Možda se i vama desilo da imate loš zadah iz usta ili ste ga osjetili kod nekoga u svojoj blizini. To nije nimalo prijatan osjećaj a da bi ga se riješili potrebno je znati njegove uzroke.

Loš zadah iz usta nevjerojatno je neugodno i ponižavajuće stanje koje može duboko utjecati na samopouzdanje osobe. Pojava ovog problema može se pripisati mnoštvu razloga, au određenim slučajevima može poslužiti kao potencijalni pokazatelj značajnijeg temeljnog problema. Pogledajte sljedeća objašnjenja i moguće lijekove:

Vaša konzumacija začina je pretjerana. Opće je poznata činjenica da određene namirnice, poput češnjaka i čili papričica, mogu ostaviti nepoželjan miris u ustima. To je zbog njihove apsorpcije u naš krvotok, što znači da čak i nakon pranja zubi, njihov miris i okus mogu postojati dok se potpuno ne eliminiraju iz našeg tijela. Nepridržavanje dnevne rutine četkanja i čišćenja zubi koncem je čimbenik koji pridonosi.

Često podcjenjujemo značaj ova dva postupka, ali oni igraju ključnu ulogu u uklanjanju ostataka hrane iz naših usta. S vremenom se te čestice mogu nakupiti i razgraditi, što rezultira neugodnim mirisom. Štoviše, zanemarivanje redovitog pranja zubi može dovesti do nakupljanja plaka, što može uzrokovati upalu desni. Ovo stanje, poznato kao parodontoza, ako se ne liječi, može doprinijeti razvoju lošeg zadaha.

Mogu se pojaviti suha usta i razni drugi zdravstveni problemi. Kserostomija, koja se u medicinskim krugovima obično naziva suha usta, javlja se kada žlijezde slinovnice pojedinca ne proizvode odgovarajuću količinu sline. Posljedično, usta postaju nesposobna učinkovito ukloniti zaostale čestice hrane, koje se kasnije zarobe i podvrgnu razgradnji. Važno je napomenuti da suha usta mogu proizaći iz više izvora, uključujući korištenje određenih lijekova i poremećaja koji utječu na žlijezde slinovnice.

  • Neugodni mirisi mogu nastati od infekcija i upala u usnoj šupljini, nosnim prolazima i krajnicima. Osim toga, osobe koje pate od određenih vrsta raka, disfunkcije jetre i drugih metaboličkih poremećaja mogu doživjeti halitozu. Loš zadah, karakteriziran neugodnim zadahom iz usta ili smradom koji potječe iz želuca ili unutarnjih organa, obično je popraćen ustajalim i neugodnim mirisom.

Određenim prilagodbama načina života i modificiranjem izbora prehrane, većina pojedinaca može učinkovito ukloniti loš zadah. Međutim, u slučajevima kada se ti napori pokažu neučinkovitima, preporučljivo je potražiti stomatološke i internističke intervencije kako bi se identificirao i riješio glavni uzrok problema. Pojava lošeg zadaha kod pojedinaca koji puše pripisuje se i suhim ustima i prevalenciji bolesti desni.

Konzumacija namirnica bogatih hlapljivim uljima prevladavajući je čimbenik koji pridonosi neugodnom mirisu iz daha. Luk, češnjak i razno povrće i začini primjeri su vrsta hrane koje spadaju u ovu kategoriju. Nakon što se ta hrana probavi, njezine komponente ulaze u krvotok i na kraju se izbacuju kroz dišni sustav. Shodno tome, pranje zubi i ispiranje usta neposredno nakon takvog obroka pružit će samo privremeno olakšanje, budući da će zaostali miris postojati dok ga tijelo potpuno ne eliminira.

Glavni uzrok neugodnog zadaha je bolest desni, koja se može pripisati neadekvatnoj i nedosljednoj oralnoj njezi. Nepranje zuba četkanjem i čišćenjem koncem nakon jela dovodi do zadržavanja čestica hrane u pukotinama između zuba, na jeziku i u području desni. Ti ostaci hrane postaju leglo bakterija, koje se brzo razmnožavaju i uzrokuju niz problema kao što su karijes, neugodan zadah i, ponajviše, stvaranje zubnog plaka na zubima i desnima.

Nedovoljno čišćenje zubne proteze također može pridonijeti neugodnom zadahu. Tipično, loš zadah služi kao pokazatelj da osoba ima problema s desnima, koji često proizlaze iz nakupljanja zubnog plaka – ljepljivog, prozirnog sloja koji se sastoji od bakterija, sline i ostataka hrane koji se nakuplja na površini zuba. Bakterije prisutne u plaku otpuštaju toksine koji iritiraju desni, što u konačnici dovodi do trajnog oštećenja i tkiva desni i potpornih koštanih struktura koje okružuju zube.

Stoga je, uz održavanje redovite oralne higijene, nužno zakazati redovite preglede kod stomatologa koji će moći brzo prepoznati ove rane znakove pogoršanja. Kada dođe do smanjenja proizvodnje sline, to ometa prirodni proces čišćenja usta i uklanjanja mrtvih stanica koje se nakupljaju na jeziku, obrazima i desnima, što dovodi do lošeg zadaha. To rezultira suhoćom usne šupljine. Tipično, usna šupljina doživljava suhoću tijekom cijele noći, što rezultira neugodnim fenomenom jutarnjeg zadaha.

To je osobito vidljivo kod osoba koje spavaju otvorenih usta. Nadalje, suha usta mogu se manifestirati kao simptom poremećaja žlijezda slinovnica, problema s opstrukcijom dišnih putova i neprekidnog disanja na usta. Osim toga, određeni lijekovi, osobito oni klasificirani kao antidepresivi, mogu izazvati suha usta kao potencijalnu nuspojavu. Čin pušenja cigareta povezan je s prisutnošću neugodnog zadaha, a opće je poznato da pušenje ima štetan utjecaj kako na opću dobrobit oralne sluznice tako i na stanje zuba.

Čin pušenja dovodi do osjećaja suhoće u ustima, mijenja izgled zuba, smanjuje sposobnost osjeta okusa i izaziva iritaciju desni. Pojedinci koji puše suočeni su s povećanom osjetljivošću na bolesti desni i pojavu izrazito agresivnih karcinoma usne šupljine i ždrijela, uz razne druge oblike raka. Neugodan zadah pušača može se pripisati nedostatku vlage u ustima i čestoj pojavi bolesti desni.

Preporučujemo