Svi mi mislimo najbolje o slavnim ličnostima koje volimo, iako često ne možemo da se uzdamo u takvo mišljenje. Oni su također ljudi kao i mi i imaju svoje probleme i mračne strane. Danas otkrivamo malo više o jednoj slavnoj pjevačici.
- Sasvim je uobičajeno da se istaknute osobe lokalne zabave suzdržavaju od međusobne komunikacije. Nerijetko tu ulogu igra i taština, a povremeno dolazi i do nesporazuma koji bi se lako mogli riješiti.
Značajan primjer je šutnja koja je vladala između Nede Ukraden i Marinka Rokvića, a proizašla je iz zamjeranja pjevačice prema njemu zbog njegovih postupaka. Ova situacija odigrala se neposredno prije pjevačeve smrti, a Neda je na kraju ispričala detalje njihovog spora.
Prema njezinim riječima, bila je jako ljuta na njega i prolila je mnogo suza u noći kad se incident dogodio. Na mene se duboko dojmio događaj s Marinkom Rokvićem. Uhvatilo me nespremnog i ispunilo me intenzivnim bijesom. Nadao sam se njegovoj isprici, ali do toga, nažalost, nije došlo. Zbog toga sam cijelu noć bila u suzama.
Gest potaknut neopravdanom tjeskobom, koja me uistinu ne začuđuje, budući da su moji osjećaji prema njemu duboki. Moja se naklonost proteže duboko prema njemu, njegovoj obitelji i njegovim sinovima. Cijelo desetljeće šutjeli smo, zadubljeni u svoje individualne potrage. Ipak, na moj rođendan moj je zet organizirao uspješan ponovni susret, predložio ideju i ponovno nas okupio, navodi Svet.
Kako smo spomenuli, Nedin zet Peca je faktički olakšao pregovore između sukobljenih strana, koji su rezultirali otkazom, a Marinko je pjevačici točno u ponoć čestitao rođendan. Kako su prenijeli mediji, Ukradenova je izjavila da mu je sutradan došla u kontakt pjevajući pjesmu i poslavši video poruku, da bi se iznenadila kada ju je zet nazvao preko razglasa.
Neda Ukraden rođena je 1950. godine u Imotskom od roditelja Dušana i Anđelije koji su podrijetlom iz Crne Gore. Zbog očeve uloge službenika SUP-a, njezina se obitelj često selila. U početku je živjela kod bake i djeda u Imotskom prije nego što se ponovno srela s roditeljima u Višegradu. Tu je naišla na susjedu koja ju je upoznala s tradicijom pjevanja sevdalinke.
- Put ih je potom odveo u Goražde, gdje je Neda svoje vokalne sposobnosti pokazala na školskim nastupima u Osnovnoj školi „Maksim Gorki“, koju je pohađala pet godina. Nakon toga dvije godine borave u Brčkom.
U tom razdoblju Neda se susrela s početnom ljubavnom zaljubljenošću, iako nikada nije otkrila o kome se radi. Uz mentorstvo profesora Mirka Šrajera, Neda se uključuje u školski zbor, što će je kasnije potaknuti na glazbenu karijeru. Godine 1962. sudjelovala je na Festivalu “Mladi grašić” izvodeći uz zbor pjesmu “Rjabinuška”.
- Sljedeće godine ostvarila je pobjedu izvodeći “Naš tabor putuje na jug”, skladbu Radmile Karaklajić. Ovaj trijumf motivirao ju je da se preseli u Sarajevo, gdje se upisuje u OŠ “Slobodan Vuković” i postaje solistica hora.
U međuvremenu, dok je Ned nastavio školovanje u Gimnaziji “Braća Ribar”, prijatelji su ga potakli da sudjeluje na Festivalu “Mladi pjevaju proljeće”. Iako je za nastup odabrala pjesmu Lole Novaković “Kap veselja”, Neda je uspjela kanalizirati svoje živce na način da je više došlo do zvižduka refrena nego do ovacija.
Uvjerena da su joj se snovi o glazbenoj karijeri izjalovili, Neda je doživjela ugodan šok kada su je prijatelji 1966. godine prijavili na audiciju za vokalnu solisticu zabavne glazbe na Radio Sarajevu. položaj i priliku za iskupljenje. Sljedeće godine nagrađena je kao najbolja debitantica na festivalu “Vaš šlager sezone”, pobijedivši sa zanosnom pjesmom “Igra bez kraja” nadarenog Milana Džajića.
- Profesori su u početku bili protiv njezinog odlaska na festival u Suboticu, unatoč pozivu. No, na redateljsku intervenciju ipak joj je dopušteno da ode i na kraju je osvojila treće mjesto sa zanosnim duetom pjesme “Sometimes” uz Tatjanu Gros.
Nedin izvanredan talent prerastao je okvire Sarajeva 1969. godine kada je na prestižnom Festivalu “Vaš šlager sezoen” osvojila publiku svojom izvedbom “Kiše su pale”, iskrene skladbe Žarka Roje. Svoj repertoar proširila je i dodavši još dvije pjesme: „Sve što srce moje zna“ i „Ako me trebaš. Unatoč sudjelovanju u zanosnoj baladi “Dilema” na jugoslavenskom izboru za pjesmu Eurovizije, Neda nije postigla zapaženiji uspjeh.
Suočena s teškom konkurencijom i nepredvidivom karijerom u glazbenoj industriji, prepoznala je važnost stjecanja visokog obrazovanja. Dok je studirala engleski jezik i književnost na Filološkom fakultetu u Sarajevu, ljubav prema glazbi prigrlila je i upisavši srednju školu solo pjevanja.
Diplomirala je na Pravnom fakultetu u istom gradu, uspješno završivši školovanje i pozicioniranje sebe kao jednu od najškolovanijih pjevačica na našim prostorima. Unatoč tome što je imala priliku raditi kao asistentica u međunarodnom trgovačkom pravu, njezin brak i uspješna glazbena karijera spriječili su je da nastavi tim putem.