Kada izgubimo dragu i bliksu osobu osjećamo tugu i bol i želimo da sjećanje na nju održimo na svaki mogući način. Jedan od tih načina je i čuvanje njihovih fotografija a postoji mišljenje da to nije dobro.

Trudimo se čuvati njihova sjećanja, a fotografije su nam jedan od načina za to. Unatoč tome, potrebno je pridržavati se i određenih smjernica. Slike preminulih često zauzimaju značajne pozicije u našim domovima. Unatoč tome, neka vjerovanja sugeriraju da bi njihovo postojanje moglo aludirati na dublja i ozbiljnija pitanja. Smatra se da fotografije onih koji su preminuli mogu djelovati kao veza između živih i preminulih, što može negativno utjecati na energiju u kućanstvu.

  • Za pojedince koji se slažu s tim uvjerenjima, mudro je pažljivo razmotriti način na koji su te slike pohranjene. Široko rasprostranjeno uvjerenje sugerira da slike preminulih osoba ne bi trebale biti istaknute u kući. To uključuje izlaganje fotografija na zidovima, stolovima ili unutar okvira na policama. Obrazloženje koje stoji iza ove ideje je da stalna izloženost ovim prikazima preminulih može iscrpiti energiju živih stanara, što može dovesti do emocionalne i fizičke iscrpljenosti tijekom vremena. Savjetuje se da se fotografije pokojnika čuvaju u albumima i uklanjaju iz svakodnevnog vidokruga.

Dok je rijetko promatranje takvih slika, često popraćeno osjećajem nostalgije, obično bezazleno, ustrajno izlaganje pokojnika može, prema nekima, negativno utjecati na energiju u okolini. Još jedan značajan princip povezan s ovim vjerovanjem je da se fotografije preminulih ne smiju držati u blizini fotografija živih. Za pojedince koji se slažu s ovim predodžbama, posjedovanje obje vrste slika može navesti neke da poduzmu drastične mjere rezanja ili kidanja fotografija kako bi “odvojili energiju mrtvih od energije živih”.

Vjeruje se da odvajanje fotografija pokojnika od fotografija živih pridonosi očuvanju energije doma i štiti članove obitelji od mogućih štetnih učinaka. Smatra se da je fotografije preminulih najbolje pohraniti u crne albume ili torbe, simbolizirajući poštovanje prema domeni onih koji su preminuli. Osim toga, uobičajena praksa nalaže da se slike pokojnika trebaju gledati samo na određene dane koji su određeni za sjećanje, kao što je Dan sjećanja.

Iako nemaju utemeljenje u znanstvenim dokazima, brojni pojedinci diljem svijeta podržavaju ova uvjerenja, vjerujući da ona doprinose energetskoj ravnoteži u njihovim domovima. Za one koji slijede takve običaje, preporučljivo je razmotriti ove preporuke kako bi potaknuli osjećaj sklada u svojim životnim prostorima. Ključne riječi: slike pokojnika, vitalnost pokojnika, konzervacija slika, smjernice za fotografije, energetski utjecaj. Vjerojatno vam ova tema prije nije padala na pamet.

Možda niste razmišljali o odricanju od sjećanja na one koji su vam dragi i koji su otišli. Ipak, zadržavanje ovih uspomena unutar vašeg prebivališta potpuno je dopušteno, pod uvjetom da se pridržavate posebnih smjernica. Fotografije pokojnika, priznate ili ne, povezuju nas s domenom onih koji su umrli. Ove slike nastavljaju čuvati vezu sa živim svijetom, čak i nakon što je pojedinac otišao. Stoga se preporuča slijediti sljedeće smjernice:

Kao rezultat toga, ove slike treba držati podalje od pogleda. Vjeruje se da zanemarivanje ovih preporuka može dovesti do toga da slike upijaju energiju živih. Međutim, ako se fotografije stave u album i s vremena na vrijeme pogledaju s osjećajem nostalgije, ne bi trebalo biti problema. Unatoč tome, ako vam stalno ostanu u vidnom polju, navodno bi mogli pridonijeti postupnom pogoršanju vašeg fizičkog i emocionalnog zdravlja.

Preporučujemo