Demencija je teška bolest za koju na žalost nema lijeka a koja pogađa uglavnom pripadnike starije populacije. Iako se smatra da ona dolazi iznenada postoje neki simptomi koji upozoravaju na nju.
Jedan od ranih znakova demencije su suha usta. Kada govorimo o zdravlju zubi, prve asocijacije su obično blistav osmijeh i ugodan dah; međutim, određena zdravstvena stanja mogu dovesti do halitoze bez obzira na to koliko marljivo četkamo i čistimo zubnim koncem. Važno je prepoznati da je oralna higijena na mnoge načine povezana s našim cjelokupnim zdravljem. Na primjer, iako možda ne postoji izravna veza između neadekvatne njege zuba i kardiovaskularnog zdravlja, loša oralna higijena povezana je s povećanom učestalošću srčanih bolesti.
- Štoviše, stanje usne šupljine može poslužiti kao znak upozorenja za razne zdravstvene probleme, od tumora do hipertenzije. Prema stručnjacima, neobičan osjećaj u usnoj šupljini može poslužiti kao jedan od početnih znakova demencije. “Demencija je stanje koje ometa sposobnost osobe da se prisjeti informacija, promišljeno prosuđuje ili donosi razumne odluke”, kaže Jim Dunn, gerijatrijski klinički savjetnik i član odbora Senior Helpers.
„Kod demencije se ne radi o jednoj bolesti; radije, to je širok pojam koji obuhvaća niz simptoma povezanih s gubitkom pamćenja i drugim kognitivnim nedostacima koji su dovoljno značajni da oštete sposobnost pojedinca da obavlja svakodnevne zadatke,” izjavio je. Dok je lijek za demenciju i dalje nedostižan, rana identifikacija stanja ipak je ključna. Prema Healthlineu, rana dijagnoza i odgovarajuće liječenje mogu omogućiti pojedincima da uspore napredovanje demencije i očuvaju kognitivne funkcije dulje vrijeme. Mogućnosti liječenja mogu uključivati farmakološke intervencije, kognitivni trening i terapijske pristupe.
Određeni rani pokazatelji demencije mogu se manifestirati nekoliko godina prije nego što se stanje službeno dijagnosticira. Za razliku od poznatijih simptoma kognitivnog pada, kao što su gubitak pamćenja i zbunjenost, suha usta služe kao potencijalni znak koji se rjeđe povezuje s bolešću.
Dok je povećana zaboravnost naširoko prepoznata kao simptom demencije, suha usta također su mogući rani znak upozorenja na poremećaj. “Iako suha usta možda nisu među najčešćim ranim simptomima demencije, mogu poslužiti kao jedan od ranih pokazatelja”, rekao je Raymond Dacillo, direktor operacija u C-Care Health Services.
On tvrdi da unos vode može predstavljati poteškoće za osobe s demencijom, osobito ako stanje ostane nedijagnosticirano. Dacillo nadalje napominje da nedovoljna hidratacija može dovesti do smanjene proizvodnje sline, što pridonosi suhim ustima.
Bonus tekst:
Nekada smatran hranom za manje imućne, kačamak danas doživljava renesansu kao “čista” egzotična poslastica. Sastoji se od kukuruznog brašna, koje može biti bijelo ili žuto, nadaleko je poznato kao kukuruzno brašno ili palenta. Zbog svoje prirode bez glutena, kačamak nije samo ukusna opcija za doručak, već se ističe i kao jedan od najzdravijih izbora koji su nam dostupni. Bogata esencijalnim hranjivim tvarima, kukuruzna krupica našem tijelu pruža vitalne vitamine poput A, E i raznih vitamina B skupine, uz raznoliku lepezu minerala.
Kačamak se ističe značajnim sadržajem fosfora, cinka, kalija, magnezija, mangana i selena. Točnije, sadrži otprilike 380 kalorija na 100 grama, koji se sastoji od 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masti koje nalazimo u kukuruznom brašnu pozitivno doprinose zdravlju, posebice poboljšanju rada crijeva. Značajan sadržaj vlakana, u kombinaciji sa složenim ugljikohidratima, potiče povećani osjećaj sitosti. Ove hranjive tvari se sporije apsorbiraju, olakšavajući normalne probavne procese u crijevima.
Primarni razlog korisnosti kačamaka kao prehrambenog izvora leži u njegovoj korisnosti za konzumaciju, bez obzira na postojanje probavnih problema. Osim toga, kukuruz je bogat karotenoidima koji u kombinaciji s korisnim biljnim masnoćama pomažu u učinkovitoj peristaltici crijeva. Time pridonosi prevenciji zatvora i reguliranju probave. Zbog sastava zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i dijetalnih vlakana, kukuruz se preporučuje kao korisna namirnica osobama s povišenom razinom kolesterola.