Koža je najveći ljudski organ i jako je važno da je njegujemo i održavamo zdravom. Često se dešava da ona zadeblja na petama što i nije čudno jer se na taj način sama štiti od povreda zbog hodanja.

Ponekad sama pedikura nije dovoljna za uklanjanje otvrdnule, žuljevite kože, pa je potrebno ponavljati postupak dok stopala ne postanu nježna i baršunasta. Za održavanje glatkih i zdravih stopala potrebno je višekratno podvrgnuti pedikuri tijekom ljeta jer se suha i ispucala koža može ponovno pojaviti već nakon 10 dana nakon inicijalnog tretmana.

Srećom, postoji jednostavan domaći lijek koji može poboljšati izgled vaših stopala, učiniti ih urednijima i estetski ljepšima, a zahtijeva samo nekoliko sastojaka. Otkrijte korak po korak postupak stvaranja umirujuće kupke za piling stopala kod kuće. Za ovaj recept trebat će vam 1-3 svježa limuna, 1-3 šalice alkoholnog ili jabučnog octa i 3 šalice gorke soli.

Pomiješajte sok od tri limuna i ocat u posudi napunjenoj toplom vodom, a zatim uronite stopala u smjesu. Za ovaj postupak iskoristite unutarnji dio limunove kore. Prije dodavanja soli u kupku, nježno umasirajte gorku sol na stopala nježnim kružnim pokretima. Za početak uronite stopala u lavor s toplom vodom neko vrijeme.

 

Nakon toga nanesite kamen za pete kako biste nježno utrljali i pomoću turpije uklonili mrtvu kožu sa stopala. Na kraju vratite vlažnost svojim stopalima tako što ćete ih prepustiti hranjivoj kupki od meda, što rezultira mekom i baršunasto glatkom kožom. Komponente potrebne za hidratantnu kupku od meda su sljedeće:

Za pripremu ovog recepta trebat će vam jedna šalica meda, jedna šalica kozjeg mlijeka i jedna žlica cimeta u prahu. Pomiješajte kokosovo mlijeko i med u zdjeli kipuće vode, dopustite im da se zajedno rastope, a zatim umiješajte smjesu u zdjelu zajedno s cimetom, pružajući umirujuća namakanja za vaša stopala u trajanju od deset minuta.

Kako bi zadržala svoju gipkost i izdržala vanjske pritiske, koži je potrebna određena razina vlažnosti. Razina vlage u koži može se smanjiti, što rezultira razvojem suhe kože na stopalima. Kada je suha koža izložena pritisku ili trenju, može doći do stvaranja zadebljalih mrlja. Neki pojedinci prirodno imaju sušu kožu u usporedbi s drugima.

To se može pripisati genetskoj sklonosti suhoj koži ili kao nuspojava dijabetesa. Suhoća kože također se često opaža kako osoba stari. Osim toga, produljena izloženost vrućoj vodi tijekom dugotrajnog kupanja može pridonijeti suhoći kože. Hiperkeratoza, medicinski izraz izveden iz latinske imenice callus, odnosi se na stvaranje povećanog, otvrdnutog područja kože, koje se obično nalazi na petama.

  • Dugotrajno izlaganje pritisku ili trenju uzrokuje reakciju vanjskog sloja kože, poznatog kao epidermis, nakupljanjem i zadebljanjem u slojevima, što rezultira stvaranjem zadebljale kože. Primarna manifestacija javlja se na tabanima, iako mogu biti zahvaćeni i dlanovi i prsti, što rezultira žućkastim zadebljanjem kože.

Tipično, ovo stanje nije popraćeno boli. Međutim, kada je stopalo izloženo kontinuiranom i pretjeranom pritisku, stanje kože se može pogoršati, što dovodi do pukotina. Iako mala ili umjerena zadebljana područja mogu biti samo kozmetički problem, osobito kada nosite cipele s otvorenim prstima, mogu uzrokovati nelagodu i razvoj ružnih žuljeva. Medicinski aspekt koji treba uzeti u obzir je stratum corneum, koji je najudaljeniji sloj epidermisa.

Unutar ovog sloja nalaze se korneociti i lipidi koji doprinose strukturi. Stratum corneum, posebno njegov donji dio, služi kao zaštitna barijera protiv vanjskih čimbenika i sprječava gubitak hidratacije iz unutrašnjosti kože. Postizanje mekše, manje zadebljale kože zahtijeva nekoliko bitnih mjera.

Proces je jednostavan, osobito kada počnete s odgovarajućim lijekovima. Nakon toga, redovito održavanje postaje ključno. Prirodni obrambeni mehanizam kože uključuje zadebljanje kao sredstvo zaštite od trenja, pritiska i raznih oblika iritacije. Međutim, prekomjerno zadebljanje može dovesti do razvoja bolnih kurjih očiju na rukama i stopalima.

Ključno je razlikovati puku kozmetičku brigu od smetnje koja nastaje kada koža na petama postane ispucana. Kako bismo spriječili nastanak zadebljale kože i u konačnici eliminirali ovo stanje, neophodno je dosljedno i marljivo njegovati zahvaćeno područje. Korištenje proizvoda koji sadrže aktivne sastojke poput uree može učinkovito omekšati zahvaćeno područje, olakšavajući uklanjanje zadebljale kože tijekom vremena.

Preporučujemo