Svi znamo da je kvasac proizvod koji je neophodan za pripremu kruha i taznih peciva ali malo ko zna da ga možemo koristiti i u druge svrhe posebno kada je u pitanju naše zdravlje a o svemu čitajte u nastavku.
Kvasac ima bogatu povijesnu pozadinu i stoljećima je služio kao bitna komponenta u fermentaciji kruha i peciva. Njegova sposobnost promicanja procesa fermentacije bila je ključna za naše pretke, omogućujući tijestu da se diže i rezultira mekim, ukusnim kruhom. U početku je kvasac bio dostupan samo u tekućem obliku; međutim, u 19. stoljeću pojavile su se tehnike prešanja koje su proizvele čvrstu varijantu poznatu kao kocka. Ovaj razvoj pokazao se kao vrlo koristan za domaćice koje koriste kvasac u svojim kulinarskim nastojanjima.
- Ovaj odlomak naglašava da, unatoč čestoj prisutnosti pekarskog kvasca u našim životima, mnogi pojedinci često podcjenjuju njegovu pravu vrijednost i značaj. Kvasac ne služi samo kao sastojak koji olakšava pečenje kruha i peciva; igra daleko veću ulogu u našem ukupnom zdravlju i dobrobiti. Osim što nas hrani i omogućuje stvaranje različitih proizvoda, kvasac nudi i bitne zdravstvene prednosti.
Važno je napomenuti da bi se stanice kvasca iz jednog pakiranja od 50 grama poredale u ravnu liniju, proširile bi se na nevjerojatnu duljinu od 42.000 kilometara, što je jednako opsegu Zemlje. Među kvascima je prepoznata vrsta Saccharomyces cerevisiae, koja se obično naziva pivski kvasac; međutim, također se koristi u različitim procesima fermentacije. Iako kvasci korišteni u proizvodnji piva mogu pokazati malo smanjenu učinkovitost, oni ostaju učinkoviti i korisni za fermentaciju. Kvasac je sastavni dio procesa proizvodnje vina, olakšavajući transformaciju glukoze u alkohol.
Osim svojih različitih funkcija fermentacije, kvasac je bogat raznolikim nizom hranjivih tvari, uključujući vitamin D, vitamine B skupine, enzime, prirodne mineralne soli, željezo, bakar, esencijalne masne kiseline, proteine, ugljikohidrate i lipide. Što se tiče zdravstvenih prednosti, kvasac je posebno koristan za osobe koje imaju probavne probleme, jer pomaže u poboljšanju rada crijeva. Nadalje, može potaknuti apetit kod onih koji su iskusili njegovo smanjenje.
Osim toga, kvasac jača imunološki sustav i olakšava regeneraciju organizma, bilo da se radi o unutarnjim organima ili koži. Dokazuje se vrlo učinkovitim u rješavanju problema povezanih sa suhom kožom ili svrbežom, dok također pridonosi jačanju kose i noktiju. Terapeutske prednosti kvasca obuhvaćaju protuupalna svojstva kao i sposobnost borbe protiv kandidijaze, vrste gljivične infekcije koja se može razmnožavati u tijelu. Kvasac se posebno pokazao korisnim za osobe koje pate od bolesti jetre ili bubrega, a savjetuje se i onima kojima je dijagnosticirana ciroza.
Kvasac blagotvorno doprinosi mentalnom zdravlju pomažući u smanjenju umora, nesanice, depresije i tjeskobe. Postoji više metoda za uključivanje kvasca u prehranu. Može se uzimati kao kocka, prah ili tableta. U pravilu se tablete ili prašak konzumiraju tri puta dnevno uz obroke, a poželjno ih je uzimati s vodom ili mlijekom. Kvasac se također može koristiti lokalno na koži, posebno u obliku maske za lice. U tim se slučajevima miješanjem kvasca i mlijeka stvara pasta koja se zatim nanosi na zahvaćena područja kože.
Ovaj prirodni lijek pokazuje neočekivano brz učinak, a koža već sljedećeg jutra djeluje osvježeno i hidratizirano. Primjena kvasca može dati brze i zamjetne rezultate, poboljšavajući ne samo unutarnje zdravlje već i vanjsko stanje i izgled kože. Iako se često koristi u kulinarstvu, ljekovita svojstva kvasca čine ga vrlo korisnim za rješavanje raznih zdravstvenih problema.
Unatoč svojoj skromnoj prisutnosti i jednostavnoj prirodi, kvasac posjeduje značajan potencijal za dobrobit ljudi. Kada bi veći broj pojedinaca prepoznao njegove brojne dobrobiti, mogao bi poslužiti kao neprocjenjiv partner u promicanju zdravlja.