Znati uzgajati biljke je jako važna vještina koju svako može da savlada i koja će se itekako isplatiti. Bilo da brinete o kućnim biljkama ili se bavite ratarstvom, uvijek ima pregršt savjeta koji će biti od pomoći. Danas dijelimo jedan savjet sa vama.
- Sa svojom estetskom privlačnošću i praktičnim prednostima, Spathiphyllum zauzima posebno mjesto među sobnim biljkama koje mnogi njeguju. Njegova sposobnost da poboljša ljepotu interijera nadopunjena je njegovim vrijednim svojstvima.
Ovu biljku je nevjerojatno lako održavati i ne zahtijeva posebnu pažnju ili njegu. Ako vaša biljka ne cvate na trenutnoj lokaciji, imamo izvrstan savjet s YouTubea koji će joj sigurno pomoći da napreduje i lijepo procvjeta u tren oka! Lopata djeluje kao prirodni pročišćivač zraka, učinkovito uklanja prašinu, štetne emisije i elektromagnetsko zagađenje.
- Toplo se preporučuje i za stambene i za uredske prostore, posebno kada se nalazi na polici u neposrednoj blizini elektroničkih uređaja kao što su računala, televizori i drugo. Ovoj su biljci tijekom svog postojanja pripisivana brojna mistična svojstva.
Postoji vjerovanje da prisutnost ove biljke može dovesti do otkrića sreće za ženu koja se nađe sama. Osim toga, kaže se da ova biljka ima sposobnost poboljšati energiju unutar kućanstva, što u konačnici rezultira prosperitetom i srećom za one koji tamo žive. Prema narodnom vjerovanju, ova biljka služi kao pokazatelj raspoloženja obitelji.
Kada dolazi do čestih svađa, biljka prestaje cvjetati, uvene, a može čak i potpuno propasti. Osim toga, postoji vjerovanje da kada ova biljka maksimalno procvjeta, to znači da će vlasnica uskoro dobiti dugo očekivano dijete. Također se kaže da nudi nadu ženama koje se bore da začnu, pružajući im pomoć na putu do majčinstva.
- Sa samo ovim jednim sastojkom i malo vode, svoju lopaticu možete pretvoriti u zadivljujuće rascvjetano remek-djelo. Kako bi se olakšao proces cvjetanja, jednostavan, ali učinkovit prirodni lijek zahtijeva kombinaciju 1 dijela drvenog pepela s 1 litrom tople vode. pristup:
Omiljena biljka uspijeva zahvaljujući esencijalnim nutrijentima koji se nalaze u pepelu, kao što su kalij i fosfor. Kako biste pospješili rast i cvjetanje, jednostavno pomiješajte žlicu pepela s litrom tople vode, dobro promiješajući. Korijen lopatice možete hraniti tako da ga prelijete ovom otopinom. Alternativno, može se koristiti i druga nekomplicirana metoda gnojidbe pepelom.
Jednostavno posipajte malo pepela po tlu oko oštrice, nježno ga olabavite i dobro zalijte. I evo, gotovi ste! Uz pomoć ovog besprijekornog gnojiva, vaša lopata će nesumnjivo procvjetati u tren oka, ispunjavajući svoju namjenu. Briga Podrijetlom iz Južne Amerike, ova biljka uspijeva u toplim klimama.
Najbolje uspijeva na temperaturama između 18-25 stupnjeva, a ako temperatura padne ispod tog raspona, rast će joj biti otežan. Zbog svog prirodnog staništa u džungli, lopatica nije pogodna za izravnu sunčevu svjetlost. Izlaganje sunčevim zrakama može dovesti do opeklina lišća, zbog čega je neophodno zaštititi biljku od izravne sunčeve svjetlosti.
Tijekom najveće dnevne vrućine, preporučljivo je biljku premjestiti u zasjenjeno mjesto ili je prekriti. Spathiphyllum pokazuje veću toleranciju na sjenu i polusjenu, iako produljena izloženost niskim razinama svjetla može utjecati na veličinu i boju lišća, uzrokujući da postanu nježni i minijaturni.
Optimalno mjesto za ovu biljku bilo bi blizu prozora okrenutog prema istoku. Podrijetlom iz okruženja tropskih kišnih šuma, ova biljka uspijeva u tlu koje je dovoljno vlažno, ali ne pretjerano mokro. Svakodnevno fino raspršivanje lišća vodom rezultirat će razvojem živahnog i snažnog lišća. Kako biste pospješili gnojidbu, primijenite sofisticiranu mješavinu hranjivih tvari i osigurajte prihranu svaki drugi tjedan tijekom proljetnih i ljetnih mjeseci (od travnja do rujna).
Tijekom jeseni i zime, preporučljivo je dopustiti biljci da se odmori i suzdržati se od primjene bilo kakvih gnojiva tijekom tog vremena. U slučaju kvara biljke, važno je znati koje korake poduzeti. Iako ova biljka obično zahtijeva minimalnu njegu, ipak može biti slučajeva da se razboli ili prestane rasti.
Nekoliko čimbenika može dovesti do sušenja lišća, prestanka cvatnje ili venuća. 1. Neispravno osvjetljenje Kad je biljka lišena svjetla, listovi gube svoju živopisnu nijansu, vrhovi poprimaju žućkastu nijansu, a stabljike se savijaju. Nasuprot tome, ako je zračenje pretjerano jako, lišće pati od opeklina.
Preobilje vode Kako korijenje počinje propadati, lišće prolazi kroz tamnu transformaciju. 3. Nedovoljna opskrba vodom Listovi, sada smežurani i sićušni, nemaju istu gipku elastičnost koju su nekoć imali. 4. Zaraza štetočinama Pregledajte donju stranu lišća i, ako se nađu štetnici, tretirajte odgovarajućim fungicidom.
Postoje dodatna pitanja koja treba razmotriti. Kako bi se osiguralo optimalno cvjetanje, važno je odmah ukloniti uvenule cvjetove i lišće. Dopuštajući im da ostanu na biljci dulje vrijeme, iscrpljuju se vrijedne hranjive tvari, što dovodi do smanjenja cvjetova. Ako biljka ne cvate dulje vrijeme, moguće je da joj nedostaju esencijalni minerali.
U takvim slučajevima preporučuje se biljci osigurati odgovarajuću prihranu. Kada lišće počne žutjeti i sušiti se, to znači da je biljka pod utjecajem pretjerano suhog zraka. Da bi se riješio ovaj problem, biljka zahtijeva povećanu vlažnost. Umjesto izravnog zalijevanja, preporučuje se prskanje lišća. Važno je napomenuti da biljka potječe iz okruženja vlažne džungle, stoga je ključno održavati konstantno vlažnu atmosferu. Neka sreća bude na vašoj strani i donese vam samo najbolje!