Crijeva u našem organizmu imaju jako važnu i veliku ulogu i ako se njihov rad poremeti dolazi do komplikacija koje mogu biti i opasne po život. Jedna od njih je zapetljaj crijeva odnosno uleus a pored nje ima i drugih.

Dr. Borislav Kamenov donosi pronicljivo objašnjenje o ključnoj ulozi zdravih crijeva u izgradnji snažnog obrambenog mehanizma od bolesti. Snaga imuniteta raspoređena je po cijelom našem tijelu, djelujući diskretno kada optimalno funkcionira.

  • Postaje očito tek kada počne posustajati, ne ispunjavajući svoju temeljnu dužnost da nas zaštiti od štetnih napadača kao što su virusi, bakterije, toksini i drugi patogeni koji se infiltriraju u naš sustav putem izvora kao što su kontaminirana hrana, onečišćenje zraka i nezdrave navike.

Imunolog prof. dr. Borislav Kamenov, stručnjak za imunologiju i eksperimentalnu hematologiju te profesor na Medicinskom fakultetu u Nišu, ističe značaj imuniteta, metode njegova jačanja i presudnu ulogu koju zdravlje crijeva ima u ovoj zamršenoj bolesti. postupak. Prema dr. Kamenovu, očuvanje naše dobrobiti i jačanje tjelesnog imunološkog sustava zahtijeva davanje zdravlja crijeva kao prioritet.

Ovo služi kao početni korak na našem putu prema optimalnom zdravlju. Značaj probavnog sustava leži u njegovoj ključnoj ulozi u tijelu. Prema profesoru, u crijevima se nalaze korisne bakterije koje služe za sprječavanje prolaska toksina. Međutim, konzumacija nezdrave hrane ili antibiotika može dovesti do uništenja ovih esencijalnih bakterija.

Naša trenutna nevolja vrti se oko prijetnje koju predstavljaju strani organizmi poput bakterija i virusa. Međutim, važno je prepoznati da je hrana koju konzumiramo također sastavljena od stranih proteina. Ne razvijemo toleranciju prema hrani i ne čuvamo je, možemo se naći u situaciji da je doživljavamo kao neprijatelja koji nam šteti.

Ključ leži u poticanju tolerantne reakcije unutar naših crijeva, koja služe kao zaštitna barijera za hranu, sprječavajući nas da je napadamo kao da je uljez. Ovo je srž stvari. Svaki poremećaj ove osjetljive ravnoteže omogućuje toksinima da uđu u naš sustav, što rezultira proizvodnjom upalnih agenasa koji potkopavaju naš imunološki sustav. Bez tolerantnog odgovora stvaramo uvjete koji otvaraju put za pojavu autoimunih bolesti, raka, kroničnih bolesti, alergija, pa čak i aktualne pandemije COVID-19.

Razlog zašto liječnici preporučuju probiotike je pomoć u održavanju zdrave ravnoteže bakterija i reguliranje crijevne flore. Međutim, postoji razlika koju treba napraviti, bez obzira na specifične probiotike koji se konzumiraju. Prema riječima dr. Kamenova, mnogi se pojedinci odlučuju za probiotike koji se obično preporučuju za putovanja ili za regulaciju probave.

  • Za promicanje zdravog crijeva preporuča se odabrati probiotike koji sadrže korisne bakterije sposobne vezati se na enterocite (stanice koje oblažu unutarnju površinu crijeva i olakšavaju apsorpciju hranjivih tvari) te se bore protiv patogenih bakterija i njihovih toksina. Ovi posebni probiotici imaju sposobnost poboljšati proizvodnju T-regulacijskih stanica i ispoljiti antialergijski učinak, što u konačnici pridonosi uravnoteženom odgovoru imunološkog sustava.

Prema profesoru, preporuča se konzumiranje probiotika sa specifičnom mješavinom korisnih bakterija koje mogu učinkovito riješiti probleme kao što su propusna crijeva, poboljšati toleranciju na hranu, podržati detoksikaciju i ojačati imunološki sustav tijela sinergizirajući se s vitaminom D. Kada se govori o temi vitamina D, to se obično odnosi na vitamin D3, koji je češće korišten i jednostavan izraz za spoj poznat kao kalciferol.

Znanstvenici često ističu činjenicu da vitamin D pokazuje svojstva slična hormonima u tijelu, s obzirom na njegov širok raspon i zamršen utjecaj. Održavanje optimalne razine vitamina D imperativ je tijekom cijele godine, ali još veći značaj dobiva u zimskoj sezoni. Sinteza ove esencijalne hranjive tvari, koja se često naziva vitaminom sunčeve svjetlosti, ovisi o izloženosti naše kože ultraljubičastom sunčevom svjetlu.

Ograničenja našeg načina života i geografskog položaja sprječavaju nas da posvetimo dovoljno vremena aktivnostima na otvorenom tijekom dana. Kao rezultat toga, problem nedostatka vitamina D postaje istaknut, osobito tijekom zimskih mjeseci kada je dnevno svjetlo rijetko i slabo. Iako je moguće dobiti vitamin D iz prehrambenih izvora, naša konzumacija ostaje nedostatna zbog ograničenog raspona prirodno dostupnih namirnica koje obiluju ovim bitnim nutrijentom.

Preporučujemo