Veliki broj ljudi koji pripadaju malo starijim generacijama boluje od neke bolesti koje su uglavnom hronične i za koje je potrebno redovno piti lijekove. Međutim mnogi ne znaju da je satnica uzimanja lijekova vrlo važna.

Hipertenzija je postala sve češća briga, prvenstveno povezana sa stresom povezanim sa suvremenim životom. Ako kontrolirate povišeni krvni tlak, vjerojatno je da trenutno uzimate lijekove; međutim, jeste li razmišljali o najučinkovitijem vremenu za davanje ovih tableta? Studije pokazuju da vrijeme uzimanja lijekova može biti ključno i može čak spasiti živote. Nedavno istraživanje koje su proveli medicinski stručnjaci u Španjolskoj pokazuje da davanje lijekova za krvni tlak navečer daje najpovoljnije rezultate.

Ovo istraživanje, koje je obuhvatilo 19.000 pacijenata, otkrilo je da su osobe koje su se pridržavale noćnog režima pokazale znatno bolju kontrolu krvnog tlaka i noću i tijekom dana. Dr. Ramon Hermida, glavni istraživač studije, ukazao je da su pacijenti koji su uzimali lijek navečer imali niže razine krvnog tlaka od onih koji su ga uzimali ujutro. Naša otkrića pokazuju da terapija koja se provodi noću smanjuje vjerojatnost srčanog i moždanog udara za pedeset posto.

Prijedlog koji su iznijeli španjolski liječnici naišao je na ispitivanje dr. Andreasa Zeihera, njemačkog stručnjaka i voditelja kardiologije u Sveučilišnoj bolnici u Frankfurtu. On smatra da se ne bi trebalo povećati davanje antihipertenziva. Prema riječima dr. Zeiher, zbog pojačane izloženosti stresu i napetim situacijama tijekom dana, učinkovitost ovih lijekova se pojačava kada se konzumiraju ujutro. “Ova strategija jamči da pacijenti dobivaju poboljšanu zaštitu od značajnih varijacija krvnog tlaka tijekom dana,” pojašnjava dr. Zeiher.

Naposljetku, s obzirom na to da se elementi koji utječu na visoki krvni tlak mogu razlikovati od osobe do osobe, pametno je posavjetovati se sa svojim kardiologom kako bi se odredilo najprikladnije vrijeme za početak liječenja. Osim poteškoća u određivanju optimalnog trenutka za davanje lijeka, bitno je priznati više čimbenika koji utječu na dnevne varijacije krvnog tlaka. Krvni tlak prirodno pokazuje cikličke fluktuacije, obično dostižući svoje najniže razine tijekom sna i postupno rastu kako se osoba budi i postaje aktivnija.

  • Stoga, vrijeme liječenja može biti ključno u učinkovitom liječenju hipertenzije. Određeni medicinski stručnjaci preporučuju jutarnje terapije kako bi zaštitili pacijente od stresora s kojima se mogu suočiti tijekom dana. Međutim, ključno je priznati da neki pojedinci pate od konstantno povišenog krvnog tlaka noću, stanja koje se naziva fenomen “non-dipper”. Za ove pacijente povećanje doze lijekova može se pokazati vrlo korisnom, jer pomaže u snižavanju noćnog krvnog tlaka na prihvatljiv raspon, čime se smanjuje rizik od komplikacija.

Nadalje, određena klasa propisanih lijekova značajan je čimbenik koji treba uzeti u obzir. Neki antihipertenzivi pokazuju karakteristike dugog djelovanja, osiguravajući učinkovitost bez obzira na vrijeme uzimanja, dok drugi zahtijevaju točan vremenski raspored kako bi se postigli optimalni rezultati. Stoga je bitno da se pacijenti strogo pridržavaju uputa svojih liječnika i prilagode svoje režime liječenja u skladu sa svojim individualnim potrebama i fiziološkim odgovorima na lijekove.

Nedvojbeno je da pravovremena terapija može uvelike poboljšati kvalitetu života osoba koje boluju od hipertenzije. Učinkovitim usklađivanjem liječenja s varijacijama krvnog tlaka koje se događaju tijekom dana i noći, može se postići poboljšano upravljanje simptomima, što zauzvrat smanjuje vjerojatnost ozbiljnih komplikacija poput srčanog ili moždanog udara. Stoga je bitno da svaki pacijent razumije svoje specifične zahtjeve i u suradnji sa svojim liječnikom odredi najprikladniji plan liječenja.

Preporučujemo