Mnogo ljudi posebno inih koji pripadaju srednjoj i starijoj generaciji piju neke lijekove a vrlo je bitno znati u koje vrijeme ih treba uzeti. Nije dobro ako lijekove za različita stanja uzimamo u isto vrijeme.

Ako koristite lijekove za žgaravicu, osteoporozu, artritis, kolesterol ili visoki krvni tlak, važno je otkriti optimalno doba dana za njihovo uzimanje. Iako mnogi pojedinci svakodnevno uzimaju lijekove, samo mali dio uzima u obzir točno vrijeme u koje ih treba uzeti. Zdravstveni radnici sve više naglašavaju da je vrijeme uzimanja lijekova važnije nego što pacijenti shvaćaju, posebno u vezi sa stanjima poput artritisa, osteoporoze i žgaravice.

Vrijeme primjene zapravo utječe na to koliko lijek može biti učinkovit. Nedavno istraživanje iz Sjedinjenih Država, objavljeno u časopisu Nature, pokazalo je da su problemi sa srčanom aritmijom češći ujutro. Prema stručnjacima, pacijenti koji koriste antikoagulanse za sprječavanje moždanog i srčanog udara mogu povećati učinkovitost lijeka uzimajući ga ujutro nakon buđenja. Vjeruje se da je to povezano s našim cirkadijalnim ritmom, koji je unutarnji sat našeg tijela koji regulira hipotalamus.

Za smjernice o optimalnom vremenu uzimanja lijekova, razmotrite preporuke stručnjaka objavljene u Daily Mailu. Lijekovi koji se najčešće propisuju za osteoporozu su bisfosfonati, čija je svrha spriječiti gubitak koštane mase. Prema Sarah Leyland iz američkog Nacionalnog društva za osteoporozu, “bisfosfonati se slabo apsorbiraju jer se ne otapaju dobro, osobito u uljima i mastima.” Objašnjava da pacijenti moraju uzeti tabletu ujutro s vodom na prazan želudac i pričekati do sat vremena prije konzumiranja hrane ili pića.

Mnogim osobama s osteoporozom potrebni su dodaci kalcija i vitamina D; međutim, ova kombinacija može spriječiti apsorpciju. Leyland predlaže da se ti dodaci trebaju uzimati najmanje sat vremena nakon bisfosfonata. Dodatno, ona upozorava da konzumiranje bilo čega osim vode ili uzimanje drugih lijekova tijekom liječenja može rezultirati neučinkovitošću lijeka. Istraživanje objavljeno prošle godine pokazuje da uzimanje lijekova za visoki krvni tlak noću može značajno poboljšati kontrolu krvnog tlaka i smanjiti šanse za srčani i moždani udar.

  • Petogodišnja studija provedena u Španjolskoj naglašava potrebu kontrole razine krvnog tlaka tijekom noći. Kod osoba sa zdravim krvnim tlakom, noću je tipičan pad od 10 do 20 posto; međutim, oni čiji krvni tlak ostaje povišen tijekom tog vremena suočavaju se s povećanim rizikom od srčanog i moždanog udara, temeljeno na nalazima studije koja je uključivala 2156 muškaraca i žena s hipertenzijom. Studija je otkrila da su osobe koje su redovito uzimale lijekove za krvni tlak noću imale 33-postotno smanjenje rizika od angine, moždanog udara i srčanog udara u usporedbi s onima koji su uzimali lijekove ujutro.

“Ovo istraživanje utvrđuje da je povišen krvni tlak tijekom spavanja ključni pokazatelj kardiovaskularnog rizika”, navodi Ramon Hermida, voditelj istraživanja sa Sveučilišta u Vigu. “Najučinkovitije smanjenje krvnog tlaka događa se kada se lijek uzima prije spavanja.” Međutim, Hermida upozorava da se pacijenti koji su uzimali lijekove ujutro trebaju posavjetovati s liječnikom prije nego pređu na noćno doziranje. “Postoji potencijalni rizik od noćne hipotenzije (ekstremno niskog krvnog tlaka), što može povećati vjerojatnost moždanog udara”, dodaje.

Artritis Nedavna studija Sveučilišta Texas Tech pokazuje da osobe s osteoartritisom često pate od najjače boli u zglobovima u poslijepodnevnim satima. Istraživanja pokazuju da je najbolje vrijeme za uzimanje lijekova poput ibuprofena između 12 sati. i sredinom poslijepodneva, dopuštajući lijeku da djeluje kada se simptomi počnu pogoršavati. Osim toga, studija je otkrila da pacijenti s reumatoidnim artritisom obično osjećaju najveću razinu boli ujutro, zbog čega je najučinkovitije uzimati lijekove za ublažavanje bolova odmah nakon večernjeg obroka kako bi se spriječilo da se nelagoda pojavi preko noći.

Trenutačno se savjetuje uzimanje lijekova protiv kolesterola navečer, a ne ujutro. Studija sa Sveučilišta u Sunderlandu pokazuje da su pacijenti kojima je propisan simvastatin, naširoko korišteni statin, doživjeli značajan porast razine ‘lošeg’ LDL kolesterola kada im je doza prebačena s večernje na jutarnju. Studija objavljena 2008. u International Journal of Clinical Practice pokazala je da uzimanje atorvastatina navečer daje bolje rezultate u usporedbi s jutarnjim unosom.

Ova večernja doza povezana je sa smanjenjem srčanih udara i začepljenih arterija, poboljšanom funkcijom krvnih žila i povećanjem razine “dobrog” kolesterola. Stručnjaci sugeriraju da se ovaj fenomen može pripisati činjenici da se većina kolesterola stvara tijekom noći kada ne jedemo hranu. Levotiroksin, sintetski oblik hormona T4, nalazi se u većini lijekova za štitnjaču i mora se pretvoriti u aktivni hormon štitnjače T3 da bi funkcionirati učinkovito.

Ovaj proces pretvorbe unutar tijela može biti prilično dugotrajan. Povijesno gledano, mnogi su liječnici preporučili uzimanje lijekova za štitnjaču ujutro. Međutim, dvije nedavne studije provedene u Nizozemskoj otkrile su da uzimanje lijeka prije spavanja, a ne ujutro, dovodi do povećanja koncentracije hormona štitnjače. Istraživači to pripisuju sporijem funkcioniranju crijeva noću, što omogućuje da tableta levotiroksina duže ostane u probavnom sustavu, što poboljšava apsorpciju lijeka.

Dodatna istraživanja ukazala su na važnost dosljednog uzimanja lijekova za štitnjaču svaki dan u isto vrijeme. Liječnici također preporučuju pričekati najmanje dva sata nakon uzimanja tablete za štitnjaču prije uzimanja dodataka kalcija i željeza, antacida ili antidepresiva.

Preporučujemo