Da bismo pravilno fuinkcionisali potrebno je da naš organizam dobije sve što mu je potrebno a pored hrane i fizičke aktivnosti tu se ubraja i odmor odnosno spavanje. Poznato je d ačovjek ne može funkcionisati bez dovoljno sna ali i da sve veći broj ljudi pati od nesanice.
- U slučaju da se stalno budite u isto vrijeme tijekom noći ili mučite se zaspati, ključno je otkriti temeljni uzrok i shvatiti poruku koju vaše tijelo pokušava prenijeti. Zateknete li se da se budite između 23:00 i 01:00. Žučni mjehur je povezan s ovim određenim razdobljem. Njegova je funkcija metabolizirati masti unesene tijekom dana.
Ako se probudite tijekom tog vremena, to znači da je vaša prehrana bila pretjerana u teškoj i masnoj hrani, signalizirajući potrebu za prilagodbom prehrane. Slično tome, ustajanje u ovaj sat može ukazivati na prisutnost nepovoljnih osjećaja, uključujući tugu, ljutnju i kritiku prema sebi ili drugima. Pogreške, bilo da ste ih počinili vi ili drugi, služe kao izvor stabilnosti.
U slučaju da se budite između 1 i 3 sata ujutro.
Tijekom ovog specifičnog razdoblja, jetra, koja služi kao detoksikator našeg tijela, prolazi kroz proces pomlađivanja. Ako se budite u ovo vrijeme, to može značiti da je vaša jetra preopterećena i da ulaže dodatne napore. Vaše tijelo vam šalje signal da promijenite svoje prehrambene izbore i smanjite konzumaciju alkohola. Na sličan način, buđenje u ovo doba ima potencijal pobuditi negativne osjećaje poput ljutnje, bijesa i grižnje savjesti, čime se ometa sposobnost opuštanja.
U slučaju da se budite između 3 ujutro i 5 ujutro.
- Tijekom ovog određenog razdoblja, pluća se bave ključnim zadatkom prikupljanja kisika i njegove distribucije različitim organima, pripremajući tako tijelo za nadolazeći dan. Istovremeno, pluća prolaze kroz proces pročišćavanja. Budite li se između tri i pet sati ujutro, to može biti znak da su vaša pluća opterećena zagađenim zrakom ili nezdravim navikama, poput pretjeranog pušenja i uživanja u hrani.
Nadalje, doživljavanje čina buđenja u ovom određenom satu često je povezano s emocijama kao što su tuga i grižnja savjesti, što ukazuje na prisutnost neriješenih ili neprihvaćenih negativnih okolnosti u nečijem životu.
U slučaju da se budite između 5 i 7 sati.
U području tjelesnih funkcija, ovo posebno razdoblje usko je povezano s pomlađivanjem i pročišćavanjem debelog crijeva, ključnim procesom koji utječe na cijelo tijelo. Ako se netko probudi tijekom tog vremena, to potencijalno može ukazivati na stanje dehidracije i nedostatak odgovarajuće hidratacije.
Emocionalne posljedice ranog ustajanja, posebno između 5 i 7 sati ujutro, mogu se očitovati kao nestrpljivost, osjećaj praznine i osjećaj nesigurnosti. To može ukazivati na nedostatak osobnog rasta, napretka i brige o sebi.
Najrašireniji poremećaj spavanja je nesanica, koja obuhvaća poteškoće u započinjanju spavanja, održavanju sna ili povratku u san nakon preranog buđenja. Nesanica može biti privremene prirode ili može trajati kronično. Nije neuobičajeno da pojedinci povremeno dožive nesanicu, što se može pripisati čimbenicima kao što su stres, žgaravica, prekomjerna konzumacija kofeina ili alkohola.
Nesanica se, s druge strane, manifestira kao dosljedno ili ponavljajuće lišavanje sna, često bez vidljivog razloga. Optimalna količina sna i dalje je predmet rasprave i nema konačnog konsenzusa. Dok je prosječnom pojedincu obično potrebno oko 7 sati sna, neki pojedinci funkcioniraju adekvatno sa samo 4 ili 5 sati, dok je drugima potrebno 9 ili 10 sati sna po noći.
Tipično, prolazna i povremena nesanica ne zahtijeva intervenciju jer se te epizode obično povuku unutar nekoliko dana. Uzmimo, na primjer, slučajeve u kojima nesanica nastaje zbog prilagodbe promjenama vremenske zone; unutarnji sat pojedinca će se na kraju ponovno prilagoditi.
Usprkos tome, pojedincima koji pate od dnevne pospanosti i smanjenog funkcioniranja zbog nesanice mogu koristiti kratkodjelujuća sredstva za spavanje, koja mogu poboljšati kvalitetu sna i budnost sljedeći dan.