroničnog umora i raznih vrsta tumora. Tretman značajno jača imunološki sustav i podiže koncentraciju željeza u krvi.

  • Čak i sa samo 2,5 godine, listovi biljke aloe vere već sadrže vrijedna ljekovita svojstva. Tijekom procesa berbe posebna se pažnja posvećuje donjim listovima, posebno onima koji se nalaze uz rub tegle, jer oni prvi rastu, potpuno sazrijevaju i posjeduju tražena svojstva i dobrobiti vezane uz biljku. Za uspješno razmnožavanje biljaka aloe vere u zatvorenom prostoru potrebno je slijediti nekoliko koraka.

Preporuča se presaditi biljku u proljeće ili prije nego što počne cvjetati, ali najkasnije u petom mjesecu. Najčešće korištena metoda razmnožavanja uključuje rezanje ispod najnižeg lista kako bi se izvukao sok. Kako biste spriječili propadanje odrezanog lista, možete ga posuti piljevinom od pepela ili ugljenom u prahu.

 

Tijekom sljedeća tri dana odrezani list će se spustiti na tlo i ukorijeniti, a cijelo to vrijeme ostati svjež. Da biste ubrzali ovaj proces, korisno je održavati tlo stalno vlažnim i staviti reznicu na toplo i dobro osvijetljeno mjesto. Nakon što završi razdoblje ukorjenjivanja, listove možete pažljivo rezati oštrim nožem i posaditi ih u mješavinu zemlje i pijeska, pazeći da ima više pijeska u sredini gdje je reznica prirodno pala.

Ključno je štedljivo zalijevati reznicu tijekom faze ukorjenjivanja kako bi se spriječilo truljenje. Za uspješno razmnožavanje Aloe vere, najjednostavnija metoda uključuje delikatno odvajanje izdanka ili pupoljka koji se nalazi u podnožju ili uz već uspostavljenu biljku Aloe, a potom ga premještate kao mladu biljku. Nakon što su sadnice narasle do visine od 2,5 do 5 cm, pripremaju se za presađivanje.

Za uspješan rast biljaka aloe vere u zatvorenom prostoru važno je slijediti određeni niz koraka. Aloe vera Barbadensis Miller, poznata po svom ograničenom korijenskom sustavu, uspijeva kada se posadi u široku i plitku teglu. Kako bi se osigurali najbolji uvjeti za sadnju, stručnjaci predlažu da počnete sa slojem kamenja na dnu tegle, zatim slojem pijeska i završite dodavanjem zemlje.

Osiguravanje pravilne drenaže ključno je za opstanak i cjelokupni uspjeh vaše biljke aloe, budući da je u njoj ključ njezine dobrobiti. Kako biste održali dobrobit i robusnost vaše biljke, ključno je koristiti posudu opremljenu s dovoljno rupa za drenažu. Ovi otvori olakšavaju oslobađanje viška vode, sprječavajući početak propadanja korijena i sušenje biljke.

Obično je potrebno otprilike mjesec dana da se biljka ukorijeni. Godišnja transplantacija nije potrebna. Biljka Aloe vera pokazuje impresivnu fleksibilnost u svojoj sposobnosti da cvjeta unutar ograničenja tegle. Za optimalan razvoj, preporučljivo je smjestiti biljku Aloe vere na povišeno mjesto, gdje može uživati ​​u dovoljno svjetla i topline, a istovremeno je zaštićena od izravne sunčeve svjetlosti.

  • Istraživanja su pokazala jasnu vezu između razine izloženosti svjetlosti i količine gela, kao i veličine i duljine listova kod biljaka. Za optimalan rast ljeti preporučljivo je održavati temperaturu između 22-24 stupnja Celzijusa, dok je nešto niži raspon od oko 12 stupnjeva Celzijusa pogodan za zimsko mirovanje. Iako točna mjerenja nisu potrebna, ključno je spriječiti da temperatura padne ispod ovog kritičnog praga.

Zbog visokog sadržaja vode od približno 95%, list aloe predstavlja potencijalnu opasnost od ozeblina ako je izložen temperaturama nižim od 5 stupnjeva. Kada dođu zimski mjeseci i postane neophodno biljku unijeti u kuću, preporuča se premjestiti je u hodnik ili hladniji prostor s ograničenom izloženošću svjetlu. Ispravna tehnika gnojidbe i zalijevanja bitna je kada se radi o njezi sobne biljke aloe vere.

 

Kako biste održali odgovarajuću prehranu biljke tijekom proljetne sezone, preporučljivo je osigurati redovite intervale hranjenja jednom svaka dva tjedna. Tijekom uzgoja sukulenata moguće je koristiti bilo koju hranjivu mješavinu, iako se savjetuju organska gnojiva ako je cilj iskoristiti njihova ljekovita svojstva za konzumaciju ili lokalnu primjenu.

Nakon što završite sa zalijevanjem, možete odabrati primjenu suhog gnojiva koje se razgrađuje u vlažnom tlu. Kako jesen nastupa, biljka ulazi u stanje hibernacije zvano “zimski san”, tijekom kojeg se proces hranjenja zaustavlja do dolaska proljeća.

Kako bi se omogućio ubrzani i snažan rast, za promociju se koristi humus dobiven iz hrastovog lišća. Ako je vaša jedina želja uživati ​​u lijepom izgledu biljke i njenoj sposobnosti da proizvodi cvjetove, možete je prihraniti gnojivom koje obiluje hranjivim tvarima.

Preporučujemo