Sigurno ste primjetili kod svojih mama i baka da čaše i šoljice drže naopako okrenute u ormarićima. To nije neki puki običaj nego ima i svoju svrhu a više pročitajte u nastavku.

Mnogi od nas razvili su tradiciju u kuhinji koju često ne dovodimo u pitanje. Međutim, neke od tih tradicija imaju veći utjecaj nego što namjeravamo – kako u pogledu higijene tako iu pogledu dugoročne stabilnosti kuhinjskih komponenti. Jedna od takvih svakodnevnih dilema je i naizgled beznačajan problem: kako pospremiti čaše i šalice u ormarić? Bočno: otvoreno ili zatvoreno? Unatoč uvriježenom mišljenju da svatko treba instinktivno slijediti svoj kućni odgoj, istraživanje i iskustvo su pokazali da postoji više razloga zašto je korisnije nositi sunčane naočale i šalice s prednjom stranom prema dolje.

Ne radi se samo o izgledu, već io očuvanju vašeg zdravlja, praktičnosti i produljenju vijeka trajanja vašeg posuđa. U nastavku smo nabrojali razloge zašto je orijentacija stakla prema dolje obično inteligentnija.

1. Manje prljavštine, više urednosti Kuhinjski ormarići, koliko god ih često ribali, nisu potpuno hermetički izolirani prostori. Prašina, sitne čestice masnoće od kuhanja pa čak i manji ostaci hrane mogu se ugraditi u unutrašnjost naočala koje se drže u otvorenom položaju. Ostali neželjeni gosti, poput malih kukaca, moljaca ili pauka, mogu lako upasti u nepripremljena jela. Okretanjem čaša i šalica u smjeru suprotnom od kazaljke na satu, stvarate fizičku barijeru koja odgađa čistoću unutrašnjosti do sljedećeg puta kada ih upotrijebite. To znači da ćete trebati manje dodatnog čišćenja i imati više povjerenja u sigurnost svog posuđa.

2. Izbjegavanje nepoželjnih mirisa i vlage Lembabated čaša koja je pohranjena na gore može postati magnet za odvratne mirise. Ako unutrašnjost nije potpuno suha, zrak ne može strujati i gubitak vlage je usporen. Ishod? Prigušen, pljesniv miris koji se prenosi na piće. Kada se naočale postave tako da su trepavice okrenute prema dolje, ali prije nego što su naočale potpuno osušene, izbjegava se vlaga. Time se eliminira mogućnost razvoja plijesni i zadržavanje mirisa s drvenih polica, laminata ili starih kuhinjskih ormarića. Suhoća je bitna.

  • 3. Manja vjerojatnost kontaminacije Kuhinja je topao, vlažan i pun ljudi – idealno je stanište za mikroorganizme. Kada se čaše stave u ormariće koji imaju otvorene stranice, bakterije i gljivice iz zraka obično se mogu naći u blizini područja za piće. Obrnutim postavljanjem čaša smanjuje se vjerojatnost da će unutrašnjost posuđa postati novo stanište mikroorganizama. Ovo je od posebne važnosti ako se određene čaše koriste rijetko i onda ostaju nekorištene dulje vrijeme.

4. Dosljednije i solidarnije slaganje Mnoge čaše, posebno one koje su izrađene od plastike i imaju usko postolje, lako će se nagnuti kada se stave na tlo. Ako se nalaze na višim policama ili se nalaze u ormarićima kojima je teško upravljati, vjerojatnost slučajnog pada ili loma je vrlo velika. Kada se staklo okrene, kontaktna površina njegove baze s policom se povećava, a težište se smanjuje, što povećava njihovu stabilnost. Ovo je korisno za veće čaše za vino, tanke šalice ili porculansko posuđe koje je lako razbiti. Jednostavnim rotiranjem možete izbjeći nezgode i štetu.

5. Učinkovitije iskorištenje prostora Prostor za kuhinju često je ograničen, zbog čega je dobra organizacija od najveće važnosti. Hrpe šalica s ručkama koje su nasumično raspoređene mogu biti veće nego što je potrebno, a ručke se mogu ispreplesti jedna s drugom. S preokrenutim čašama i šalicama lakše je rasporediti predmete jedan pored drugog, bez sudaranja ili stvaranja nepotrebnog nereda. Također izaziva osjećaj reda i jasnoće u vizualnom smjeru. Tijekom jutra lakše ćete pronaći čistu šalicu za kavu ako požurite po nju, a također ćete je odmah iskoristiti bez dodatnog čišćenja.

6. Uredniji pristup stolovima Način na koji je posuđe i pribor organiziran također utječe na dojam koji vaša kuhinja ostavlja. Ravni, izravni rubovi naočala koji su okrenuti prema dolje izgledaju urednije i simetičnije od mješovitog dizajna u kojem ručke i otvori strše u različitim vektorima. Osobito u ormarima koji imaju staklena vrata ili izložene police, estetska komponenta nije zanemarena. Ako želite da vaša kuhinja izgleda organizirano i higijenski, ovaj način slaganja čaša je jednostavan u tom smjeru.

7. Izbjegavanje lomljenja osjetljivog staklenog posuđa Jedina opravdana zabrinutost u vezi s korištenjem čaša za preokret je za one koje su posebno osjetljive, kao što su kristalne ili tanke čaše za vino. Njihovi rubovi su osjetljivi i mogu se oštetiti ako izravno dodiruju tvrdu površinu. odgovor? Koristite podmetače koji su izrađeni od silicijevog dioksida, gume, tkanine ili papira kako biste izbjegli oštećenje skliznica bez ugrožavanja higijenskih prednosti obrnute orijentacije. To će sačuvati i vaše naočale i zdrav razum, bez potrebe za izborom između sigurnosti i higijenske prakse.

Preporučujemo