Svi mi imamo na tijelu benove i mladeže još od rođenja, a nije ni neobično da se tokom života pojave još neki. Međutim, postoji razlika u tome koji mladež je dobar, a koji se može smatrati opasnim mladežom.

Madeži su uobičajeni za pojedince i uglavnom su benigni, no ključno je razlikovati bezopasne madeže od onih koji bi mogli biti potencijalni zdravstveni rizik. U životu mnoge stvari zaboravimo, a to uključuje i madeže. Ove tihe prisutnosti na našoj koži često su s nama od djetinjstva, ostajući nenametljive. Međutim, naizgled benigni, ograničeni broj madeža može biti veliki zdravstveni rizik. Stoga je razlikovanje bezopasnih madeža od onih koji bi mogli biti potencijalna prijetnja spoznaja koja bi mogla spasiti život. Kaže se da je “bolje spriječiti nego liječiti” i to ima veliki značaj.

  • Osobito kada je riječ o melanomu kože, jednom od najmalignijih tumora jer se na početak razvoja najčešće ne obraća pozornost. Uz preglede kod stručnog dermatologa, koji bi trebali biti redoviti, mora se priznati i metoda samopregleda kože, a to je nešto što svaka osoba može učiniti sama kod kuće. Ovaj jednostavan postupak zahtijeva minimalno ulaganje vremena i može napraviti razliku između pravodobnog otkrivanja i izazovne bitke. Stoga stručnjaci preporučuju da barem jednom mjesečno obavite samopregled svih madeža na tijelu, a posebno onih koji su bili izloženi suncu, trenju ili ozljedama.

Kako biste poboljšali svoju samozaštitu, bitno je prepoznati znakove upozorenja koji mogu ukazivati ​​na promjenu u prirodi vašeg madeža. Medicinski stručnjaci savjetuju praćenje nekoliko kritičnih čimbenika: Promjene koje zahtijevaju hitnu procjenu dermatologa: Brzo povećanje veličine madeža. Promjena oblika, osobito kada poprimi nepravilan izgled, Nepravilne, slabo definirane ili maglovite granice. Varijacije boja, pojavljuju se mnoge nijanse, uključujući vrlo tamne ili moguće crne madeže. Krvarenje, promjena nalik suzama i razvoj kraste ili ljuštenja kože. Simptomi mogu biti svrbež, peckanje, bol ili crvenilo/upala. Madeži na mjestima stalne iritacije, poput pojasa hlača, brijanja, ispod grudnjaka ili unutar cipela.

Što više ovih promjena primijetite, veća je vjerojatnost da predstavljaju potencijalnu malignu promjenu. Ako se pojavi bilo koji od ovih simptoma, nemojte odgađati pregled kod dermatologa. Dermatolog će napraviti klinički pregled i po potrebi dermoskopski pregled kako bi se sagledala priroda promjene. Iako profesionalna procjena ne može zamijeniti samoprocjenu, ona služi kao učinkovito sredstvo za rano otkrivanje. Postupak bi se trebao provoditi jednom mjesečno u dobro osvijetljenim uvjetima uz pomoć velikog zrcala sa sekundarnim zrcalom ili uz pomoć nekoga.

Uzmite u obzir sljedeće: Simetrija Zdravi madeži su simetrični – kad bi ih netko prepolovio, obje bi polovice izgledale isto. Madež koji izgleda asimetrično trebao bi pregledati liječnik. Obični madeži imaju glatke i dobro definirane granice. Ako granica nije glatka, već prilično nepravilna, urezana, maglovita ili pokazuje bilo koji drugi oblik nepravilnosti, to može značiti rizik. Zdravi madeži imaju ujednačenu boju koja je neke nijanse žutosmeđe, smeđe ili crne.

Madež različitih boja ili vrlo tamne ili crne boje trebao bi pregledati liječnik. Madeži veći od 6 mm smatraju se važnima, osobito ako postoji rast ili bilo kakva promjena u izgledu. Sve promjene poput krvarenja, svrbeža, boli, crvenila, suza ili promjena pigmentacije treba shvatiti kao znak upozorenja. Snimanje madeža jednom mjesečno može pomoći u praćenju promjena koje možda nisu lako vidljive golim okom. Statistike pokazuju da samo jedan od 100.000 madeža napreduje u melanom; međutim, ovo je važno razumjeti: Dermoskopija može “kontrolirati” do 95% melanoma.

Ako se pronađe u dogledno vrijeme, uspjeh liječenja je puno vjerojatniji. Stoga je prevencija najbolji pristup. Savjesna njega kože ne bi se trebala pridružiti riječi luksuz ili riječi zapostavljena dužnost; treba ga uvesti kao dnevnu rutinu kao i pranje zuba. U današnjem razdoblju naprednog zdravstva, u kojem prevladavaju suvremena dijagnostička sredstva i stručnjaci, bilo bi neoprostivo propustiti uočiti promjene na koži. Razvoj svake nove mrlje, svrbež, crvenilo ili neobičan nastanak madeža treba shvatiti kao signal. Preporuča se redoviti samopregled; jednom mjesečno je prilično razumno. Upoznajte svoje madeže po tome gdje se nalaze, kako izgledaju i eventualnim promjenama. Ne, ne oklijevajte potražiti pomoć; bolje napraviti promjenu koja se pokaže kao ništa nego riskirati s odgodom. Vaše tijelo govori; ključno je slušati. Početak zdravstvene zaštite je gledanje u ogledalo.

Preporučujemo