Postoje mnogi nutrijenti koje dobijamo iz razne hrane i zato stručnjaci govore da treba jesti raznoliko. Minerali su mikronutrijenti na koje često ne obraćamo pažnju, a trebali bismo. Danas otkrivamo koji vam mineral može popraviti život.
Saznajte koji bi mineral trebao biti u prehrani žena starijih od 50 godina — simptomi nedostatka. Ovaj ključni mineral i njegov doprinos zdravlju, mladosti, ravnoteži hormona putem… evo bogate hrane! Što se tiče žena u dobi od pedeset i više godina, one se susreću s posebnim promjenama hormonalne pozadine, razdobljima manifestacija menopauze.
- U to vrijeme mogu postojati neugodna stanja koja dolaze s tim. Stoga, kako žene stare sve do pedesetih, dobra prehrana i tjelovježba važni su ne samo za dugovječnost, već i za vanjsku ljepotu.
Šećer, brza hrana, neaktivnost i stres — glavni su neprijatelji vašeg zdravlja, svježeg izgleda i vitke linije. Može doći do pogoršanja stanja kože, kose i noktiju, kao i do promjene boje noktiju. Ovi znakovi mogu proizaći iz mnogih temeljnih problema. Stoga je pametno posjetiti liječnika i ne propisivati si dodatke prehrani jer predoziranje selenom može biti štetno.
- Također doprinosi smanjenju rizika od hormonalnih poremećaja: što čini selen vrlo bitnim za žene u razdoblju predmenopauze i menopauze. Budući da je pun antioksidansa, jača imunološki sustav — i usporava starenje unutarnjih organa i znakova izgleda.
Osim toga, podržava zdravlje kardiovaskularnog sustava sprječavajući sve probleme povezane s cirkulacijom krvi. A što se tiče pozitivnog utjecaja, na djelovanje na živčani sustav — to je ključni igrač u kontroli stresa. Osim toga, utječe na apsorpciju određenih vitamina. Selen treba testirati u laboratorijskim uvjetima, iako postoje znakovi da nam možda nedostaje: stalni osjećaji umora i slabosti.
Kao i problemi s hormonima i srcem koji nisu vezani nikakvim jasnim opravdanjima. U Specijalnoj bolnici Sveti Sava posljednjih dana broj pacijenata s teškim moždanim udarom veći je za oko 50 posto. Doktorka Tatjana Golubović za RTS je govorila ko je najugroženiji zbog ovih povišenih temperatura i dala preporuke kako da se zaštitimo.
Inače se s početkom vrućina broj oboljelih povećava, no za prošli i današnji vikend zabilježen je poseban porast broja teško pogođenih bolesnika. Odjel intenzivne njege je u ovom trenutku pun. Inače broj oboljelih raste s pojavom toplinske groznice, ali proteklog vikenda do danas, konkretno imali smo veliki priljev pacijenata s teškim moždanim udarom.
Visoka ovisnost trenutno je u punom kapacitetu. Uobičajeno je da raste broj pacijenata s nastupom vrućine, ali posebice od prošlog vikenda do danas bilježimo dosta povećan broj pacijenata s teškim moždanim udarom. Odjel intenzivne njege trenutno je pun. Dr. Golubović tvrdi da se porast još težih moždanih udara ovog ljeta može objasniti činjenicom da su adaptacijski mehanizmi iscrpljeni nakon dugotrajnih vrućina, a posebno kod starijih osoba.
Prema tome jesu li krvne žile začepljene ili krvare, moždani udar može biti ishemijski ili hemoragijski. Doktorica Tatjana Golubović objašnjava da pod teškim moždanim udarom podrazumijevamo osobe koje imaju: hemiplegiju (potpuni gubitak funkcije jedne strane tijela) hemiplegiju (potpuni gubitak funkcije jedne strane tijela) nesposobnost govora i promjene u stanju svijest.
- Hemoragijski moždani udari najčešće su potaknuti skokovima krvnog tlaka. česte fluktuacije temperature dovode do čega? Širenje i skupljanje krvnih žila. Stariji ljudi, čije su stijenke krvnih žila već oslabljene, ne mogu tolerirati ove promjene.
Ishemijski moždani udari također reagiraju na temperaturne varijacije koje uzrokuju promjenu gustoće krvi i veća je vjerojatnost da će se krv zgrušati kao faktori dobre koagulacije. „Iako nisu toliko česti, trenutno su zastupljeniji hemoragijski moždani udari”, dodaje Golubović.