U velikom broju domaćinstava još uviejk postoje frižideri i zamrzivači starije proizvodnje koji se moraju redovno prazniti i odmrzavati da bi se uklonile naslage leda koje se formiraju u ovom kućnom aparatu.

Ako posjedujete stariji model zamrzivača, vjerojatno ste upoznati s problemom nakupljanja leda u njemu. Iako su moderni zamrzivači opremljeni sustavima protiv zaleđivanja, nema hitne potrebe da svoj stariji, ispravni zamrzivač odlažete u pogon za recikliranje. Uz pomoć jednostavne metode, možete ga brzo i jednostavno odmrznuti.  Ako se inje ne uklanja redovito, zamrzivač će nakupljati sve veću količinu leda. To čak može spriječiti pravilno zatvaranje vrata. Problem nastaje i kod vađenja ladica jer se zbog nakupljanja leda smanjuje raspoloživi prostor u zamrzivaču.

  • Kako biste započeli proces temeljitog odmrzavanja, najprije deaktivirajte zamrzivač pomoću odgovarajućeg gumba ili ga isključite iz električne utičnice. Na primjer, možete prebaciti namirnice iz zamrzivača u rashladnu torbu ili odmrznuti zamrzivač nakon što se njegov sadržaj potroši. Kako biste olakšali čišćenje, uklonite ladice i položite krpu na dno zamrzivača. Osim toga, ispod stavite duboki pladanj za skupljanje viška vode. Zakuhajte lonac vode i zatim ga stavite u zamrzivač kako biste ubrzali postupak odmrzavanja.

U međuvremenu, dok pustite vruću paru iz lonca da djeluje, ladice možete temeljito očistiti deterdžentom i zatim ih osušiti. Kako se mraz počinje topiti, dopušteno je izvaditi nekoliko većih fragmenata leda. Može se ukloniti ručno ili uz pomoć izdržljive teflonske lopatice. Unatoč tome, nužno je izbjegavati upotrebu metalnih ili oštrih predmeta jer mogu oštetiti zamrzivač. Nakon što se led otopi, lagano izvucite posudu napunjenu vodom. Očistite unutrašnjost zamrzivača vlažnom krpom.

U završnom koraku osigurajte da su sve komponente temeljito osušene kako biste spriječili stvaranje leda nakon reaktivacije. Sada možete vratiti ladice u njihov izvorni položaj i ponovno aktivirati zamrzivač. Molimo zatvorite vrata i ostavite da neko vrijeme ostane prazan dok se ponovno dovoljno ne ohladi. Nakon toga svu hranu možete vratiti u originalnu posudu. Preporuke za smanjivanje nakupljanja inja u zamrzivaču Nakon što je zamrzivač temeljito očišćen od leda, bitno je poduzeti dodatni korak: pomoću pamučnog štapića nanesite glicerin na površinu suhog zamrzivača.

Naknadno će do stvaranja leda doći kasnije i to u značajno smanjenoj mjeri. U nedostatku glicerina, kao odgovarajuća zamjena može poslužiti obično biljno ulje bez aroma. Led se obično stvara kada se izložena hrana stavi u zamrzivač, što dovodi do oslobađanja vlage. Zbog toga je preporučljivo čuvati hranu u zatvorenim spremnicima, kao što su plastične posude. Pregledajte brtvu zamrzivača i pričvrstite vrata pomoću trake papira. Nakon toga pokušajte ga eliminirati.

Ako se vrata mogu lako otvoriti, to znači da nisu hermetički zatvorena; ovaj nedostatak odgovarajuće brtve je razlog brzog nakupljanja leda. Obavezno se obratite stručnjaku i zamijenite brtvu. Za još učinkovitije i brže tehnike odmrzavanja razmislite o postavljanju ventilatora ispred zamrzivača ili korištenju sušila za kosu; svjedočit ćete kako se led počinje topiti gotovo trenutno. Zamrzivač će proći potpuni proces odmrzavanja u vremenskom okviru od 30 do 60 minuta. Osim toga, postupak odmrzavanja leda može se ubrzati korištenjem boce s raspršivačem koja sadrži toplu vodu. Uvjereni smo da će vam ove preporuke pomoći i uštedjeti vaše vrijeme i trud tijekom procesa odmrzavanja zamrzivača.

Bonus tekst:

Poznat po svom snažnom okusu i aromatičnim svojstvima, češnjak je jedna od najstarijih ljekovitih biljaka, koja je odigrala ključnu ulogu u kulturnim praksama i prirodnim tradicijama liječenja diljem svijeta. Ova omiljena ljekovita biljka može se pohvaliti poviješću koja se proteže preko pet tisućljeća. Porijeklom iz srednje Azije, češnjak je od tada raširen u raznim regijama diljem svijeta. Bogata hranjivim tvarima, jača imunološki sustav i pruža brojne zdravstvene prednosti. Glavni aktivni spoj u češnjaku, alicin, poznat je po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitnim učincima. U egipatskoj kulturi češnjak je imao veliko značenje i bio je cijenjen kao sveta biljka.

Davali su ga robovima kako bi ojačali njihovu snagu i otpornost, a pronađen je i u grobnicama faraona. I u staroj Grčkoj i u Rimu sportaši su uzimali češnjak prije natjecanja, dok su ga vojnici konzumirali prije bitaka kako bi povećali izdržljivost, snagu i imunitet protiv bolesti. Do 6. stoljeća češnjak je stigao do Indije i Kine, gdje je stekao priznanje zbog svojih ljekovitih svojstava. S obzirom na svoje kulinarske i terapeutske prednosti, češnjak ostaje neizostavan sastojak svakog domaćinstva i svakog obroka.

Ima ključnu ulogu u prehrani, funkcionirajući kao začin za gotovo sve vrste jela. U suvremenom društvu mnogi ga pojedinci smatraju prirodnim antibiotikom koji pomaže tijelu u borbi protiv raznih bolesti. Za optimalne dobrobiti, preporučljivo je redovito ga konzumirati u sirovom obliku; nepoželjan miris može se ublažiti korištenjem soka od limuna, jabuke, mente, mlijeka, žvakanjem zrna kave ili miješanjem s maslinovim uljem.

Preporučujemo