Svako domaćinstvo se bar jednom susrelo sa problemom začepljenog odvoda i to najčešće u kuhinji jer se u sudoperu pere suđe koje je masno i ima ostataka hrane. U nastavku vam donosimo jedan trik.
Začepljeni odvodi nisu najveći problem za kućanstvo, ali su ipak među onima koji najviše ometaju. Kada voda u sudoperu, tušu ili umivaoniku počne polako teći ili potpuno prestane, očito je da postoji problem s cijevima koji ne možemo zanemariti. Osim što otežavaju uobičajene navike, začepljeni odvodi često donose neugodne mirise, ako se ne riješe na vrijeme, ti odvodi također mogu negativno utjecati na instalacije. U tim se slučajevima ljudi obično oslanjaju na klasične pristupe koji se prvenstveno sastoje od sode bikarbone i bijelog octa.
Ova mješavina je poznata po svojoj sposobnosti stvaranja pjene, također je učinkovita kod ayudandoa s manjim začepljenjima, posebno onima uzrokovanim nakupljanjem ostatka sapuna ili drugih organskih materijala. No, kada je problem ozbiljniji ili se radi o teškoj masnoći – ovaj “recept” iz kuhinje često ne daje željeni rezultat. Kako dokumentira Večernji.hr, različite vrste začepljenja imaju različite zahtjeve čišćenja. Soda bikarbona i ocat nemaju svemoć ulja, a djelotvornost im se znatno smanjuje kada se susretnu s masnoćom.
Ovo je područje gdje djeluje snažnije, ali još uvijek prirodno sredstvo: soda za pranje, poznata i kao natrijev karbonat. Daily Express izvijestio je da pranje sodom uključuje kemijsku razgradnju tvari. Budući da većina kućnih klompi ima kiseli sastav, alkalna svojstva natrijevog karbonata su korisna u njihovom otapanju. To je proizvod koji se u Ujedinjenom Kraljevstvu koristi već desetljećima prvenstveno zbog svoje učinkovitosti u borbi protiv tvrdoglavog nakupljanja masnoće i ostataka hrane. Proces je jednostavan, ali zahtijeva nekoliko koraka.
Prvo ćete morati zakuhati vodu u kuhalu za vodu, a zatim je izliti izravno u odvod. Ova vruća kupka otapa koji oblaže cijevi. Nakon toga nekoliko žlica sode za pranje pospite po odvodu i ostavite da djeluje pedesetak. Tijekom tog razdoblja, soda će proći kroz cijevi i odvojiti akumulaciju. Naposljetku, još jedan nalet vode koja ključa prelijeva sve preostale ostatke i obnavlja cirkulaciju. Učinkovitost ove metode temelji se na kemijskoj reakciji – neutraliziraju se i razgrađuju kemijski spojevi sode koji su česti uzroci začepljenja sudopera.
- Osim toga, ova metoda čišćenja ne utječe negativno na cijevi, za razliku od drugih agresivnijih metoda koje se uobičajeno koriste u trgovinama, ova metoda je prikladnija za dugotrajnu upotrebu. Na stranici mojdom.rs predlažu i preventivno djelovanje, uključujući korištenje mrežica za skupljanje ostataka hrane, redovito ispiranje sudopera toplom vodom i izbjegavanje usmjeravanja ulja u odvod. Prevencija je obično najučinkovitija metoda izbjegavanja intervencije. Međutim, ključno je prepoznati da ako voda ne može normalno otjecati unatoč pokušaju čišćenja, to može biti pokazatelj ozbiljnijeg začepljenja.
U tim slučajevima, najbolje je kontaktirati vodoinstalatera, jer nepravilno rukovanje kemikalijama ili pokušaj “guranja” blokade može dovesti do dodatne štete. Zanimljivo, BBC.com u jednom od svojih članaka o metodama čišćenja doma navodi da su “tradicionalne metode čišćenja često jednako učinkovite kao i skupi proizvodi s polica trgovina, ako se koriste ispravno i u kombinaciji s dobrim navikama čišćenja”.
Začepljeni odvodi nisu nužno razlog za brigu – uz malo znanja i pravovremenu reakciju, većina se problema može riješiti jednostavno i uz niske troškove. Bitno je razumjeti problem kao i odgovarajući alat za posao. Jer, kao i sve, nije svaka opstrukcija ista i rješenje ne može biti univerzalno primjenjivo.